Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Facebook Kurucusunun Blockchain Planı Sandığınız Kadar Masum Olmayabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Facebook Kurucusunun Blockchain Planı Sandığınız Kadar Masum Olmayabilir
Facebook Kurucusunun Blockchain Planı Sandığınız Kadar Masum Olmayabilir

© Reuters.  © Reuters.

Facebook Inc (NASDAQ:FB). gibi güçlü ve zorba bir firmanın kripto para dünyasına girme fikri biraz Death Star’ın çalışanları için Christmas partisi düzenlemesine benziyor.

Blockchain yaklaşımını kötü yönde kullanmak için Bitcoin modeli (kimsenin sorumlu tutulamadığı Vahşi Batı kapitalizmi gibi) yada daha kurum-dostu çabalar da olsa Mark Zuckerberg gibi bir milyarderin bundan nasıl faydalanacağını tahmin etmek zor. Aslında tüm işi verileri düzenleyip kâr adına reklam için satmaktan ibaret.

Yani, geçen hafta Bloomberg News haberinde belirtildiği gibi Facebook’un blockchain ürünlerine dair son hamlesi, kripto devrimine katılmak için aceleci bir tavırdan ziyade sıkıcı bir ödeme sistemi, çok da şaşırtıcı gözükmüyor.

Firmanın hala erken dönemindeki dijital tokeni kullanıcıların WhatsApp üzerinden para transferini mümkün kılacak fakat başlangıçta sadece Hindistan’da ulaşılabilecek. Token daha çok dollar gibi para birimlerinin volatilitesini azaltmak için hazırlanan stablecoin benzeri olacak. Korumak adına da bir miktar varlık havuzda saklanacak.

Kripto savunucularının yardım çığlıkları şimdiden duyuluyor. Halihazırdaki geleneksel paraları ortadan kaldırmak yada onların fiyatlarını etkilemek amaçla geliştirilen bir token değil. Teoride, bir FaceCoin asla bir dolardan değerli olmayacak (tabi pratikte piyasalar beklenmedik şeylere sebep olabilir). Temelde online bir borç belgesi olacak.

Rakipleri PayPal ve Western Union Olacak
Göçmen çalışanların Hindistan’a geçtiğimiz yıl 69 milyar dolar gönderdiği düşünülürse Zuckerberg sıfırdan keşif yapmaya çalışıyor gibi gözüküyor, ayrıca Hindistan merkez bankasının dijital paraları yasa dışı kıldığı düşünülürse yeni bir pazar da sayılmaz. Facebook daha ziyade PayPal’ın Xoom’u, WorldRemit hatta Western Union gibi firmalarla yarışıyor olacak. Sonuç olarak toplum daha da nakitsiz hale gelebilir ama yine de daha fazla kripto olmayacak.

Blockchain tahmincileri öyle bir yol bulacaklarına inandılar ki bireyler Big Tech bundan faydalanamadan zaten kişisel verilerini satmış olacaklardı. Öte yandan Facebook projesi tam tersi gibi gözüküyor: Kendi yuvasında kullanıcıların işlem yapmasına olanak sağlayacak. İşin faydalarından dolayı Zuckerberg ve adamları veriden vazgeçme konusunda her zaman inatçı olduklarını söylemekte fayda var.

Dolayısıyla internet devlerini düzeltmekten ziyade blockchainin kendisi değiştiriliyor. Dünyayı kapitalizmin boyunduruğundan kurtarma iddiasıyla ortaya çıkan blok zinciri girişimler artık kendi çalışanlarının bile kâr etmesini sağlayamıyor. Facebook’un hamlesi blockchainin öne çıkamayan yanlarını kapitalist mentalitesi ile düzeltecek ve hisse sahiplerinin daha çok kabul edecekleri bir hale getirmek üzerine olacak. Elbette bu birçok kişiyi Facebook’un gücü tekelinde toplamasından rahatsız edecek ve haklılar da. Regülatörlerin kafasını yoracak bir konu daha.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Facebook Kurucusunun Blockchain Planı Sandığınız Kadar Masum Olmayabilir appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Facebook Kurucusunun Blockchain Planı Sandığınız Kadar Masum Olmayabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Litvanya Maliye Bakanlığı, Kripto Para Firmaları İçin Yasal Değişiklikler Yapmayı Planlıyor Altcoin sezonu ufukta mı? Peter Brandt’ten ETH ve XRP yorumu Kripto Paralar Düşmeye Başladı! Ripple’ın merkeziyetsizlik problemi, 20 yıldan uzun sürebilir Bitcoin’de 80 milyon dolarlık büyük satış duvarı Bitcoin 10.000 dolara yaklaşıyor: Peki uzmanlar ne diyor?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır