Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Çelişkili Bitcoin Haberleri Kirli Bir Savaştan mı Kaynaklanıyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Çelişkili Bitcoin Haberleri Kirli Bir Savaştan mı Kaynaklanıyor?
Çelişkili Bitcoin Haberleri Kirli Bir Savaştan mı Kaynaklanıyor?


Çelişkili Bitcoin haberleri son zamanlarda her zaman olduğundan çok daha fazla çıkıyor. Bu yazımızda bu haberlerin sebebi olabilecek kirli bir savaştan bahsedeceğiz.

Çelişkili Bitcoin Haberleri ve Kirli SavaşBitcoin hakkında her gün hem iyi hem kötü haberler çıkıyor. Bu haberlerin bir kısmında Bitcoin’in geleceğinin parlak olduğundan bahsedilirken, bir kısmı ise Bitcoin’in ne kadar kötü olduğunu ispat etmek için uğraşıyor. Bu ikinci grup haberlere göre Bitcoin kullanmak, Bitcoin madenciliği, Çin’in bu konuda Amerika’yı geride bırakmış olması hep kötü şeyler. Özellikle Amerikan Ekspres ve (tahminen) Beyaz Saray ve diğer Bitcoin karşıtları bu haberlerin çıkışına bazen destek bazen izin veriyorlar.

Amerikan Ekspres Bitcoin Karşıtlığında Başı ÇekiyorBitcoin madenciliğinin tükettiği enerjiye vurgu yapan bir tweete Amerikan Ekspres tarafından sağlanan promosyon desteği herkesi şaşırtmıştı. Bu destek açık bir Kripto para düşmanlığı olarak algılanmıştı. En etkili sosyal medya platformlarından birisi olan Reddit’de bu olay ciddi bir şekilde eleştirilmişti. Çünkü Bitcoin madenciliği, Bitcoin ile alakalı hususlardan en yanlış algılanan olanı. Medya organları veya firmalar bu konularda sistematik olarak yanlış yapıyorlar. Bu durum ya onların cehaletinden veya açığa vuramadıkları daha farklı hedeflere sahip olmalarından kaynaklanıyor. Bahsini ettiğimiz tweet şu şekilde:

Medyada sıklıkla Bitcoin madenciliğinin bir ülkenin- ki genelde bu ülke İzlanda olur- tükettiği enerjiden çok daha fazla enerji tükettiği yazılır. Aslında bu doğru değildir. Bitcoin madenciliğinin yapıldığı yerlerde fazla olan enerjiyi kullanmak onu atıl bırakmaktan daha iyidir. Buna ilaveten, şu an küresel finans sisteminde yer alan bankalar ve diğer kuruluşlar toplamda Bitcoin’den çok çok daha fazla enerji tüketiyorlar.

Dünkü haberlerde 194 milyon dolarlık bir para transferlerinin Bitcoin kullanılarak 10 cent yani 60 kuruş karşılığı yapılabildiğini yazmıştık. Böyle bir para transferinde paranın dünyanın hangi ülkesinden hangi ülkesine transfer edildiğinin önemi yok. Her halükarda işlem ücreti üç aşağı beş yukarı aynı.

Geleneksel yani şu anki sistemde 1000 dolarlık bir para transferinde 30 ile 50 dolar para kesildiğini ve işlemin bir iki gün içerisinde gerçekleştiğini düşündüğümüzde, Amerikan Express’in neden Bitcoin’e karşı çıktığını anlamak çok zor değil. Bu açıdan bakınca, Amerikan Express’in Bitcoin’in tükettiği enerji için duyduğu endişenin çevre bilincinden ve hassasiyetinden kaynaklanmadığı da rahatça anlaşılabiliyor.

Beyaz Saray Bitcoin Madenciliğini UmursamıyorSizce Beyaz Saray Bitcoin madenciliğine ne kadar önem veriyor? Pek çok kişi bu soruya “ çok fazla değil” şeklinde cevap verir, tabii eğer Ripple için çalışmıyorlarsa! Bizim de Koin Medya olarak sitemizde yayınladığımız 16 Ekim tarihli Forbes haberine göre “ Çin’in Bitcoin hakimiyeti Trump’ın Beyaz Saray’ını endişelendiriyor ve Ripple’a yaklaştırıyor”du. Tartışmasız bir şekilde Ripple-severler dışında bu makaleyi Kripto para camiasında Nouriel Roubini dışında pek ciddiye alan pek olmadı.

Amansız bir Bitcoin düşmanı olan Nouriel Roubini, Forbes makalesini paylaşarak, Beyaz Saray’ın sonunda Çin’in madencilik faaliyetlerinin oluşturduğu tehlikenin farkına vardığını ve bunu bir ulusal güvenlik problemi olarak görmeye başladığını yazdı. Kendisinin Amerika Senatosu önündeki konuşmasında Bitcoin madenciliğinin yüzde sekseninin Çin tarafından yapıldığını ve bunun ciddi güvenlik açığı oluşturduğunu söylediğini de ekledi.

Fakat doğru olan şu ki Bitcoin madenciliğinin nerede yapıldığının Bitcoin Networkünün güvenliği ile hiçbir alakası yok. Dolayısıyla bu alanda Bitmain’in hâkimiyetinin endişe verici boyutlarının Trump’ın masasında yer alması da çok mümkün değil. Aynı şekilde madencilik gerektirmeyen Ripple’ın Beyaz Saray nezdinde çok değerli olduğunun ifade edildiği haberlerin doğru olmama ihtimali de var. Bu haberlerin doğru olmadığına inananlardan Preston Byrne, bu konuda şöyle bir tweet attı:


Bu tweet de Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşme sonucunda yapılan açıklamayı aktaran Byrne, “ şu ana kadar gördüğüm temelsiz kripto para abartılı reklamlarının en çirkin örneklerinden birisi” şeklinde çok sert bir yorum yapıyor.

Peki Bu Kavga ve Çelişkili Bitcoin Haberleri Neden Çıkıyor?Bu kavganın altında yatan sebep Bitcoin ve blockchain teknolojisinin finans sistemini kökünden değiştirme potansiyelini haiz olması.

Aslında altcoinlerin varlığı böyle bir savaşı manasız kılıyor. Hükümetler ve geleneksel finans aktörleri için altcoinler Bitcoin’e karşı kullanabilecekleri bir silah. Bunlardan bir veya ikisinin ilerleyen zamanda Bitcoin’in yerini alması her zaman muhtemel. Bitcoin başlı başına bir hedef değil bir araç. Temel hedef engellerin olmadığı, izinlere ihtiyaç duyulmayan, uluslardan bağımsız bir para birimi oluşturabilmek. Bu hedefe altcoinlerden birisi kullanılarak da ulaşılabilir. Fakat şu an bunu gerçekleştirebilecek en kuvvetli aday Bitcoin.

Bitcoin büyümeye devam ettikçe, hükümetlerden ve geleneksel ödeme sistemi sağlayıcılarından yapılan saldırılar ve yanlış yönlendirici haberler devam edecek. Daha önce pek çok yazımızda belirttiğimiz gibi, bu savaş aslında eski sistemle yeni sistemin bir savaşı. Ve maalesef bu savaş “ kirli bir savaş”. Bu kirli savaş sırasında etrafımızda her zaman çelişkili Bitcoin haberleri görmeye devam edeceğiz.

Tarafsız bir haber sitesi olarak, biz kripto paralar ile alakalı çıkan her türlü haberi sizinle paylaşıyoruz. Okuyup karar vermek size kalıyor.

Kaynak için tıklayınız

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Çelişkili Bitcoin Haberleri Kirli Bir Savaştan mı Kaynaklanıyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çinli Perakende Devi JD.com, Blockchain Araştırma Merkezi Açtı Flaş kripto para haberleri: Bitcoin yine zirvede, Ripple’dan yeni bir yatırım, Forbes Ethereum’u övdü ve daha fazlası… Bitcoin 4% artışla 11.254,0 seviyesinin üzerine çıktı Bitcoin’in her adımını bilen analistten efsanevi BTC tahmini Vinny Lingham: Bitcoin’de Büyük Artış Bekliyorum Güney Kore’deki Blockchain Derneği: ‘ICO’lar Ülke İçin Faydalı Olabilir’

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır