Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Golem Nedir? Golem (GNT) Nasıl Alınır?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Golem Nedir? Golem (GNT) Nasıl Alınır?
Golem Nedir? Golem (GNT) Nasıl Alınır?

© Reuters.  Golem Nedir? Golem (GNT) Nasıl Alınır?© Reuters. Golem Nedir? Golem (GNT) Nasıl Alınır?

Golem (GNT), Ethereum ağı üzerine kuruludur, ancak ERC-20’nin standart tokenı değildir; Ethereum’un platformunu kullanarak yeni belirteçlerin oluşturulabileceği pek çok yol vardır ve ERC-20, her protokolü sıfırdan icat etmek zorunda kalmadan belirteçler oluşturmanıza yardımcı olan bir standarttır.

Golem’in yaratıcı takımı kendi yollarına giderek, Golem tokeni GNT’nin, ERC-20 uyumlu cüzdanlarda saklanabileceğini ancak alttaki Ethereum blockchain’in güvenliğini ve istikrarını koruyabildiğini varsayıyor.

Golem de EOS gibi, bloklara benzer şekilde dağıtılmış bir bilgi işlem ağı olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte, EOS’un büyük ölçüde kendi içinde yer alan ve blok zincirinde çalışan programlar olan ‘merkezsiz uygulamalara’ (dapps) odaklandığı durumlarda, Golem, daha büyük bir bilgi işlem kaynağı havuzuna erişerek daha iyi hizmet verebilecek diğer mevcut programlara yardımcı olan hesaplamalı problem çözüme yönelik bir yapıdadır.

Golem Ne Yapar?

Whitepaper‘da açıklandığı gibi Golem, Google, Microsoft, Amazon ve IBM gibi mevcut bulut bilişim devlerini, insanlar için bilgisayar gücü satın almak ve satmak için bir pazar yeri oluşturan eşler arası dağıtıcı bir bilgi işlem platformu sunarak bu alanda yer almak istiyor.

En açık örnek, Golem’in “Brass Golem” lansmanında ilk defa kullanılan grafik gösterimidir. Son zamanlarda herhangi bir Hollywood gişe rekorları kıran filmi gördüyseniz, muhtemelen ekranda gösterilen süper kahramanların, dev robotların ve uzaylı yaratıkların bilgisayar tarafından yaratıldığını biliyorsunuzdur.

Pek net olmayan şey ise bu sürecin nasıl işlediğidir. Sanatçı ekipleri, karakterleri ve çevreyi tasarladıktan ve hareketi çizdikten sonra, bu tasarımları bilgisayarların tüm yönlerini hesaplamak için paralel olarak çalıştıkları “çiftlik oluşturma” olarak bilinen bir bilgisayar ağına bir dizi talimat olarak gönderirler.

Her ışık ışını, tozun her parçacığı, parlak bir şeyin her bir parıltısı, gerçek dünyanın izlenimini yaratmak için incelikle hesaplanmalıdır. Gerçek dünyanın inanılır bir imgesini yeniden oluşturmak, bir bilgisayar içinde bir dünya inşa etmeyi gerektirir ve bu yüzden gerekli olan hesaplama miktarı çok ince hassaslıkta ve oldukça büyüktür.

Bilgisayar grafikleri üretim şirketleri geleneksel olarak, render etmeye adanmış bilgisayar raflarını satın aldılar ve takip eden yıllarda, mevcut işlem gücünü yukarı doğru taşımak amacıyla bulut bilişime yöneldiler. Hali hazırda, bulut bilişim genellikle bireysel ihtiyaçlara göre kalibre edilmesi zor olan ve bilgisayar grafiği oluşturmaya dahil olmak isteyen amatörlere göre çok pahalıya mal olan hizmet sözleşmeleri gerektirmekte.

Golem, geniş bir bilgi işlem gücü dizisine olanak tanıyan bir blok zinciri çözümünü öneriyor ve işlem gücü için ödeme daha ayrıntılı hale getirilmiş oluyor. İşin “Flip” tarafında, bilgisayarların boş zamanları kullanılarak ve hesaplamalarını satarak gelir yaratacak bir cüzdan kurabilirsiniz ve böylece bilgisayarlarınızı Golem ağına yerleştirebilirsiniz.

Gelecekte, Golem bu teklifini grafiğin ötesine de genişletmek istiyor ve web siteleri bir sonraki hedefi olarak makine öğrenimini özel olarak adlandırıyor. SETI@home ve BOINC gibi blok zincirleme teknolojisinden önce var olan problemleri çözmek için başka birçok dağıtık hesaplama modeli var. Golem’in masamıza getirdiği şey, katılımcılar için daha önce başarılı bir şekilde yapılmamış olan katılımlarından dolayı ödüllendirilmeleridir.

Golem’in Tarihi

Golem, Kasım 2016’da “Airbnb of computing” olarak piyasaya sürdüğü Kasım 2016’da sadece 29 dakika içinde 8,6 milyon ABD doları topladı.

Buradaki fikir, kullanılmayan bilgi işlem gücünüzü, kullanmadığınız zamanlarda dairenizi veya evinizi kiralayabileceğiniz gibi kiralayabilmenizdir. GNT 2017’nin kripto çılgınlığı sırasında gerçekleşen en başarılı ICO’lardan biriydi. Piyasa değeri ile GNT, 10. noktaya ulaştı, ancak bu zamana geldikçe şimdilerde 33. sıraya kadar düştü.

Halihazırda, Golem projesi, erken beta ve test aşaması olan “Brass” aşamasında. Gelecekteki aşama, geliştiricilerin güvenlik ve istikrarı artıracak ve kamuya açık bir kullanım için daha fazla araç geliştirdikleri “Clay” aşaması.

Golem Takımı

Polonya merkezli Golem ekibi, takım listesinde iki düzineden fazla üyeyi listelemekte, önemli danışmanlara veya yatırımcılara odaklanmamaktadır. LinkedIn profillerinin bir taraması, çoğu üye için fintech’te güçlü bir arka plan ortaya koymaktadır.

Kurucuları olan Julian Zawistowski, Varşova Ekonomi Okulu mezunu olup, kendi fintech ile ilgili şirketlerinde çalışmaya başlamadan önce Polonya’nın ulusal bankasında çalışmıştır. 2014 yılında, Ethereum’un yeteneklerinden esinlenerek, Golem fikrini ortaya koyduğunu söylüyor.

Golem takım sayfası, Golem Fabrikası olarak adlandırılan Golem projesinin diğer bölümlerinden bahsetmiyor. Golem ekibi ile Golem Fabrikası arasındaki hatlar biraz bulanık. Golem Fabrikası, İsviçre’nin Zug kentinde bulunan ve yasal olarak kurulmuş bir İsviçre limited şirketidir. Ekip ise, Golem Fabrikası’na doğrudan dahil olan veya olmayan, kurucu ve diğer ilgili kişilerden oluşan gevşek bir ilişki içerisinde.

Rakipler ve Zorluklar

Golem, kendi başına kârlı ve değerli bir pazarı olan bir grafik oluşturma konusunda güçlü bir iddiada bulundu. Kendilerini bu alanda go-marka olarak kurabilirlerse, çok daha büyük bir özellik kümesine ihtiyaç duymayabilirler. Makine öğrenimi veya diğer dağıtılmış bilgi işlem modelleri gibi alanlara gidebilirlerse, bu daha iyi olacaktır. Bazı tahminler, bulut bilişim pazarını yılda 130 milyar dolar olarak açıkladı.

Ancak, EOS gibi diğer kripto paralar, dağıtılmış bilgi işlemi sunarken pazarlama odakları şu anda farklı olsa da, aynı alana kolaylıkla dönebiliyorlar. Ayrıca, Gridcoin gibi daha önce sözü edilen BOINC projesinden evrimleşen ve bilimsel araştırmalar için dağıtılmış hesaplama üzerine odaklanan paralar da var. Bununla birlikte, Golem açık kaynak bir proje olduğu için, bunun ne için kullanıldığı, yalnızca insanların uyguladığı şeyle sınırlıdır.

Golem projesi yavaş işlediği iddiası ile bazı eleştiriler aldı ve geliştirme ekibi “mükemmeliyetçi” tavırlar takındı. Golem ekibi, bu iddiayı hiç kimsenin daha önce karşılaşmadığı teknik zorluklarla karşı karşıya olduklarını belirterek ele aldılar. Herhangi bir gecikme diğer projelerin de aynı alana taşınması için fırsatlar yaratabilir.

Golem Nasıl Satın Alınır?

Golem’in iş modelinin doğası, başkalarına görselleştirme gücü sunan özel bir yardımcı programdır. Bu, sitesinden indirilebilen cüzdanın sadece GNT depolamak için bir cüzdan olmadığı anlamına geliyor. İsterseniz bilgisayarınızı, başkalarının rendering gücünüzü satın almasını sağlayabilirsiniz.

Hesaplama gücü kiralamak gibi bir isteğiniz yoksa, cüzdanınızı yalnızca GNT’yi saklamak için kullanabilirsiniz. GNT, diğer kripto para birimleri gibi alışverişlerde de kullanılabiliyor.

Toplamda tamamı dağıtılmış ve daha fazla madencilik yapılmayacak olan maksimum 1 milyar GNT bulunuyor. GNT tokenları %82’si ilk crowdfunding katılımcılarına, %6’sı Golem ekibine ve kalan %12’si ise Golem Factory GmbH’ya dağıtıldı.

GNT’yi Binance Borsasından kolayca alıp satabilirsiniz. Ayrıca, BitMEX Borsasında Margin Trading yaparak GNT alıp satabilir ve fiyat düşerken de kazanç sağlayabilirsiniz.

Golem Nedir? Golem (GNT) Nasıl Alınır? isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Golem Nedir? Golem (GNT) Nasıl Alınır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Paxful, Afrika’da Geleceğin Liderlerine Yatırım Yapıyor: Bitcoin ile Okullar İnşa Ediliyor Ripple Kış Uykusundan Uyanıyor! İşte Teknik Analistlerin XRP Tahminleri Allianz GI CEO’su, Kripto Paraların Yasaklanmasını İstiyor Bitcoin Fiyatı Neden Önemli? Önde Gelen Yatırımcı: Kimsenin Bitcoin ETF’sine veya Bakkt Platformuna İhtiyacı Yok! Dogecoin kurucusundan Ripple’a (XRP) salvolar

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır