Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ethereum (ETH) Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ethereum (ETH) Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?
Ethereum (ETH) Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?

© Reuters.  Ethereum (ETH) Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?© Reuters. Ethereum (ETH) Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?

Hemen hemen bütün kripto para birimleri merkezi otoriteden bağımsız hareket etmekle birlikte bazı faktörlere bağlı olarak değer kazanıp kaybetmektedir. Bu faktörler çoğu kripto para birimi için ortak olsa da bazı kripto para birimlerini özel olarak etkileyebilecek olaylar yaşanmaktadır. Bu yazımızda Ethereum (ETH) kripto para birimini ve Ethereum al sat işlemlerini etkileyen faktörler üzerinde duracağız. Fakat buna geçmeden önce Ethereum kripto para biriminin ortaya çıkış serüvenine ve özelliklerine göz atmak konunun daha iyi bir şekilde anlaşılması açısından faydalı olacaktır.

Ethereum’un ortaya çıkış serüveni

Ethereum (ETH) dijital para birimi Vitalik Buterin tarafından ilk olarak 2013 yılının sonlarına doğru üretilmeye başlanmıştır. Ethereum (ETH), ilk etapta bir altcoin olarak görülse de diğer altcoinlere nazaran çok daha yüksek özelliklere sahiptir. Ayrıca değerlenmeleri de yüksek olmaktadır. Hatta, öyle ki Ethereum Bitcoin’in en büyük rakiplerinden biri olarak görülmekte ve Ethereum’un Bitcoin’in tahtını elinden alıp alamayacağı tartışılmaktadır.

2016 yılında ilk forkunu (çatallaşma) yaşayan Ethereum, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olarak iki farklı kripto para birimine ayrılmıştır.

Halihazırda en yüksek 2. market değerine sahip olan Ethereum 7 Eylül 2018 yılı itibari ile 222 Dolar üzerinden işlem görmektedir.

Ethereum’un En Temel Özellikleri

Her kripto para biriminde olduğu gibi Ethereum’da da onu diğer kripto para birimlerinden ayıran belli başlı bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazılarına göz atalım:

  • Akıllı Kontratlar (Smart Contract)

Ethereum’u diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında şüphesiz akıllı kontratlar gelmektedir. Bu özellik sayesinde Ethereum blok zinciri üzerinde yer alan yazılımcılar kendi projelerini oluşturabilmekte ve bunu Ethereum blok zincirine entegre edebilmektedir. Akıllı Kontrat özelliğini bir örnek ile daha açık bir şekilde ifade edelim: Google Play Store üzerinde yüz binlerce uygulama bulunmaktadır. İsteyen her yazılımcı belli kurallara uyması şartıyla istediği gibi bir uygulama yazıp burada yayınlayabilmekte ve diğer kullanıcılar bu programı indirebilmektedir. Smart kontrat özelliği de aslında bu şekilde işlemektedir. Bu durumda Ethereum (ETH) Google Play Store olarak düşünülebilir. Yani Ethereum açık kaynaklıdır ve isteyen yazılımcılar belli başlı kurallara uymak şartıyla buraya bazı özellikler entegre edebilmektedir.

  • Hızlı Onaylama Özelliği

Ethereum ile gerçekleştirilen işlemlerin onaylanması çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bilindiği gibi kripto para birimleri ile yapılan her işlem için belli bir onaylama süresi bulunmaktadır. Bu süre Bitcoin için yaklaşık olarak 10 dakikadır. Fakat her geçen gün bu süre artmakta ve uzun süren bekleyişler yaşanmaktadır. Ethereum için bu işlemler 10 saniye gibi oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

  • Farklı bir para birimi amacı

Ethereum’un özelliklerini anlatırken Bitcoin’den faydalanmak bu özelliklerin daha iyi anlaşılması açısından daha yararlı olacaktır. Bitcoin’in temel üretilme amacı TL, Dolar, Euro gibi para birimlerine alternatif oluşturmaktı. Fakat söz konusu Ehereum (ETH) olduğunda bu durum biraz farklıdır. Çünkü Ethereum herhangi bir para birimine alternatif olarak değil, kendi başına bir para birimi olmak için tasarlanmıştır. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin’den farklı bir amaca yönelik üretildiği rahatlıkla söylenebilir.

Ethereum’un en temel özelliklerinden ve ortaya çıkış serüveninden bahsettiğimize göre şimdi Ethereum’un (ETH) fiyatını etkileyen faktörlere göz atabiliriz:

Çeşitli ülkeler tarafından çıkarılan düzenleyici tedbirler

Kripto para birimlerinin merkezi otoritelerden bağımsız bir şekilde değer kazanıp kaybettiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Her ne kadar merkezi otoritelerden bağımsız olsalar da kripto para birimleri, ülkelerin dijital paralar ile ilgili çıkardığı düzenlemelerden çok kolay bir şekilde etkilenmektedir. Çünkü bu gibi düzenleyici tedbirler yatırımcıları büyük ölçüde tedirgin etmekte ve onları kripto para birimlerinden uzaklaştırmaktadır. Hal böyle olunca da talebi düşen kripto para birimlerinin değerleri de buna paralel bir şekilde düşmektedir.

Konuyla ilgili verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi şüphesiz ki Çin Hükümeti’nin kripto para birimleri konusunda2013 yılında çıkardığı düzenlemelerdir. Bu düzenlemelerle birlikte Ethereum da dahil olmak üzere birçok kripto para biriminin değerinde büyük bir düşüş gözlemlenmiştir.

Ethereum (ETH) madenciliğinin yüksek kar oranlarına sahip olması

Bilindiği üzere Ethereum madenciliği Bitcoin’de olduğu gibi işlemci üzerinden değil ekran kartı üzerinden gerçekleşmektedir. Ethereum madenciliği yapılabilecek ortalama kalitedeki bir ekran kartı fiyatının 100 Dolar bandında olduğu düşünüldüğünde Ethereum madenciliğinin kar oranının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bitcoin madenciliği için gereken ekipmanlar çoğu zaman binlerce Dolara mal olmaktadır.

Ayrıca Nvidia gibi bazı büyük ekran kartı üreticilerin madenciliğe özel ekran kartı üretimine geçmeleri de Ethereum’un karlılığını arttırmış ve buna paralel olarak Ethereum’a olan ilgi artmıştır. Ethereum’a (ETH) gösterilen ilgi ve talebin artması ile birlikte Ethereum fiyatlarında da bir artış yaşanmıştır.

Üretimde kullanılan enerji miktarı

Bitcoin ve altcoinler üretilirken belirli oranlarda enerji harcamaktadır. Hatta bu durum öyle bir hale gelmiştir ki dünya üzerinde kripto para birimi üretilmek için harcanan toplam elektrik miktarı bazı ülkelerin elektrik tüketiminden bile daha fazladır. Hal böyle olunca kripto para birimlerinin üretimi aşamasında tüketilen enerji miktarı da kripto para birimi fiyatlarını büyük ölçüde etkilemektedir.

Ethereum kripto para biriminin üretiminde kullanılan enerji miktarı diğer kripto para birimlerine nazaran daha azdır. Bu durum Ethereum’u diğer kripto para birimlerinden karlılık noktasında bir adım öne geçirmektedir. Bu şartlar altında madenciler Ethereum üretmek istemekte ve bu durum Ethereum’a duyulan ilgi ve alakayı arttırmaktadır. Yine bu doğrultuda Ethereum (ETH) fiyatları da bu durumdan olumlu olarak etkilenmektedir.

Yatırımcıların duygu ve hissiyatı

Kripto para birimlerinin değerlerini etkileyen birçok somut etmenden bahsedilebilir. Ancak hiç şüphe yok ki, dijital para birimlerinin fiyatlarını etkileyen en önemli faktör soyut olmasına rağmen insanların duygu ve düşünceleridir.

Ethereum (ETH) kripto para birimi için de bu durum aynı şekilde geçerliliğini korumaktadır. Yani Ethereum’un fiyatını etkileyen en önemli faktör aslında insanların Ethereum hakkında ne düşündüğü ve nasıl hissettiğidir. Ethereum bilindiği üzere diğer kripto para birimlerinden farklı bir tabanda üretilmektedir. Akıllı sözleşmelerden bahsetmiştik. Bu sözleşmeler sayesinde diğer kripto para birimleri ile kıyaslandığında daha güvenli ve daha güncel bir hale gelen Ethereum (ETH), birçok yatırımcı tarafından büyük bir ilgi ile takip edilmektedir.

Herhangi bir kripto para biriminin değeri tamamen ona olan talebe bağlıdır. Ethereum’un da en temel dayanak noktası olan bu durum Ethereum’un değerini arttırmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Ethereum ile ilgili spekülatif haberlerin çıkması durumunda Ethereum’un fiyatında gözle görülür bir düşüş yaşanmaması ona duyulan güven ve bu güvene paralel olarak ona gösterilen taleple açıklanmaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak; Ethereum 2018 yılı itibariyle en yüksek market değerine sahip 2. kripto para birimidir ve birçok yatırımcı tarafından hem uzun vadeli hem de kısa vadeli yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. 7 Eylül 2018 tarihi itibari ile 222 Dolar üzerinden işlem gören Ethereum, istikrarlı bir şekilde artış göstermekte ve 2018 yılının ortalarında kripto para birimlerinde yaşanan krizden yavaş yavaş çıkmaktadır.

Ethereum (ETH) Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler? isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ethereum (ETH) Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Portföyünüzde Olması Gereken Token GVT; Genesis Vision (GVT) OKEx Borsası Ortaklığı NEM Vakfı’ndan Bir Anlaşma Daha! Craig Wright Bitcoin Öncüsüne Yüklendi: “Anarşist Rahipten Uzak Durun” Litecoin tarihinin ikinci yarılanmasının eli kulağında: Yükseliş bitti mi? Çin Halk Bankası: ICO ve STO’lara Yasadışı Erişim Fazla! “2020 Halving Etkinliğinden Sonra Bitcoin 55.000 Doları Görecek”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır