Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ethereum fiyatının düşmesinin sorumlusu o mu?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ethereum fiyatının düşmesinin sorumlusu o mu?
Ethereum fiyatının düşmesinin sorumlusu o mu?

© Reuters.  © Reuters.

Ethereum fiyatının düşmesinin sorumlusu olarak bugüne kadar hep ICO’lar gösteriliyordu. Fakat Ethereum topluluğu bu düşüş ile ilgili bir Ethereum geliştiricisinden şüpheleniyor.

Ethereum fiyatının düşmesinin sorumlusu kim?Ethereum kripto para sektörüne çok büyük katkılar yapan ve sektöre yeni proje ve girişimlerin dahil olmasında çok büyük katkısı olan bir proje. Fakat artan hacim ve kullanım ile birlikte Ethereum’da Bitcoin gibi sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Fiyatı 1500 Dolara yaklaşan Ethereum son bir kay aydır sürekli kan kaybediyor ve fiyatı düşüyor. Bu konuda ortaya atılan iddialarda hep ICO’lar sorumlu gösteriliyordu. İddialara göre ellerinde epeyce Ethereum olan ICO’lar ihtiyaçlarını karşılamak için ellerindeki ETH’leri satıyor ve piyasanın düşmesine neden oluyorlardı. Fakat son dönemde Ethereum topluluğu bu konuda bir geliştiriciden şüphelenmeye başladı.

Ethereum’da büyük hacimli transferler bazı dönemlerde satışların belli bir merkezden yapıldığını düşündürüyordu. Bu merkez olarak da aslında Ethereum’un en büyük rakibi olarak gösterilen EOS işaret ediliyordu. Fakat son yapılan araştırmalar gösterdi ki Genesin cüzdanlardan birinden aktarılan 380.000 ETH’nin olduğu cüzdan bu dönemde boşaltıldı. ETH’lerin gönderildiği adresin sahibi ise meçhul.

Güven sarsıcı hareketlerAslında bu hareketler tek başına Ethereum’un fiyatının düşmesi için yeterli olmasa da bu hareketler sonucunda oluşan büyük ölçekli panik ile piyasa FUD’a teslim oluyor. Bunun sonucu olarak da satış dalgasıyla fiyatlarda ciddi düşüşler meydana geliyor.

Genel olarak pazar Ethereum’un fiyatında düşme yönünde ilerliyor. Ethereum’un fiyatında uzun süredir bir satış dalgası var. Sadece bir hafta içinde ETH %31 düşüş yaşadı ve uzun süredir tutunduğu 200 Dolar bandını aşağı yönlü kırdı. En düşük değer olarak 113 Doları gören ETH biraz düzeltme yapsa da üzerindeki satış baskısı kalkmış değil.

ETH iki haneli fiyatlara düşebilirHer ne kadar büyük bir düşüş yaşansa da doğal olarak bu bir çok alıcı için de bir fırsat oldu. Bu arada ETH ticaret hacmi günlük 3 milyar Dolara kadar çıktı. Fakat yinede ETH’nin bu seviyelerde de tutunamama ve iki haneli fiyatlara inme ihtimali göz ardı edilmemeli. Çünkü şu anda bir çok ETH tabanlı token tahvil statüsünde değerlendirilme ve yeni ICO projelerinin hayata geçme ihtimali risk altında görünüyor.

Bu dönemde ICO’ların ve madencilerin ciddi olarak ETH satışı yaptıkları tahmin ediliyor. Özellikle fiyatların da bu kadar oynak olması nedeniyle oluşan ticari hacim de ETH fiyatına olumsuz yansıyor.

Bu arada Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in cüzdanı yerinde duruyor ve içinde halen 365.003 ETH var. Buterin’in işin ticaret kısmıyla pek ilgili olmadığı biliniyor. Bu konuda da iddialı olmadığı ve fiyatın düşmesi yada çıkmasıyla pek ilgilenmediği de bilinen bir durum.

Her ne kadar ETH büyük bir düşüş yaşasa da daha önce 5000 Dolara kadar çıkacağı konuşuluyordu. Hatta fiyatı uzun bir süre 1000 Doların üzerinde kalmayı başarmıştı. Geçen seneden bu yana hızlanan ICO projeleri ise bu dönemde oldukça hız kesmiş durumda. Bugüne kadar ICO’ların 76 milyar Dolar fon topladığı düşünülüyor. Bu fonların büyük çoğunluğu da ETH olarak toplandı ve şu anda bunlar ICO’lar tarafından masraflarını karşılamak için peyderpey satılıyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ethereum fiyatının düşmesinin sorumlusu o mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin 1 Haftanın En Düşük Seviyesine Yakın Hindistan, Kripto Paraların Ekonomiyi Olumsuz Etkilemesinden Endişeleniyor Tether Sonunda Karayiplerde Kendine Yeni Bir Banka Buldu! IOTA Bosch ile birlikte piyasa modeli geliştiriyor 4 Trilyon Doları Yöneten BlackRock Yöneticisi, Bir Kripto Para Startup Firmasına Geçiş Yaptı! MIT Profesörü: Blockchain ‘Sınırsız’ Bir Ekonominin Kapılarını Açabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır