Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

İran Bu Hafta İçerisinde Kendi Dijital Parasının Tanıtımını Yapacak

Ana Sayfa » GÜNCEL » İran Bu Hafta İçerisinde Kendi Dijital Parasının Tanıtımını Yapacak
İran Bu Hafta İçerisinde Kendi Dijital Parasının Tanıtımını YapacakAl Jazeera tarafından yapılan bir habere göre İran, bir süredir geliştirdiği devlet destekli dijital paranın tanıtımını bu hafta içerisinde yapabilir.

Geçtiğimiz yılın kasım ayından bu yana ABD’nin yaptırımlarıyla mücadele eden ve küresel finans sisteminden adeta dışlanan İran, bir süredir kendi dijital parasını geliştiriyor.

İran’daki bankalar, ABD ve diğer ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların bir sonucu olarak küresel bir ödeme sistemi olan SWIFT’e erişemiyorlar. İran’daki yetkililer, riyal destekli bir dijital para oluşturarak bu sorunu çözmek istiyorlar.

Al Jazeera tarafından yapılan bir habere göre İran Hükümeti, bu hafta Tahran’da gerçekleşecek olan Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri konferansında bu dijital parayla ilgili yeni bir duyuru yapabilir.

İran’ın geliştirdiği dijital paranın ölçeğine dair henüz kesin bir şey bilinmiyor. Ülkedeki yetkililerin bu dijital parayı büyük çaplı, küresel kullanımlar için mi yoksa yerel kullanımlar için mi kullanacakları belli değil.

İran’daki Radfa adlı bir şirkette Blockchain geliştiricisi olarak çalışan Yashar Rashedi, hükümetin oluşturacağı dijital paranın merkezi olacağını ve bu yüzden “Bitcoin‘in yerini alamayacağını” söylüyor ve şöyle ekliyor:

“Merkez bankası destekli dijital paralar geniş kitleler tarafından kullanılmasalar bile özellikle merkezi bankalarla işbirliği yapmak zorunda olan startuplar ve geliştiriciler için faydalı olabilirler.”

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar yalnızca İran’ı değil Venezuela ve Rusya gibi ülkeleri de dijital para konusunda yeni adımlar atmaya itiyor. Venezuela bundan birkaç ay önce Petro adı altında kendi dijital parasını oluşturdu. Rusya‘da geliştirileceği söylenen kripto ruble projesinin ise en azından birkaç yıl daha faaliyete geçmeyeceği düşünülüyor.

İran Bu Hafta İçerisinde Kendi Dijital Parasının Tanıtımını Yapacak isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Continue reading on Koin Bülteni

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İran Bu Hafta İçerisinde Kendi Dijital Parasının Tanıtımını Yapacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Popüler Türk Bitcoin borsası Süper Lig’de “Uzman Analist: Bitcoin’de 400 Bin Dolar Hayal Değil!” Son Dakika: XRP, Ethereum, Tron, Litecoin, Cardano Haberleri “Herkesin gözü Bitcoin ETF’sinde ama asıl önemli olay Bakkt” Milyarder Bitcoin yatırımcısı: Changpeng Zhao beni şoke etti Bitcoin’leri İçin Öldürülen Norveçli, Ev Alabilmek İçin BTC’lerini İtibari Paraya Çeviriyordu Roger Ver: Benim Adımı Kullanan Sahte Sosyal Medya Hesapları, 6 Milyon Dolar Üzerinde Dolandırıcılık Yaptı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır