Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Google Blockchain Evrenine Giriş Yaptı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Google Blockchain Evrenine Giriş Yaptı
Google Blockchain Evrenine Giriş Yaptı

© Reuters.  Google Blockchain Evrenine Giriş Yaptı© Reuters. Google Blockchain Evrenine Giriş Yaptı

Google, 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü, San Francisco’daki Google Cloud Next ’18 konferansının hemen öncesinde, blogunda iki blockchain girişimi ile iş birliği yaptığını açıkladı. Google, Blockchain evrenine iki adet startup ile – Digital Asset ve BlockApps – dağıtılmış Muhasebe Teknolojisi (DLT) çözümlerini Google Cloud Platformuna (GCP) getirecek.

Google’ın duyurusu kasti olarak çok kısaydı. Çünkü google, bugün başlayacak olan 3. yıllık Next konferansında büyük bir sıçrama yapmak istiyor. Daha açık bir ifadeyle, Google bu iki ortaklıkla ilgili daha fazla bilgiyi Google Cloud’daki Dağıtılmış Muhasebe Teknoloji Ortaklıkları adlı bir oturumda açıklamayı planlamakta. Şirket bu projeyle, DLT iş ortaklarını tanıtacak.

Ancak, bu şirketlerin her ikisi de dün kendi basın bültenlerini yayınladıklarından, bu ortaklıkların Google ve Google Cloud Platformu müşterileri için ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için beklemeniz gerekmeyecek.

Digital Asset‘in basın açıklamasında, şirketin “Digital Asset’in blockchain platformunu ve geliştirici araçlarını Google Cloud Platform’una taşımak için Google Cloud ile yeni bir işbirliği” duyurduğunu ve GCP geliştiricilerinin artık oluşturulacak kapsamlı bir araç ve hizmet paketine eriştiğini belirtti. İş birliği ile Dağıtılmış defter uygulamalarını, talep üzerine ve temel platformu yapılandırmak zorunda kalmadan oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için kapsamlı bir araç ve hizmet paketine erişim sağlıyorlar.”

Blythe Masters, Oxford’da doğmuş ancak Cambridge’de eğitim görmüş, eski bir üst düzey JPMorgan Chase çalışanı ve halen Linux Foundation’ın Hyperledger projesinin Yönetim Kurulu Başkanı. Ve şimdi Digital Asset Holdings’in CEO’su olan Masters, Google’la ortaklık hakkında şunları söylemişti:

“Geliştiricilere tam yığın bir çözüm sunabilmek için Google Cloud ile iş ortaklığı yapıyoruz. Bu sayede web sitelerinin blok zincirindeki yenilikçiliğin potansiyelini açığa çıkarabiliyorlar. Bu, gelişmiş dağıtılmış defter platformunu ve modelleme dilimizi Google Cloud’a aktararak, DLT uygulama geliştirmeye yönelik teknik engelleri azaltacaktır.”

Google Cloud’daki Finansal Hizmetler Platformu Başkanı Leonard Law, bu ortaklıktn aynı derecede mutlu görünüyor;

“Dağıtılmış defter alanında Digital Asset ile yenilik yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. DLT’nin sadece finansal hizmetler sektöründe değil, birçok sektörde de müşterilere fayda sağlaması için büyük bir potansiyeli var ve bu geliştirici araçlarını Google Cloud’a getirmekten heyecan duyuyoruz.”

Digital Asset’in açıklamasına göre, Google ayrıca Dijital Varlık Geliştirme Programı’nın (SDK) Dijital Varlık Modelleme Dili’ne (DAML) erişim sağlayan geliştirici programının özel beta sürümüne de katıldı. Dijital Varlık Modelleme Dili (DAML) için Yazılım Geliştirme Kiti’ne (SDK) erişim sağlayan, böylece “Google genelinde Çözüm Mimarları artık müşterileriyle blok zinciri uygulamalarını keşfetmek için DAML SDK Geliştirici Önizleme’ye erişebilir.” DAML, DLT uygulamalarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış akıllı bir sözleşme dilidir. “Anlaşmaları ve tarafları yerel yapı olarak ele alarak ve geliştiriciden defter defteri ayrıntılarını gizleyerek akıllı sözleşmeler yazma görevini basitleştirir ve öngörülemeyen sonuçlar doğurabilecek sözleşmelerin sağlanmasına karşı korunmak için korumalar içerir.”

Basın açıklaması şöyle devam ediyor:

“Google Cloud ile işbirliği içinde, Digital Asset, Google Cloud Platform’da Hizmet Olarak DAML Platformunu (PaaS) dahil etmek için geliştirici programını genişletti. DAML PaaS, geliştiricilerin, Google Cloud’un Orbitera uygulama pazarı teknolojileriyle erişilebilen DLT uygulamalarını test etmek ve dağıtmak için kullanabilecekleri tam olarak yönetilen bir çözümdür. DAML SDK ile birlikte, geliştiricilerin artık sofistike dağıtılmış uygulamalar oluşturmak ve dağıtmak için uçtan uca bir araç takımı var.”

BlockApps’a gelince, aynı zamanda GCP ile olan ortaklığını duyurmak için kendi basın bültenini de yayınladı ve BlockApps STRATO, “işletmeler için hızlı hizmet veren bir Blockchain-as-a-Service çözüm platformu” olduğunu belirtti. Duyuru şöyle devam etti:

“BlockApps STRATO, tüm sektör dikeyleri için blockchain çözümlerinin oluşturulmasını sağlayan ilk Blockchain-as-a-Service platformudur. BlockApps, iki yıl önce Blockchain-as-a-Service kategorisini başlattı ve kurumsal bloklar için standartları belirlemeye devam ediyor… Ethereum protokolüne dayanan BlockApps STRATO, kurumsal sınıf API entegrasyon yetenekleri, konfigüre edilebilir konsensüs algoritmaları ve geleneksel SQL veritabanı kullanarak blockchain verilerini sorgulama ve raporlama yeteneği sağlar. Uygulama geliştiricileri STRATO’yu tanıdık, kullanması kolay ve mevcut kurumsal sistemlerle entegrasyonunu kolaylaştıracak. Bu, kurumsal ekiplerin hızla blockchain uygulamaları oluşturmaya başlamasına olanak tanır. ”

BlockApps’in CEO’su Kieren James-Lubin de şunları söyledi:

“BlockApps, platformumuzu GCP ile entegre etmekten ve blok zinciri teknoloji çözümleri oluşturma yolculuğunda hem mevcut hem de yeni olan GCP müşterilerini desteklemekten mutluluk duyuyor.”

Google tarafından gerçekleştirilen bu hareket, son olarak blockchain teknolojisiyle ilgili ciddi bir gelişme gösterdiğini ve dolayısıyla her ikisi de Google Cloud Platform‘dan daha yüksek pazar paylarına sahip olan ana rakipleri Microsoft Azure ve Amazon Web Servisleri tarafından geride bırakılmadığını gösteriyor.

Google Blockchain Evrenine Giriş Yaptı isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Google Blockchain Evrenine Giriş Yaptı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin rallisi güç kaybediyor: Hedef 6000 dolar mı? Polonya’da Ethereum Blockchain’ini kullanıyor Kripto Para Cüzdanlarından Ledger Artık Monero’yu Destekliyor Hayal Kırıklığı: ICO’ların Yüzde 86’sı Neden Başlangıçtakinden Daha Düşük Değere Sahip? Ethereum kurucu ortağı: Facebook’un Libra’sı insanlık karşıtı bir konu Bitcoin o direnci geçti… Peki şimdi ne olacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır