Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bir Bitcoin milyarderinin çöküşü

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bir Bitcoin milyarderinin çöküşü
Bir Bitcoin milyarderinin çöküşü

© Reuters.  © Reuters.

Varlık yatırımı şirketlerinde yöneticilik yapan Bitcoin milyarderinin çöküşü ibretlik bir hikaye… Bitcoin’de bir servet kazandı ve sonra kaybetti. Wall Street’te hiç kimse kripto paraları onun kadar hazla kucaklamadı..!

Jamie Dimon 2017’de Bitcoin’i dolandırıcılık olarak nitelerken, O, Bitcoin’in 10 Bin dolara vuracağını ve tırmanmaya devam edeceğini bildi. Yatırım fonlarına ortaklık ve yöneticilik yaptı. Kripto para dünyasının fenomeni ve kâğıt üzerinde milyarder oldu. Kripto para bankasını başlattı. Bankasının ticaret hacmini artırdı. Derken Bitcoin’in tarihsel dalışı başladı. Kurduğu banka 136 Milyon dolar kaybettiğini rapor etti. Bütün bunların arkasındaki efsanevi kişi Mike Novogratz idi.

Bitcoin milyarderinin çöküşüBu yazıda Erik Schatzker’in Mike Novogratz ile yaptığı röportajdan kesitler bulacaksınız.

Bitcoin zirvesinden üç ay önce bana, kripto paranın hayatımızın en büyük balonu olacağını söyledin. Bunun modern tarihin en kötü Ayı piyasası olacağını düşündünüz mü?

Bu adil bir soru. Bir ayı piyasası olduğunu düşündük. Uzun vadede kriptonun dünyada gerçek bir yapısal değişim olacağına inanıyorum. Adil olmak gerekirse, ilk yüzde 60 parayı kaybetmemek için gerçekten harika bir iş çıkardık. Unuttuğunuz şey, Bitcoin gibi bir piyasa %84’lük düşüş gösteren bir pazarın 60 düşüşü ve daha sonra başka bir %60 düşüşü oldu. Acı veren bu. Eter’i tekrar satın almaya başlıyorsunuz, çünkü 1.300 dolardan 400 dolara dusuyor. Ama sonra 100 dolara düşüyor ve paranızın %75’ini kaybediyorsunuz. Bu bağlamda korkunç şeyler yapmadık, ama hala aşağıdayız.

Yolda para kazanmış mıydınız?

Yüzde yüz, para kaybetmek yerine, Bitcoin’in 6,200 dolarda tutunacağını düşünmüştüm. Orada dört ay kaldı. Satış bitti gibi hissettim. Ama sonra Bitcoin Cash, fork’a karar verdi. Aynı zamanda SEC çıkageldi ve birkaç ICO’yu onayladı.

Kripto topluluğundaki, Reddit’teki ve başka yerlerdeki birçok kişi, neredeyse kripto paraya bir din gibi davranıyor. Wall Street‘ten gelen biri olarak, sizin farkınız nedir?

Temel teknolojiye ve kripto hareketine inanıyorum, fiyatlar saçmaladığında satarım. Kriptodaki arkadaşlarımın birçoğu elden çıkaramadılar. “Bu dünyayı değiştirecek” diyorlardı. Devrimler bir gecede gerçekleşmez. SEC eğrinin arkasındaydı, bu yüzden frene bastılar. Ancak SEC bu yeniliği öldürmek istemiyor.

Emtia için düşündüğümüz yolu kripto için düşünelim mi?

Evet ve hayır. Bitcoin’in dijital altın olacağına inanıyorum. Bu, yasal bir piramit şeması haline gelen madeni paraların yalnızca bir tanesidir. Tıpkı altın gibi. Dünya tarihinde çıkarılan tüm altınlar,olimpik bir yüzme havuzuna sığar. Havuzun 8 trilyon dolar değerinde olduğunu düşünüyorsan aklını kaçırmışsın dır. Ama öyle olduğunu söylüyoruz. Yale Üniversitesi’nin baş yatırım sorumlusu David Swensen’in, Bitcoin’e bir yatırım yaptığı gerçeği bu konudaki başarısı, size bir şey anlatıyor. Yatırım dünyasındaki en zeki insanlardan biri buraya para yatırmışsa bunun bir anlamı var.

Kripto para birimleri için sırada ne var?

Sanal bir dünya olan High Fidelity adlı bir şirkete yatırım yaptık. Sen ve ben elimizde sanal biralarımızla oturacağız. İnsanlar bunu söylediğimde deli olduğumu düşünüyorlar, ama Second Life yılda 500 milyon dolarlık bir GSYIH yapıyor, gerçek para eski teknolojiyle sanal bir dünyada hareket kazanıyor. Blockchain‘in gerçekten işe yaradığı ilk kullanım örneği bu olacak.

Bitcoin 20.000 dolara yaklaşırken, kripto hakkında bir kaçıklık duygusu vardı. Hala bu anlamda var mı?

Bu bir uyuşturucuydu ve bunu basit manada söylemiyorum. Spekülatif cinnette iken, testosteron kaynar ve çok fazla açgözlülük olur. İzleyici artık daha ayık; ilaç etkisini yitirdi. Kötümserliğin ve korkunun olduğu aşamada “Aman Tanrım, sıfıra iniyor!” denebilir, ama sıfır olmayacak. Korkmayın rehabilitasyon kliniğindeyiz.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bir Bitcoin milyarderinin çöküşü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin yatırımcısı 5.000 dolar yatırdı 800.000 dolar kazandı ama sevinemedi! 25 Mart Bitcoin fiyat analizi: BTC’yi önemli bir kırılım bekliyor! Binance Coin Yükselişini Sürdürse de, Kripto Para Piyasası Kızıla Boyandı 3.25 Milyar Dolarlık Bitcoin Transfer Edildi! “Bitcoin bu seviyeyi kırdığında, hiçbir şey 20.000 doları geçmesini engelleyemeyecek.” Bitcoin Rekora Koşuyor!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır