Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Blockchain 101’in Yazarı Ahmet Usta: Bitcoin Devrimi İçin Birkaç Nesil Geçmesi Gerek

Ana Sayfa » GÜNCEL » Blockchain 101’in Yazarı Ahmet Usta: Bitcoin Devrimi İçin Birkaç Nesil Geçmesi Gerek
Blockchain 101’in Yazarı Ahmet Usta: Bitcoin Devrimi İçin Birkaç Nesil Geçmesi Gerek

© Reuters.  © Reuters.

Ebru Baki’nin sunuculuğuyla BTCTurk YouTube kanalında her hafta gerçekleşen Kriptometre programına bu hafta teknoloji yazarı Ahmet Usta konuk oldu. Başarılı CEO Özgür Güneri ile birlikte Ebru Baki’nin blockchain ve kripto paraların geleceği ile ilgili sorularını yanıtlayan Usta, önemli noktalara parmak bastı.

İTÜ Uzay Mühendisliği’nden mezun olmasına karşın 2016 Haziran ayında Fintech İstanbul platformunda içerik üretmeye başlayan ve kripto ile ilgili yazdıklarını derleyerek yakın bir zamanda ‘Blockchain 101’ kitabını yazıp yayınlayan Usta, verilerin güvenli bir şekilde tutulmasının öneminden bahsetti:

”Yerleşik hayata geçince nüfusumuz arttı. Bir şekilde güveni sağlamamız lazımdı, kayıt tutmamız lazımdı. Bu şekilde veri dediğimiz şey ortaya çıktı. Bu ‘veriler’ tarih boyunca tutuldu; geçmişte taş tabletler, günümüzde dijital dünya. Günümüzde sözleşmeler denilen yapıların hukuki yaptırımları olması için bir güven unsuruyla çerçevesinin belirlenmesi gerek. Modern toplumda devletler dahi bu anlaşmaları kayıt altına almakla görevli.”

“Bu Kayıt Sistemi Aldatılamaz!”
Bitcoin whitepaper’ından esintilerin de paylaşıldığı programda Usta, whitepaper’ın altında yatan mesaja dikkat çekti:

”Bitcoin whitepaperının ardında yatan mesaj çok önemli. Bu whitepaper bizlere ‘ey insanlar, artık birbirinizi tanıyın ya da tanımayın merkezi yapılara ihtiyaç duymadan güvenli bir veri kayıt sistemi oluşturabilirsiniz’ diyor. Bu veri kayıt sistemi matematiğin gücünü kullandığı için kesinlikle aldatılamaz, bozulamaz ve manipüle edilemez.”

Ebru Baki’nin “Bitcoin neden güvenli, bu teknolojiye neden güvenmeliyiz?” sorusuna yanıt veren Usta, lider kripto parayı kader defterine benzetti:

”Bu teknoloji kader defteri gibi işliyor. Veri tabanlarında bir veriyi kaydedebilir, güncelleyebilir yahut silebilirsiniz. Ancak blokzincirde bir veriyi girdiğiniz zaman artık o veri kalıcı hale geliyor. Silinmesi mümkün olmuyor. İkincisi ise herhangi bir merkezin kontrolünde değil. Veri tek bir kaynakta tutulmuyor.”

Güneri’den Blockchain ve Bitcoin Birbirinden Ayrı Düşünülemez Vurgusu
Ahmet Usta ile birlikte söz alan BTCTurk CEO’su Güneri ise “10 yıldır çalışan bir sistemden söz ediyoruz.” diyerek bitcoin ve blokzincirin güvenilirliğine vurgu yaparken, blokzincir dediğimiz yapının bitcoin’den ayrı düşünülemeyeceğini belirtti. Güneri’ye göre blokzincir, bitcoin’in hayata geçme felsefesinin üzerine oturduğu yapı:

“Blokzincire dağıtık yapı için ihtiyacımız var. İnternetle çok karşılaştırılıyor fakat blokzincirin asıl katacağı şeyler için daha yolun çok başındayız. henüz çok verimli değil, yavaş ama güveni sağlamak için iyi bir yapı…”

Ebru Baki’nin gelecekte kripto paralar ve blokzincirin finansal sistemi değiştirip değiştirmeyeceğine dair sorusuna Usta da Güneri de ‘Evet’ tanıtını verse de bu iki isim finansal devrimin ne zaman gerçekleşeceğine dair ortak bir görüşe sahip değil.

Usta Değişimin Uzun Yıllar Süreceğini Düşünmekte
Teknoloji yazarı Usta bu konu hakkında “Ne zaman ki kahvenin karşılığını bitcoin bazında konuşuruz, maaşımızı bitcoin bazınsa konuşuruz, o zaman finansal sistemin sonunun geldiğine emin olabiliriz…. Bu değişim için birkaç nesil geçmesi lazım.” derken, Güneri bu değişimin hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini şu örnekle açıklıyor:

”İnsanlar binlerce yıl uçmamış, uçtuktan yalnızca 60 yıl sonra aya gitmiş. Mevcut teknolojik durumu düşünecek olursak altın karşılığı bir kağıt parçasının verilmesini insanların kabul etmiş olması bana daha çok devrimsel geliyor. Kripto paralara geçişin daha hızlı olacağını düşünüyorum. Özellikle bitcoin’in yeni ekonomik düzende bir karşılığı olacağını düşünüyorum. Bitcoin ilk finansal dalgada çok başka yerlere gidecek.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Blockchain 101’in Yazarı Ahmet Usta: Bitcoin Devrimi İçin Birkaç Nesil Geçmesi Gerek appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Blockchain 101’in Yazarı Ahmet Usta: Bitcoin Devrimi İçin Birkaç Nesil Geçmesi Gerek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

JP Morgan CEO’su: Libra’ya Vakit Harcayamam Çin Şubat Ayının Kripto Para Derecelendirmelerini Yayınladı: Bitcoin Yükselirken, Tron Sürpriz bir Giriş Yaptı Powell Depremi! Bitcoin’deki Kayıp %10’u Geçti! Bitcoin Neden Düşüyor? Flaş kripto para haberleri:  Twitter CEO’sunun Bitcoin portföyü, XRP, TRON, Ethereum, IOTA, Nano ve daha fazlası Kripto para fiyat analizi: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash’de son durum IOTA’nın Güvenlik Kusuru Bulanlara 220.000 Dolar Ödül Var!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır