Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ethereum, Yeni PoS Modeli İle Enerji Tüketimini Yüzde 99 Azaltmak İstiyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ethereum, Yeni PoS Modeli İle Enerji Tüketimini Yüzde 99 Azaltmak İstiyor
Ethereum, Yeni PoS Modeli İle Enerji Tüketimini Yüzde 99 Azaltmak İstiyorEthereum kripto para birimi, 2018 yılının son çeyreğinde inanılmaz kötü bir düzeltme yaşasa ve birim fiyat olarak 83 dolara kadar gerilese de, 2019 yılının ilk günlerinde en çok kazandıranlardan birisi olarak piyasa hacmi açısından ikinci en büyük kripto para birimi olma unvanını yeniden eline aldı.

Yaşanan yükselişin ardında yer alan asıl sebep çok fazla beklentiye yol açan  ve  her bir block’tan elde edilen ETH ödülünü 3’ten 2’ye düşürmeyi amaçlayan hard fork olsa da, Ethereum bundan başka bir olası gelişme ile de yükseliş yaşamakta.

Tahminen 14 Ocak ile 16 Ocak arasında gerçekleşeceği düşünülen hard fork’un yanı sıra, belirli bir süredir Vitalik Buterin tarafından gündeme getirilen Proof-of-Work modelinden, Proof-of-Stake modeline geçiş, hem Ethereum hem de dünya için oldukça olumlu sonuçlar doğurabilir. Daha önce özellikle Bitcoin gibi PoS tabanlı kripto para birimlerinin ağı güvende tutabilmek için harcadığı elektrik miktarı ile ilgili araştırmalar yapılmış ve bunların zararı defalarca gündeme gelmişti.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de hem enerji ile ilgili hem de ağın kendisi ile ilgili durumlardan ötürü, Proof-of-Stake modeline geçişin çok daha mantıklı olduğunu vurgulamıştı:

”Proof-of-work ister istemez, devasa ödüller elde edilmesi için, devasa enerji tüketimi kullanımı mantığına dayalı olarak çalışmakta. Proof-of-stake ise güvenlik için ödül değil, bunun yerine ceza mantığı ile bu simetriyi bozuyor ve yepyeni bir bakış açısı getiriyor.”

PoW modelinde daha fazla elektrik, daha fazla madencilik gücü ve dolayısıyla daha fazla kripto para anlamına geldiği için, enerji tüketimi her geçen gün daha fazla artış yaşamakta ve bu da hem ağ için daha fazla maliyet hem de çevre için daha fazla zarar anlamına gelmekte ve Ethereum’un hala geçiş yapmayı planlama aşamasında olduğu PoS modeli, ağın elektrik tüketimini %99 oranında azaltıp tamamıyla yeni bir boyut açabilir.

Ethereum, Yeni PoS Modeli İle Enerji Tüketimini Yüzde 99 Azaltmak İstiyor isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ethereum, Yeni PoS Modeli İle Enerji Tüketimini Yüzde 99 Azaltmak İstiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İlk Bitcoin Mainnet Lightning Network Lansmanı Yapıldı BtcTurk’ten vefat eden Bitcoin sahipleriyle kaybedilen Bitcoin sorununa çözüm G20 zirvesinde önemli karar: Kripto paralar için yasal düzenleme yapacağız Zirvede Bitcoin alan milyarderin pişmanlığı: Kocam beni affetmedi Bitcoin’de 2 yıl sonra bir ilk yaşanıyor! Şimdi bizi ne bekliyor? Durgunluk Korkusu: Bitcoin 3.300 Doları Mı Görecek?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır