Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Çin, Rusya ve ABD, Askeri Kullanım İçin Blockchain Yarışına Girdi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Çin, Rusya ve ABD, Askeri Kullanım İçin Blockchain Yarışına Girdi
Çin, Rusya ve ABD, Askeri Kullanım İçin Blockchain Yarışına GirdiDünyanın dört bir yanındaki ordular her zaman en üst düzey teknolojileri kullanıp rakiplerinden bir adım önde olmayı tercih etmiştir. Blockchain de kesinlikle askeri operasyonlar konusundan gözden kaçırılacak bir teknoloji değil.

Belirli savunma bakanlığı yetkilileri, blockchain teknolojisinin dağıtık konsensus yapısı ve anonimliği sayesinde, kesinlikle konuya ilgi duymakta.

Bunların arasında en büyüklerden birisi de şüphesiz NATO. NATO belirli bir süredir ordu lojistiği  ve tedariği konusunda blockchain kullanımını araştırmakta ve bunu Nesnelerin İnterneti gibi diğer önemli teknolojiler ile nasıl birleştirebileceğini tasarlamakta.

Şimdiye kadar ABD, Rusya ve Çin gibi önemli ülkeler blockchain’in ordu ile ilgili kullanımını araştıran liderlerden  bir kaçı oldu. Söz konusu kullanım alanları arasında genel ulusal savunma, siber saldırılarla ilgili alanlar ve hatta insansız hava aracı kullanımı bile bulunuyor.

Ordu Altyapısı Değişiyor
Amerika Birleşik Devletleri içerisinde, 2018 Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu, Bölüm 1646, ordunun istihdam amaçları için blockchain kullanabileceğini ifade ediyor. Bunun yanı sıra, yakın zamanda ABD deniz hava savunma sistemleri departmanı da havacılık ile ilgili eşyaların takibi için blockchain kullanacağını belirtmişti. Yapılan açıklamada ordu hava taşıtlarının bakım ve operasyon maliyetlerinin blockchain ile düşürülebileceği de vurgulandı.

Rusya ise siber saldırıları tespit etme ve önleme konulu askeri odaklı bir blockchain araştırma laboratuvarı kurma planları ile anıldı. Haberden iki ay sonra, Rus TASS haber kaynağı blockchain’in yavaş yavaş Rus ordusuna geçiş yapmaya başladığını vurguladı.

Çin ise ”kripto para değil, blockchain önemli” felsefesi ile, söz konusu teknolojiye en çok önem verenlerden birisi. 2016 yılında yayınlanan bir raporda, Çin savunma ve güvenlik yetkililerinin blockchain kullanımını savunduğu görülmüştü.

Çin, Rusya ve ABD, Askeri Kullanım İçin Blockchain Yarışına Girdi isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Çin, Rusya ve ABD, Askeri Kullanım İçin Blockchain Yarışına Girdi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

SEC’in Yaptığı ‘Ethereum Menkul Kıymet Değildir’ Açıklaması Geçersiz Sayılabilir Bitcoin 2015’te bundan daha kötüsünü yaşadı ya sonra? Yeni Bir Lider mi Geliyor? Dev Profesörlerin Kurduğu Ekip, BTC’den Daha Üstün Bir Kripto Para İçin Kolları Sıvadı Overstock’un İştirak Şirketi tZERO, Kripto Para Entegrasyon Platformu Patenti Aldı CNBC Yorumcusu: Bitcoin Düşüş Yaşayabilir Başarılı analistten milyon dolarlık Bitcoin tahmini geldi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır