Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

ICO düzenlemek isteyenlere SEC’ten haber var!

Ana Sayfa » GÜNCEL » ICO düzenlemek isteyenlere SEC’ten haber var!
ICO düzenlemek isteyenlere SEC’ten haber var!

© Reuters.  © Reuters.

ICO düzenlemek isteyenlere SEC fon toplama iznini veriyor. Bunu yeni de yapmıyor aslında. Peki bu ne anlama geliyor?

ICO düzenlemek isteyenlere SEC’ten haber var!

ICO düzenlemek isteyenlere SEC fon toplama izni veriyorsa neden ICO’lara şüpheli gözle bakılıyor? Hatta Paragon ve AirFox neden ceza aldı? Sorularınızı duyar gibiyim. Peki o zaman bu durumun neden kaynaklandığına şöyle bir bakalım.

2017 ve 2018 yılında piyasaya çıkarılan ICO sayısında adeta patlama yaşandı. Farklı blockchain ve kripto para platformlarından fon toplayan yüzlerce yeni proje çıktı. Bu da beraberinde kripto paraların sınıflandırılması ile ilgili tartışmalara yol açtı.

Kripto tahvillerinin etrafında yoğunlaşan bu tartışmalar sınıflandırılmanın nasıl olacağına ilişkin yaşanıyor. Birçok proje kendisini “tahvil” yerine “yardımcı token” olarak tanımlayarak düzenlemelerden kaçmaya çalışıyor.

Bu sınıflandırmalar sonucunda bir gri alan oluştu ve düzenlemelerden kaçan bazı kriptoların ileride cezalandırılma ihtimalleri var. Tahvil olarak nitelendirilen bazıları ise SEC’in henüz ilgi alanına girmiş değil.

SEC ICO’lara neden ceza verdi?SEC kendisini tahvil olarak kaydettirmeyen bir projeyi tahvil olarak nitelendirirse bu projeye ceza veriyor. Bunun örneğini Paragon ve AirFox’un ICO’larından dolayı ceza almasıyla görmüş olduk. SEC her iki projeyi kaydedilmemiş tahviller olarak nitelendirdi ve kaydedilmesine, yatırımcıların fonlarının iade edilmesine ve bir miktar para cezasına karar verdi.

Aslında ICO düzenlemek isteyenlere SEC fon toplama izni veriyordu ve böyle bir gri alanın oluşmasına gerek yoktu. Çünkü SEC’in kaynak oluşturmayla ilgili üç yıl önce getirdiği düzenlemeler var. Bu düzenlemeler Regulation Crowdfunding (C.F.) (2016) ve Regulation A(+) (2015). Bu iki yönetmelik ICO’lar için eğer halka arz edilmediyse, bir yıl içerisinde 1 milyon ile 50 milyon dolar arasında fon toplayabilme imkanı tanıyor.

Ayrıca bakınız: SEC Ethereum ve ICO’ları uçuracak!

İşin ilginç yanı ise aracı kurumlar ve kitlesel fonlama platformları bu düzenlemelere uyum sağlamada çok yavaş kaldılar. Düzenlemeler getirileli üç yıldan fazla bir süre olduğu halde etkileri henüz yeni görülüyor.

Şu ana kadar aracı kurum veya kitlesel fonlama platformu olarak kaydedilmiş sadece 40 şirket var. Bunlar halihazırda sınırlı miktarda fon topluyorlar veya kripto para alanında hizmet vermiyorlar.

Bu düzenlemelerden faydalanan kripto kaynak oluşturma platformu ise sadece üç tane. Bunlardan en göze çarpanı StartEngine ilk Regulation C.F. ICO’sunun lansmanını yaptı ve kripto para şirketlerinin milyonlar toplamasını sağladı.

Diğer bir platform ise Republic. Bu şirket Binance’nin desteğini aldı SEC kurallarına uyarak ICO’lara milyonlar toplaması konusunda yardım etti.

Ayrıca bakınız: SEC’ten beklenen adım – ICO yapma kılavuzu geliyor!

ICO düzenlemek isteyenlere SEC’in izin verdiği adı geçen bu düzenlemeler riskli ICO’lara yatırım yapma konusunda çekimser kalan yatırımcıları cezbetmek için bir anahtar rolündeler. Aslında ICO’lar bu iki düzenlemeyi kullansalar hem SEC’e uyum sağlamış ve cezalardan kurtulmuş olurlar. Hem de yatırımcıların güvenini kazanırlar.

Ayırca bakınız: ITO Nedir? ICO’ların yerini alabilir mi?

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

ICO düzenlemek isteyenlere SEC’ten haber var! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Büyük Bitcoin borsasının sorumsuzluğu pahalıya mâl oldu SEC, bir Ethereum token satışına onay vererek ilke imza attı Ripple’ın Teknolojisi Bir Havale Şirketinin İşlerini Bir Gecede %800 Artırdı! Kripto Fiyatları Çabalıyor, Bitcoin 14 Ayın Düşük Seviyesinde Nano (Nano) Payfair Anlaşması İle Dikkatleri Üzerine çekmeyi Başardı Moskova Belediyesi Blockchain Tabanlı Bir Yenilik Merkezi Kurmak İstiyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır