Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Manipülatörlerin Elinden Tether Kozunun Alınmasının Piyasaya Etkisi Nasıl Olur?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Manipülatörlerin Elinden Tether Kozunun Alınmasının Piyasaya Etkisi Nasıl Olur?
Manipülatörlerin Elinden Tether Kozunun Alınmasının  Piyasaya Etkisi Nasıl Olur?

© Reuters.  © Reuters.

Tether(USDT), bugünkü Bitcoin fiyatının fırlamasının sebeplerinden biri gösterildi. Bu yüzden manipülatörlerin elinden Tether kozunun alınmasının piyasa üzerinde ne gibi etkileri olacağı yetkiler tarafından konuşulmaya başlandı.

Tether, Gemini ve Circle Karşısında Değer KaybediyorTether USD, piyasadaki yeni stabil coinler faaliyete girmeden önce kripto tüccarlar ve yatırımcılar arasında daha az değişkenlik göstermesi nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Ayrıca Amerikan doları ile teoride aynı değere sabittir. Ancak şu anda 1 Tether şuanda yaklaşık 0.97 USD ediyor.

Yeni stabil coinlerin kripto piyasasının istikrarına önemli etkisi olmuştur. Birçok oyun kurucunun, şirketin ve bazı döviz borsalarının artık kendi coinlerini oluşturduklarına görüyoruz. Hatta kendi stabil coinlerini çıkartmak için şirketlerin birbiri ile ortaklık yaptıklarına bile şahit oluyoruz.

Binance Borsası bile kendi stable coinin çıkaracağını açıkladı. Liste sadece Binance ile de bitmiyor. Gemini, Gemini USD (GUSD) adını verdiği stabil coini için ABD otoritelerinden lansman için lisansı almayı başarırken Circle de kendi stabil coini olan Circle USD(USDC)yi yakın zamanda piyasaya sürdü.

Manipülatörlerin Elinden Tether Kozunun Alınmasının Piyasalara EtkisiPump ve Dump olaylarının tam olarak kestirilemediği dönemlerde yatırımcılar güvenli liman olarak Tether gibi stabil coinlere kayarlar. Ancak birkaç kez yaşanan hacklenme hadisesi, Bitfinex gibi borsaların karşılıksız Tether bastığına dair dedikoduların ayyuka çıkması gibi sebeplerden Tether’dan felaket derecede paranın bugün kripto para birimlerine aktığı gözüküyor.

Bu da, bir bakıma bugünkü sıçramanın sebeplerinden birini oluşturuyor. Bununla birlikte, piyasada GUSD ve USDC’nin de varlığına sebebiyle Tether USD son zamanlarda büyük bir tehdit altında. Bu yüzden pazarını her geçen gün kaybediyor. Sebepleri birkaç başlık altında sıralayabiliriz:

1. Tether USD Yönetmelik Kapsamında DeğilUSDC ve GUSD faaliyet göstermek için ABD’li yetkililerden lisans alırken Tether USD’nin böyle bir belgesi yok. Bu durum USDC ve GUSD’nin değerini arttırırken USDT’ninkini azaltıyor. Ayrıca bu durum kripto yatırımcılarının kafasında soru işareti oluşturuyor. Kripto dünyasında çoğu şey manipülasyona açık olduğu için güven her zaman önemlidir. İnsanlar yönetmeliklerin istediği özelliklere sahip olmayan bir stabil coinie niye yatırım yapsın ki?

2.Şeffaflık İlkesi ihlal EdiliyorTether USD, USDC ve GUSD’den farklı olarak Amerikan doları ile aynı değere sabitlenmişti. Ancak Tether, kullanıldıktan sonra imha edilmediği ve bitcoin değerinin manipülasyonunda kullanıldığı suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Bu ciddi bir güven kaybına sebep oldu. Ayrıca her türlü takibi mümkün olan USD’nin Tether’e dönüştükten sonra takibinin olmaması kripto parada şeffalık diye konuşanları haklı çıkaracak bir mesele. Ayrıca Borsada manipülatörlerin elinden Tether kozunun alınmasının şeffaflık ilkesi adına piyasaya katkı sağlayacağı da bir gerçek

3) Likidite SorunuUSDT, USD’ye ayarlanmış olsa bile USDC ve GUSD’nin aksine regüle edilmiş bir stabil coin değil. Son bir haftada yaşanan satışlar piyasa değerinin iyice düşmeye başladığını ortaya koyuyor.

Tether USD fiyatlarının düştüğünü gören kişilerin bozdurdukları dolar ile Bitcoin ve diğer kripto paralara dönüş yaptılar. Ancak hala güvenli liman olarak gördükleri USDC ve GUSD’ye olan güvenleri devam etmektedir. Tether USD için ilerideki günler pek de aydınlık değil.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Manipülatörlerin Elinden Tether Kozunun Alınmasının Piyasaya Etkisi Nasıl Olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çin’in Bitcoin Hakimiyeti Ripple’ın İşine Yarayacak. Trump Mevcut Durumdan Rahatsız Bitcoin’e Ne Oluyor? Piyasa Analisti Selcoin’e Göre Bitcoin Makul Düzeltmesini Yapıyor! Bitcoin Cash’te kriz: Yeni blok tam 5 saat gecikti Japonya G7 Yaklaşırken Facebook Libra’nın Etkisini Araştırıyor Vinny Lingham’ın Bitcoin Yorumu 20.000 Doları Görecek, Sonra 100 Dolara Mı Düşecek..? Satoshi Nakamoto avı sürüyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır