Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Estonya, Dijital Dönüşüm Basamaklarını Hızla Tırmanıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Estonya, Dijital Dönüşüm Basamaklarını Hızla Tırmanıyor
Estonya, Dijital Dönüşüm Basamaklarını Hızla Tırmanıyor“Dünya’nın en gelişmiş dijital toplumu” olarak gösterilen Estonya, dijital dönüşüm sürecinin basamaklarını bir bir geçmeye devam ediyor. 1.3 milyonluk bir nüfusa sahip olan bu küçük Baltık devleti, kamu sektöründeki süreçleri tamamen dijitalleştirmeyi hedefliyor.

Wired tarafından yapılan habere göre halihazırda “Dünya’nın en gelişmiş dijital toplumu” olan Estonya halkı, bu alanda daha da ileriye gitmek istiyor.

Estonya Hükümeti, ülkeyi tam anlamıyla dijitalleştirebilmek için çeşitli kamu süreçlerini değiştirmeyi planlıyor. Hükümetin en büyük amaçlarından biri yorucu ve uzun bürokratik aşamaları ortadan kaldırmak, böylece herkes için daha verimli bir sistem oluşturmak.

Estonya’daki vatandaşlar nakit para kullanmayı da neredeyse tamamen bırakmış durumdalar. Ancak Estonya’nın derdi yalnızca nakit paradan dijital paraya geçiş yapmak değil.

Ülkedeki vatandaşlar tam anlamıyla dijital bir hükümet istiyorlar. Vatandaşlar bu sayede İnternet üzerinden oy kullanabiliyor, tıbbi kayıtlarına ulaşabiliyor, bankacılık işlemleri yapabiliyorlar. Vatandaşlar, kendi kişisel verilerine her daim ulaşabiliyorlar ve verilerinin hangi hükümet kuruluşu tarafından incelendiğini kontrol edebiliyorlar. Bu da vatandaşlarla hükümet arasında oldukça şeffaf bir ilişki kurulmasını sağlıyor.

Estonya’nın ulusal dijital danışmanı olan Marten Keavats, konu hakkında şöyle bir açıklama yapıyor:

“İdeal bir dünyada; yeni çocuk sahibi olmuş bir aile gidip ebeveyn izni almak, çocuk desteği almak, anaokuluna girmek, çocuğa isim vermek için herhangi bir başvuru yapmak zorunda kalmaz. Çünkü bu hizmetlerim tamamı otomatik olarak verilir.”

Estonya, Dijital Dönüşüm Basamaklarını Hızla Tırmanıyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Estonya, Dijital Dönüşüm Basamaklarını Hızla Tırmanıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ethereum 100 Doların Üzerine Çıkamıyor: Peki Buna Sebep Ne? Bitcoin Cash Yüzde 53 Değerlendi! Gözler Bitcoin ETF kararına kilitlendi – BTC 6.500 dolara gidiyor! Ripple CEO’sundan xRapid ile İlgili İlginç İddialar Free Software Foundation: Zor Durumdayız! 1 milyar Ripple’ın (XRP) kilidi açıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır