Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin ve Altın Rekabeti: Çin’de Bakırı “Altına” Dönüştürdüler

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin ve Altın Rekabeti: Çin’de Bakırı “Altına” Dönüştürdüler
Bitcoin ve Altın Rekabeti: Çin’de Bakırı “Altına” DönüştürdülerÇin‘deki araştırmacılar, değerli taş konusunda yepyeni bir gelişmeye imza attılar. Bu gelişme yalnızca değerli taşları değil Bitcoin’i de etkileyebilir.

Yepyeni GElişme

South China Morning Post tarafından yapılan habere göre Çin Bilim Akademisi’ndeki araştırmacılar, bakırı “neredeyse” altınla bire bir aynı olan bir maddeye dönüştürmeyi başardılar.

“Bakırdan altın yapmak”, yeni bir fikir değil ve yüzyıllardır ortada dolanıyor. Birbirinden farklı bilim insanları bu konu hakkında çeşitli araştırmalar yaptılar ancak çoğundan somut bir sonuç alınamadı. Ancak Çin’de yapılan ve Science Advances adlı bilimsel dergide yayınlanan bu araştırma biraz daha farklı olabilir.

Bilim insanları altın benzeri bir madde elde edebilmek için sıcak, elektrik yüklü argon gazını bakırdan yapılmış bir hedefin üstüne saldılar. İyonlaşmış gaz molekülleri, hedefteki bakır atomlarını ayırdılar ve bu atomlar bilim insanlarının önceden hazırladıkları bir toplama cihazına aktarıldı. Bakır atomları burada her biri yalnızca birkaç nanometre büyüklükte olan kum parçacıkları içerisinde soğumaya bırakıldı.

Bilim insanları daha sonra bu bakır parçacıklarını kömürü alkole çevirmek için kullanılan bir kimyasal reaksiyonda katalizör olarak kullandılar. Bu araştırmanın sonucunda fark edildi ki bakır parçacıkları, neredeyse altın ya da gümüş parçacıklarıyla aynı performansı sağlıyor.

Bilim insanları bu araştırmanın henüz tam anlamıyla tamamlanmadığını belirtiyorlar. Ayrıca bu çalışmada elde edilen bakır, şu an için altının yerini almak veya altın kopyası üretmek için kullanılamıyor. Bunun sebebi yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan maddenin hala bakır ile aynı yoğunluğa sahip olması.

Bitcoin ve altın arasında sürekli olarak bir kıyaslama yapılıyor ve bazı uzmanlar Bitcoin’in altının yerini alamayacağını söylüyorlar. Ancak her ne kadar tamamlanmamış olsa da Çin’de yapılan bu gibi araştırmalar, şu soruyu doğuruyor: Altın ilerleyen zamanlarda da değerini koruyabilecek mi?

Bitcoin ve Altın Rekabeti: Çin’de Bakırı “Altına” Dönüştürdüler isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin ve Altın Rekabeti: Çin’de Bakırı “Altına” Dönüştürdüler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Madenciler Çare Arıyor: Japon Madencilik Şirketleri, Rusya ve Çin Arasında Kalan Minik Bir Ülkeye Göç Ediyor Son 1 Yılda Neler Yaşandı? – Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash, EOS Litecoin ATM’ler Dünyada Yaygınlaştı Çinli Medya Birliği, Telif Hakkı Koruması İçin Blockchain Kullanacak Cardano 6% düşüşle 0,049999 seviyesinin altına geriledi ABD’deki Kongre Temsilcisi Kripto Paralara Özel Bir Düzenleme Hazırlıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır