Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Güney Kore Hükümeti E-Oylama Sistemi İçin Blockchain’i Deneyecek

Ana Sayfa » GÜNCEL » Güney Kore Hükümeti E-Oylama Sistemi İçin Blockchain’i Deneyecek
Güney Kore Hükümeti E-Oylama Sistemi İçin Blockchain’i Deneyecek28 Kasım tarihinde ZDNet isimli haber kaynağının aktardığı bir habere göre, Güney Kore hükümeti elektronik oylama sistemi için blockchain teknolojisini test etmeyi planlıyor.

Bilim Bakanlığı önderliğinde yapılacak olan projede, blockchain teknolojisinin online oylama sistemine entegrasyonu denenecek. Deneme süreci önümüzdeki ay başlayacak ve Kore İnternet ve Güvenlik Kurumu (KISA) tarafından, Seul Üniversitesi’nin Blockchain Topluluğu ile ortaklaşa yürütülecek.

Blockchain teknolojisinin ”seçmen kimliği doğrulama ve sonuç kaydetme” için kullanılacağını vurgulayan haber kaynağının ilgili kısmı ise şu şekilde:

”Oylama mobil telefonlardan ve kişisel bilgisayarlardan gerçekleştirilecek. Veri dağıtık ağda depolanacak ve bütün seçmenler ilerleme kaydettikçe oylama sürecini de görüntüleyebilecek.”

Ulusal Seçim Komisyonu (NEC) tarafından da takip edilecek süreçte, sistemin sanal oylama için kullanılıp kullanılmaması konusunda son karar da NEC tarafından verilecek. Blockchain teknolojisinin yanı sıra, yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti gibi diğer yenilikçi teknolojilerin de bu sürece dahil edilebileceği vurgulanıyor.

Benzer bir blockchain tabanı oylama sistemi geçtiğimiz 27 Eylül tarihinde ABD’nin Batı Virjinya eyaletindeki ara seçimlerde kullanılmıştı. Deniz aşırı görevlerde veya eyalet dışı görevlerde olan 144 askeri personel, Voatz isimli bir blockchain platformundan oy kullanabildi.

Özellikle 2018 yılından itibaren blockchain teknolojisini kullanarak oy kullanma veya oy kullanmayı deneme eylemleri, ciddi bir hız kazandı ve Ukrayna, Katalonya, Japonya‘nın Tsukuba şehri gibi bölgeler bunu yakın bir zamanda gerçekliğe dönüştürebilir. Bunun yanı sıra İsviçre‘nin Zug bölgesi de çoktan bu sistemi devreye soktu bile.

Güney Kore Hükümeti E-Oylama Sistemi İçin Blockchain’i Deneyecek isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Güney Kore Hükümeti E-Oylama Sistemi İçin Blockchain’i Deneyecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Sadece Kripto Paralar İçin Kötü Geçmedi: Wall Street Hisseleri, Amerika’nın Zenginlerinin 76 Milyar Dolarını Eritti Forbes analisti: “Bitcoin’de kan banyosu olabilir!” Arnavutluk Kripto Para Çalışmalarına Hız Verdi Çin Verileri Ortaya Koydu: Bitcoin Fiyatı, İlgi ile Orantılı Bir Şekilde mi Gidiyor? Bitcoin rallisini tetikleyebilecek bir alan var! Piyasa analisti 3.500 dolara dikkat çekiyor Finlandiya Localbitcoins’i Denetlemeye Başladı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır