Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Elon Musk’tan Craig Wright’a: Satoshi Nakamoto Aslında Kim?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Elon Musk’tan Craig Wright’a: Satoshi Nakamoto Aslında Kim?
Elon Musk’tan Craig Wright’a: Satoshi Nakamoto Aslında Kim?

10/10


2/10


Geçtiğimiz 3 Ocak 2019 tarihinden 10 yıl önce, Bitcoin ağı gizemli bir kişi olan Satoshi Nakamoto‘nun ilk block kazımını gerçekleştirmesi ile kullanıma sunuldu. Lider kripto para birimi Bitcoin ve diğer kripto para birimleri geçtiğimiz tarihlerde birbirinden farklı gelişmeler yaşasa ve milyarlarca dolar kazanıp kaybedilse bile, Bitcoin’in arkasındaki isim olan Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hala bulunamadı ve günümüzün en büyük gizemlerinden birisi olarak yerini korumakta.

Ekim 2008 tarihinde Satoshi tarafından Bitcoin whitepaper’ı yayınlanmasından beri, birden fazla kişinin Satoshi olabileceği iddia edildi ancak hala Satoshi’nin kimliği konusunda kesin bir bilgiye sahip değiliz. Satoshi’nin P2P Foundation platformundaki -2010 yılının sonlarında pasif hale geldi – profiline göre, Nakamoto kendisini Japonya’da yaşayan 43 yaşında bir erkek olarak tanımlıyor ancak hiçbir zaman Japonya’nın yerel saatine göre gün içerisinde Bitcoin forum üzerinde bir gönderi paylaşmadı. Bunun yanı sıra kendisinin bazı İngilizce kelimeleri Birleşik Krallık kökenli bir kişi gibi yazması – ”colour, optimise”, Nakamoto’nun iddia ettiği gibi Japonya asıllı olamayacağının kanıtlarından bir kaçı.

Medya ve kripto para topluluğu şimdiye kadar Satoshi olabileceğini düşündükleri birden çok kişi önerisinde bulundu ancak bunların hiçbiri doğrulanmadı. 14 Haziran 2018 tarihinde Motherboard platformuna bağlı bir gazeteci Bilgi Edinme Özgürlüğü hakkını kullanarak CIA’e Nakamoto’nun kimliğini sorunca, CIA gizemli kişinin varlığını ”ne onayladı, ne de reddetti” ve gizemi daha çok körükledi.

İşte olası Satoshi Nakamoto adaylarının (tam olmayan) listesi:


Vili Lehdonvirta

Adayın Bilgileri: Helsinki Bilgi Teknolojileri Enstitüsü bünyesinde çalışan 38 yaşında Finlandiyalı bir profesör.

Kaynak: The New Yorker, Joshua Davis

Satoshi’nin kimliğini açık çıkartma odaklı ilk girişimlerden birisi 2011 yılının Ekim ayına dayanıyor. Joshua Davis isimli gazeteci The New Yorker kaynağı için yazdığı makalede, Bitcoin yaratıcısının kimliğini sorgularken Dublin’deki Trinity College mezunu genç bir kritpgrafi öğrencisi olan Michael Clear’a ulaştı. Clear anında Satoshi olduğunu reddetti ve ”Nakamoto için cuk oturan” bir kişi olan 31 yaşındaki Finlandiyalı profesör Vili Lehdonvirta’yı anlattı. Vili daha önce bir video oyunu programcısı olmanın yanı sıra, sanal para birimleri üzerine de çeşitli araştırmalar yapmış olması yönüyle dikkat çeken bir isim olmuştu.

Daha sonra Vili ile iletişime geçmeyi başaran Davis, Vili’nin verdiği cevap ile beklediğini bulamadı:

”Ben Satoshi değilim. Bitcoin gibi karmaşık bir şey icat etmek için bir kripto uzmanı olmanız lazım. Bu insanlardan çok fazla yok ve ben kesinlikle bunlardan birisi değilim.”


Shinichi Mochizuki

Adayın Bilgileri: Kyoto Üniversitesi bünyesinde çalışan 49 yaşındaki Japon matematikçi.

Kaynak: Ted Nelson

17 Mayıs 2013 tarihinde, Amerikalı bilgi teknolojileri öncüsü, sosyolog ve filozof Ted Nelson, Nakamoto’nun kim olduğuna dair bir teori ortaya attı. Nelson’a göre Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Japon matematikçi Shinichi Mochizuki olabilirdi. Mochizuki, Kyoto Üniversitesi bünyesinde sayı teorisi ve geometri üzerine çeşitli çalışmalara sahip. Nelson’un ortaya sunduğu kanıt ise kriptografi ile ilgili olmanın yerine, Mochizuki’nin matematik dünyasında çözülemeyen en büyük problemlerinden birisi olan ‘ABC Sanısı’ üzerine yayınladığı çözümüne odaklanmaktaydı.

Nelson söz konusu iddiasından birkaç gün sonra Quartz kaynağına verdiği açıklamada, Mochizuki’nin Satoshi Nakamoto olduğunu reddetmesi durumunda bir hayır kurumuna bağış yapacağını bile ifade etti:

”Eğer bu kişi Satoshi olduğunu reddederse, 1 Bitcoin’i onun seçtiği herhangi bir hayır kurumuna bağışlayacağım. Eğer o Satoshi ise ve bunu reddederse, en azından suçlu hissedecektir (bir aylık süre limiti vardı.)”

2013 yılının Temmuz ayında ise The Age platformu Mochizuki’nin, Nelson’un iddialarını reddettiğini belirtti ancak herhangi bir kaynak göstermedi.


Dorian Nakamoto

Adayın Bilgileri: Büyük kurumlar ve ABD ordusu için gizli çalışmalar yapmış 68 yaşındaki Japon asıllı Amerikan vatandaşı.

Kaynak: Newsweek, Leah McGrath Goodman

6 Mart 2014 tarihinde Newsweek kaynağı Leah McGrath tarafından kaleme alınmış oldukça uzun bir makale yayınladı. Söz konusu makale Bitcoin’in arkasındaki gizemli ismin aslında Kaliforniya içerisinde yaşayan Japon asıllı Amerikan vatandaşı Dorian Prentice Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmekteydi.

Goodman yaptığı araştırmalar sonucu Nakamoto’nun gizli savunma projeleri için sistem mühendisi ve çeşitli teknoloji şirketleri için bilgisayar mühendisi olarak çalıştığını buldu. İddialara göre Nakamoto 1990’lı yılların başında iki kere işten çıkarılınca, tam bir özgürlük taraftarı ve destekçisine dönüşmüş.

Dorian’ın isminin yanı sıra Nakamoto olabileceğine dair başka kanıtlar da vardı. Goodman o tarihlerde kendisi ile yaptığı röportajda, yüz yüze yapılan bir görüşmede Dorian’ın Bitcoin’in arkasındaki Satoshi Nakamoto olduğunu kabul ettiğini açıkladı. Goodman’a göre Dorian daha sonra konu hakkında şunları ifade etmiş:

”Ben artık buna dahil değilim ve bu konuda yorum yapamam. Bu iki kişiye devredildi. Şu an onlar kontrol ediyor. Benim artık bir bağlantım kalmadı.”

Buna rağmen, The Associated Press kaynağı tarafından yapılan çok daha kapsamlı bir röportaj sonrası Bitcoin ile ilgili bütün bağlantısını reddeden Nakamoto, tartışmalara yol açmıştı. Bitcoin’i daha önce hiç duymadığını belirten Dorian, Goodman ile yaptığı röportajda habercinin kendisine orduda yaptığı daha önceki projeler hakkında soru sorduğunu zannettiğini ifade etti. Daha ilginç olanı ise, Reddit platformunda yapılan ”soru cevap” etkinliğine katılan Dorian, önceki ifadesinden de farklı bir ifade kullanıp Goodman’ın sorusunu, kendisinin Citibank ile yaptığı işlerle ilgili şeklinde yanlış anladığını belirtti.

Aynı gün içerisinde Nakamoto’nun P2P Foundation hesabı birkaç yıl sonra ilk mesajını yayınladı ve ”Ben Dorian Nakamoto değilim” cümlesi ile son noktayı koydu.


Nick Szabo

Adayın Bilgileri: Bitcoin’in öncesinde üretilen BitGold’un üreticisi Macaristan kökenli 55 yaşındaki Amerikan vatandaşı

Kaynak: Araştırmacı Skye Grey ve finans yazarı Dominic Frisby

Araştırmacı Skye Grey, 2013 yılının Aralık ayında stilistik analizinin sonuçlarını yayınladı ve Satoshi Nakamoto’nu arkasındaki ismin, Nick Szabo isimli bilgisayar mühendisi ve kriptografi uzmanı olabileceğini vurguladı.

Grey temel olarak ”özellikle bir kriptografi araştırmacısının katkı sağlayabileceğini düşündüğü” alışılmadık kelime ve cümle kalıplarını mercek altına almış ve her bir sayfada bulunan benzerlikleri, başka kişilerinki ile eşleştirip sonuçları karşılaştırmış.

Szabo, 1998 yılında gizlilik odaklı bir dijital para birimi olan BitGold’un üreticisi ve merkeziyetsizlik taraftarı birisi olarak da biliniyor. Szabo 2011 yılının Mayıs ayında kaleme aldığı bir yazıda şunları ifade etti:

”Ben, Wei Dai ve Hal Finney bu fikri (bitgold) Nakamoto olana kadar takip edecek kadar önemli bulan tek insanlardık (ancak Nakamoto’nun gerçekte Finney veya Dai olmadığını varsayıyorum.”

Daha sonra finans yazarı Dominic Frisby 2014 yılında ”Bitcoin: The Future of Money?” isimli kitabında, Nick Szabo’nun gerçek Satoshi olduğunu iddia etti ve olaylar yeniden alevlendi. Frisby, Russia Today ile yaptığı bir röportajda, ”bu dünyada büsbütün düşünce özgürlüğünü ama bununla beraber bilginin özgüllüğünü savunan tek bir kişi olduğu sonucuna vardım ve bu da Nick Szabo’dur.”

Bütün bunlara rağmen Szabo, iddia edildiği gibi Satoshi olmadığını tekrarladı. Szabo, 2014 yılında Frisby’e gönderdiği bir e-postada şunları aktardı:

”Bana bildirdiğin için teşekkürler. Korkarım ki beni Satoshi zannederek yanlış yaptın ancak ben buna alışkınım.”


Hal Finney
Adayın Bilgileri: 2014 yılında 58 yaşında ölen kriptografinin Amerikalı öncülerinden.

Kaynak: Forbes, Andy Greenberg

25 Mart 2014 tarihinde Forbes muhabiri Andy Greenberg, Dorian Nakamoto’nun ‘komşusu’ ve Bitcoin öncesinde bile kriptografi uzmanı olarak çalışan öncü isimlerden Hal Finney’in, gerçek Nakamoto olabileceğini ortaya attı. Finney’in Nakamoto tarafından gönderilen ilk BTC transferinin alıcısı olması da iddiaları güçlendirdi.

Greenberg farklı bir yola başvurdu ve yazı analizi danışmanlık şirketi Juola & Associates kurumuna gidip, Finney’in yazısı ile Satoshi Nakamoto’nun yazısını karşılaştırmalarını istedi. İddiaya göre danışmanlık şirketi Finney’in yazı şeklinin, bugüne kadar Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişilerin yazı şekline kıyasla en yakın aday olduğunu açıkladı.

Ancak firma, Nakamoto’nun Finney’e gönderdiği e-postalar içerisindeki yazı şeklinin, Finney’in gönderdiği e-postalara kıyasla, orijinal Bitcoin whitepaper’ı içerisindeki yazı şekline daha fazla benzediğini vurguladı.

Greenberg ise bu son bilgiden sonra Finney’in Nakamoto için bir ‘hayalet yazar’ olmuş olabileceğini veya sadece komşusu Dorian’ın kimliğini kamuflaj olarak kullanmış olabileceğini ifade etti. Satoshi olduğunu reddeden Finney, daha sonra Greenberg ile yaptığı röportajda kendisi ile Satoshi arasında yapılan e-posta görüşmelerini ve kendi Bitcoin cüzdanının bütün işlemlerini, tarihini sundu ve Greenberg kendi iddiasının doğru olmadığını, Finney’in Satoshi olamayacağını ifade etti.

Finney 28 Ağustos 2014 tarihinde ise Phoenix içerisindeki evinde skleroz hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.


Craig Wright
Adayın Bilgileri: 48 yaşındaki Avustralyalı bilgisayar bilimcisi ve iş adamı.

Kaynaklar: Andy Greenberg, Gwern Branwen, Craig Wright’ın kendisi.

8 Aralık 2015 tarihinde The Wired kaynağı Andy Greenberg ve Gwern Branwen tarafından kaleme alınan yeni bir Satoshi Nakamoto makalesi yayınladı. Makale temel olarak Avustralyalı bu iş adamının, ”ya Bitcoin’i icat ettiğini”, ya da ”bizim bunu onun yaptığımıza inanmamızı çok fazla isteyen dahi bir hilebaz” olduğunu iddia etmekteydi.

Aynı gün içerisinde Gizmodo kaynağı, Wright’ın e-mail hesaplarını hackleyen bir hackerdan alınan belgeleri gösteren ve Satoshi Nakamoto’nun, Craig Steven Wright ile 2013 yılında hayatını kaybetmiş siber güvenlik uzmanı David Kleiman için ortak bir mahlas olduğunu iddia eden bir haber yayınladı.

Wright ise bu olayın ortaya çıkmasından sonra acilen bütün online hesalarını kapattı ve 2 Mayıs 2016 tarihine kadar iki ay boyunca birkaç ay ortadan kayboldu. Daha sonra 2 Mayıs tarihinde Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia eden Craig, tabii ki bütün ilginin odağı haline geldi. Craig Wright daha sonra ağdaki ilk Bitcoin anahtarlarından birisine erişebildiğinin kanıtını sunmayı reddettiğini belirtmenin yanı sıra bir özür ile tekrardan topluluğa seslendi.

Bugüne kadar onlarca haber kaynağında Craig’in neden Satoshi olamayacağına dair yüzlerce haber yayınlansa da, Craig hala Satoshi olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

2018 yılının Şubat ayında Dave Kleiman’ın mirasçıları, Craig Wright’a 5 milyar dolarlık BTC hakkında dava açmış ve Wright’ın geçtiğimiz yıllarda Kleiman’ı dolandırdığını iddia etmişti.


Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry

Adayların Bilgileri: ABD ve Almanya vatandaşları, meslekleri ve yaşları bilinmiyor.

Kaynaklar: Fast Company, Adam Penenberg

2013 yılının Ekim ayında gazeteci Adam Penenberg, Fast Company için Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry üçlüsünün Nakamoto arkasındaki dehalar olabileceğine dair bir haber yayınladı. İddialara göre King ve Bry Almanya içerisinde yaşarken, Oksman ise ABD içerisine yaşamını sürdürdü.

Penenberg’in teorisi temel olarak King, Oksman ve Bry’nin ortak olarak 2008 yılının Ağustos ayında ”computationally impractical to reverse” ifadesi için patent başvurusu yapmasına dayanmakta. Söz konusu ifadeyi özel kılan ise, bunun orijinal Bitcoin whitepaper’ı içerisinde de aynı yılın Ekim ayında geçmiş olması. Bunun yanı sıra Bitcoin.org domain adı da patent başvurusundan üç gün sonra alınıyor ve işler iyice gizemli bir hale dönüşüyor.

Penenberg tarafından iletişime kişilerin üçü de, Nakamoto olmadığını iddia etti ve daha sonra bu kişiler hakkında herhangi yeni bir haber gelmedi.


Elon Musk

Adayın Bilgileri: 47 yaşında Amerikalı ünlü teknoloji girişimcisi.

Kaynaklar: SpaceX stajyeri Sahil Gupta

Bugüne kadar ortaya atılan en absürt Nakamoto teorilerinden birisi olmasına rağmen, yarattığı etki ile Elon Musk da listeye girmeye hak kazandı. Elon Musk’ın kurduğu SpaceX bünyesinde stajyer olarak çalıştığını iddia eden Sahil Gupta, Elon Musk’ın lider kripto para birimi Bitcoin’in arkasındaki isim olabileceğini belirten bir Hacker Noon gönderisi kaleme aldı. Gupta özellikle Elon Musk’ın ekonomi, üretim seviyesi yazılım ve yenilik konusunda sahip olduğu tecrübelere ve geçmişe dikkat çekerek, Musk’ın gerçekten de Bitcoin’i icat etmiş kişi olabileceğini vurguladı.

Gönderi 2017 yılının Kasım ayında yayınlandı ve daha sonra Musk’ın kendisi tarafından reddedildi. Musk, konu hakkında bir tweet atarak Gupta’nın iddialarının ”doğru olmadığını” açıkladı.


Hükümet Kurumu

Nakamoto tek bir kişi olarak gözükse de, bunun bir hükümet kurumu veya organizasyon tarafından kullanılan mahlas olmadığına dair hiçbir kanıt yok. Nakamoto’nun bir hükümet olduğu iddiası ne kadar ‘devasa’ bir komplo teorisi olarak gözükse de, şartlara bakıldığında neredeyse bütün hükümetlerin Bitcoin ve kripto paraları icat etmek için yeterli sebeplerle sahip olduğu görülebilir.

Motherboard kaynağı 2013 yılında yayınladığı bir makalede, Bitcoin’in özellikle ABD dolarına karşı bir silah olarak kullanılabileceğini ve bunun yanı sıra gizli operasyonları fonlamak için bile etkili olabileceğini belirtmişti. Motherboard daha sonra Bitcoin’in aslında George Orwell’ın kitaplarında yer alan özel hayata müdahale edici bir araç olabileceğini ve hükümetlerin bu yolla bütün finansal işlemleri gözetleyebileceğini aktarmıştı.

2019 yılına giriş yapmamıza rağmen Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin hala gizliliğini koruması, bütün bu iddiaları daha da güçlendirmeye yarıyor.

Elon Musk’tan Craig Wright’a: Satoshi Nakamoto Aslında Kim? isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Elon Musk’tan Craig Wright’a: Satoshi Nakamoto Aslında Kim? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ünlü Analistin Bitcoin Yorumu, Ripple’a Dev Transfer, Ethereum’un Yeni Hamlesi: Öne Çıkan: TRON, Stellar, Litecoin ve Cardano Haberleri Bitcoin Eski Günlerine Geri Dönecek mi? İşte Uzmanların Görüşleri İlk 10 kripto para 25 Mart destek direnç seviyeleri Ekim’den beri ilk kez: Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi tırmandı Milyar Dolarlık Şirket: Bitcoin Fiyatının Düşüşü, Kurumsal İlgiyi Geri Getirdi Ethereum haftalık hareketleri rekor kırdı: 2017’den beri ilk!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır