Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı: 437 Bin Lira Çalındı

Ana Sayfa » GÜNCEL » İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı: 437 Bin Lira Çalındı
İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı: 437 Bin Lira Çalındıİstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, vatandaşlardan gelen çeşitli şikayetler üstüne kripto para dolandırıcılığı yapan bir şebekenin peşine düştü. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, şu ana kadar 437 bin liralık soygun yapmış 11 kişilik şebekeyi çeşitli araştırmalar sonucunda çökertmeyi başardı.

Milliyet‘in haberine göre İstanbul’da 14 vatandaş, kripto para hırsızlığına kurban gittikleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ne başvurdular. Gelen şikayetler üstüne söz konusu şebekeyi araştırmaya başlayan yetkililer, vatandaşların ‘oltalama’ (phishing) metoduyla dolandırıldıklarını keşfettiler.

Önce Telefon, Sonra Kripto Para

Şebeke üyeleri öncelikle kurbanlarının cep telefon numaralarını ele geçirdiler. Daha sonra kurbana ait sahte bir kimlik ve evrak hazırlayan suçlular, ilgili GSM bayisine gidip telefonlarının çalındığını söylüyor, ardından da o numaraya ait sim kartını iptal ettiriyorlardı.

Suçlular, hazırladıkları sahte belgeler sayesinde kurbanın telefon hattını ellerine geçirdiler. Daha sonra ise bu numarayı kullanarak ilgili kripto para sitesine giriş yapıp, kurbanın hesabındaki kripto paraları çaldılar.

Çete üyeleri, polisin durumu fark etmemesi için kurbanın hesabındaki kripto paraları üçüncü bir kişinin hesabına aktardılar. Çete üyeleri bu parayı daha sonra banka aracılığıyla çektiler. Yetkililerin yaptıkları araştırmalara göre suçlular bu metodu kullanarak 437 bin lira değerinde vurgun yaptılar.

Suçlular Tutuklandı

Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki polisler, çeteyi en kısa süre içerisinde takibe aldılar. Birbirinden farklı adreslere operasyon düzenleyen kolluk kuvvetleri, çeteyle ilişiği bulunan 11 kişiyi gözaltına almayı başardılar. Emniyete götürülen suçlular oradan adliyeye sevk edildiler. Adliyede 10 kişinin tutuklanmasına karar verildi.

İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı: 437 Bin Lira Çalındı isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı: 437 Bin Lira Çalındı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2014’ü hatırlatan Pantera Capital’in CEO’su: Bu defa farklı Binance WinK Satışını Tamamladı Bitcoin yeni bir “death cross” ile karşı karşıya: Bu geçiş, BTC’de yön tayini için belirleyici olabilir Ethereum’un Beklenen Hard Fork’u İçin Tarih Belli Oldu Dolar’dan 2019 Rekoru Coiny’den, Yeni Yıla Özel Dev Referans Yarışması!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır