Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Yeni Araştırmaya Göre Kripto Para Birimleri Enflasyonu ”İdare Edemez”

Ana Sayfa » GÜNCEL » Yeni Araştırmaya Göre Kripto Para Birimleri Enflasyonu ”İdare Edemez”
Yeni Araştırmaya Göre Kripto Para Birimleri Enflasyonu ”İdare Edemez”

© Reuters.  © Reuters.

Kripto para birimleri özellikle 2018 yılı içerisinde enflasyon ile mücadele eden ülkelerin vatandaşları tarafından çok fazla kullanılmaya başlandı. Enflasyonun inanılmaz seviyelere ulaştığı Venezuela, kripto para kullanımı konusunda da aynı hızda bir artış yaşadı. Türkiye kullanıcıları bile son dönemde artış gösteren döviz ve enflasyon yüzünden kripto para birimlerine olan yaklaşımını bir nebze olsun değiştirdi ve arttırdı. Kullanıcıların en büyük direnç noktası ise, kripto para birimlerinin enflasyondan etkilenmediği iddiası.

Yine de, blockchain araştırma kurumu Diar‘ın yeni yaptığı bir araştırmaya göre, kripto para birimleri sıkıntılı ekonomiler için mükemmel bir çözüm değil.

Kripto Para Birimleri Enflasyona Çare Değil
Diar’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Litecoin ve DASH gibi bir çok kripto para birimi de enflasyon problemlerine maruz kalmakta. Kriptolar itibari paralara kıyasla, biraz keyfi arz enflasyonuna maruz kalmakta ki bu durum satın alma gücünde ciddi bir düşüş yaşatmakta.

Yıldan yıla alınan fiyat enflasyonuna göre, Bitcoin diğer kripto para birimlerine göre çok daha iyi bir konumda. BTC’nin yıllık enflasyon oranı %-41 oranında geziniyor. XRP ise %-34 gibi bir rakama sahipken, Nano bu konuda en ileri çıkan alt koin konumunda. NANO’nun sahip olduğu yıllık enflasyon oranı %-1731 civarında.

Bitcoin’in fork’u olan Litecoin ve Bitcoin Cash ise, enflasyon konusunda kötü bir tablo çizmekte. Litecoin %28, Bitcoin Cash ise %14 enflasyon artışına maruz kaldı. Özellikle Venezuela vatandaşları tarafından çok kullanılan DASH ise, %48 oranında bir enflasyon artış oranına sahip.

Yeni Araştırmaya Göre Kripto Para Birimleri Enflasyonu ”İdare Edemez” isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yeni Araştırmaya Göre Kripto Para Birimleri Enflasyonu ”İdare Edemez” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Coin Market Cap, Kripto Para Sektörü Değiştirebilir mi? Dallas Mavericks’in Ünlü Sahibi, Kripto Para ile Muzu Kıyasladı Gizli Görevdeki Polise Bitcoin Satan İsim, Hapis Cezası Alabilir! Kriptolar Düşüşte; Fransız Tütün Mağazaları Bitcoin Satacak Coinmetrics Araştırması: Bitcoin, Ödeme İçin Kullanım Konusunda 2016’dan Bu Yana En Düşük Seviyeye Geriledi! Çin Kripto Para Madenciliğini Yasaklamaya Hazır

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır