Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto Para Piyasasının Düşüşü

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto Para Piyasasının Düşüşü
Kripto Para Piyasasının Düşüşü

© Reuters.  Kripto Para Piyasasının Düşüşü© Reuters. Kripto Para Piyasasının Düşüşü

2009 yılında Satoshi Nakamoto’nun “Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” manifestosunu paylaşması ve ilk bloğun blok zincirine eklenmesi ile dünya ile paylaşılan Bitcoin, günümüz iktisadi yapısı için bir anlamda geleceğe bir kapı açtı. Dünyayı değiştiren her yenilik gibi “gelenekçi” finans kurumları ve bankalar tarafından bir anlamda aforoz edilmeye çalışıldı. Kripto para ekonomisinin düşüşünü bu yazı da ele alacağız…

Dünya ile gerçek anlamda ilk tanışması olan 2017’nin son çeyreğinden sonra balon, saadet zinciri yaftalamaları içinde son altı ayda değer kaybetmekte. Bu söylemlerin içerisinde kriptoların adaptasyonu biraz zaman alacak gibi görünse de “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Mottosu hayatın gerçeği. Wall Strett ve gelenekçi kurumlarda bu teknolojiye ve ekonominin yeni yüzüne kendilerini hazırlamaya başladılar.

Aralık ayında Bitcoinin 20bin dolar seviyesine ve hacminin 320milyar dolar seviyesine çıkmasından sonra bugün nerdeyse fiyat ve hacimlerinin üçte biri seviyesine indiğini görüyoruz.

Son 6 ayda yaşanan Bull Trap’i ve Eriyen Piyasaları Nasıl Okumak Gerekiyor?

21 Martta toplanan G20’nin ana başlıklarından biri de kripto paralardı. Regülasyon kararı çıkmayan fakat detaylı bir incelemeden geçen kripto para camiası için büyük ve başarılı bir sınavdı. Bunu zirveye ev sahipliği yapan Arjantinin Merkez Bankası Başkanı Frederico Struzenegger , üye ülkelerin kripto paraların incelenmek zorunda olduğu konusunda mutabık olduklarını fakat herhangi bir düzenlemenin önerilebilmesi için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu. Bununla birlikte Sturzenegger, Temmuz ayının üye ülkelerinin düzenlemelerle ilgili önerileri için son tarih olarak belirlendiğini bildirerek “Temmuz ayında, ‘neyi düzenliyoruz?’ şeklinde değil, somut ve çok özel öneriler sunmak zorundayız.” Cümlelerinden anlayabiliyoruz. Çıkan bu karardan sonra Amerika’nın sayılı finans kuruluşlarından bir dizi hamle geldi.

Köklü yatırım bankalarından olan Goldman Sachs ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sahibi Intercontinental Exchange kripto paralar ile ilgili çalışmalar yaptığını vadeli işlemler ve Bitcoin alım satımı yapılan bir ofis kurulacağına dair açıklamalar yaptı. Nasdaq borsası CEO’su Adena Friedman da kripto para yatırımcılarını umutlandıracak bir dizi açıklama yaptı:’’ Kesinlikle şunu söyleyebilirim ki dijital para birimleri varlıklarını sürdürmeye devam edecek. Asıl soru bu alanın istenilen seviyeye gelmesi için ne kadar zaman gerekeceği olmakta. Durup kripto para piyasasına bakıp bu sektör için düzenlenmiş bir piyasa oluşturmak istiyor muyuz?’ diye kendimize sorduğumuzda bunun cevabı kesinlikle evet olmakta ve Nasdaq olarak ihtimallerimizi değerlendiriyor olacağız. ”Kurumsal ve güçlü finans şirketlerinin bakış açısı temkinli de olsa bu alana yatırımlara başlamak üzerine gibi görünüyor.

Peki gelenekçi finans kuruluşlarının ve ülkelerin bakış açısı değişmeye ve yumuşamaya başladığına göre kripto paraların düşüşü neden bu kadar sert?

Kripto paralar şuan kendi elinde olmayan bir süreci yaşamakta aslında 2009’da yaşanan kriz sonrasında batı temelli ekonomilerin çöküşünü önlemek için FED piyasaya çok yüksek rakamlarda karşılıksız dolar sürmüştü. Bu sürülen para ekonomileri rahatlatmış bir çok yeni ve gelişmekte olan piyasa ve pazarları büyütmüştü. Fakat krizin çözmek yerine sadece ertelemişti. ABD’nin krize önlem olarak açıkladığı ikinci kurtarma paketinde 800milyar dolar karşılıksız para basarak piyasaya vermesinden sonra Almanya Başbakanı Merkel’in şu sözleri süreci daha net açıklıyor aslında

” Amerika ve diğer ülkeler ucuz parayı ekonomik yönetimlerinin merkezine koyarak 5 yıl sonra oluşabilecek yeni bir krizin temellerini attı. Amerika ve diğer ülkeler ucuz parayı ekonomik yönetimlerinin merkezine koyarak 5 yıl sonra oluşabilecek yeni bir krizin temellerini attı”

Aradan geçen 10 sene için FED politikasını değiştirerek bu karşılıksız dolarları toplamaya başladı. Ve öngörülen kriz iyice yaklaştı. FED’in şuan ki politikasının dünyadaki likitideyi ve yatırımları azalttığı bir dönemde yatırımcıları Bitcoin gibi riskli yatırımlara yönelmedikleri için suçlayamayız. Fakat yaşanabilecek bir kriz sonrası doğru bir altyapı kurulmuş kripto paraların ekonomik düzenin kapılarını açacağından hiç şüphem yok .Ve bu hacimsizliğin bir süzgeç görevi görüp yetersiz ve kötü amaçlarla kurulan ICO’ları da piyasadan uzaklaştıracağını düşünüyorum. Bu yüzden düşüş trendin devam fakat kripto paralar bakidir.

Kripto Para Piyasasının Düşüşü isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto Para Piyasasının Düşüşü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin fiyatı, 2019’da yeni bir rekor seviyeye ulaştı Konsensus etkinliklerinin Bitcoin fiyatı üzerine etkileri Turcoindex’in 1 Bitcoin ödüllü Büyük Açılış Kampanyası başladı! Charlie Lee: Coinbase Protestosu Çok Etkili Olmayacak Yeni Google Reklamında Kripto Paralar ve Madencilik Yer Alıyor! Bitcoin 6000’i test etti ve en çok Ethereum kazandırdı.

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır