Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » GÜNCEL » BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?
BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

© Reuters.  BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?© Reuters. BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri haline gelmiştir. Bunun en önemli nedeni ise, platform üzerindeki işlem ve komisyon ücretlerinin benzer platformlara göre çok uygun olmasıdır. Kişiselleştirilmiş trade ara yüzü olması sayesinde kolay kullanım şansı, Bitmex’in diğer bir avantajıdır. BitMEX borsası içerisinde kripto paralarının en bilindikleri olan Augur, Bitcoin, Dash, Ethereum, Ethereum Klasik, Factom, Gnosis, Litecoin, Monero, Qtum, Ripple ve Zcash ile birlikte diğer bazı coinler ile de trade imkânı bulunmaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgileri sitemizde bulunan BitMEX – Yeni Bitcoin ve Altcoin Borsası başlıklı yazımızı inceleyerek bulabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda BitMEX borsasında margin trading’in nasıl yapılacağını kısaca anlatmaya çalışacağız. Öncelikle margin trade’in ne olduğunu kısaca tanımlayarak konumuza geçiş yapalım.

Margin Trading Nedir?

Margin trading yapılması normal hayatta borç almak gibi değerlendirilebilecek bir işlemdir. Bu işlemi yapabilmek için sisteme bir margin yani teminat göstermeniz gerekmektedir. Gösterdiğiniz teminat sonrasında, platform tarafından size koyduğunuz teminatın belli katına kadar işlem yapmanıza izin verilmektedir.

Yapacağınız işlemler, coinin yukarı (long) ya da aşağı (short) pozisyona doğru hareket edeceğine yönelik tahminleriniz sonucunda oluşur. Örneğin short pozisyon belirlediyseniz ve coin de aşağı yönlü hareket ederse, sizin kazancınız, başlangıçta teminatınızın kaç katına kadar işlem yaptığınıza bağlı olarak artacaktır. Aksi bir durum olursa yani, short pozisyon belirlemenize rağmen, coin artış gösterirse zararınız olacaktır.

Özellikle short pozisyondan örnek vermemizin önemli bir nedeni de kripto para piyasasına ve margin trading işlemine ilişkin sizlere önemli bir tüyo vermek içindir. Zira kripto paralar yukarı yönlü bir ivme gösterdiği gibi zaman zaman da aşağı yönlü harekete geçebilmektedir. Margin trading sayesinde, kripto para piyasası yükselirken kazanç sağlayabileceğiniz gibi düşüşleri doğru tahmin ve analiz edip, kripto paralar yatırımcılara kaybettirirken de margin trading sayesinde düşüş olurken bile kazanmanız mümkündür.

BitMEX Borsasında Margin Trading

Sizlere BitMEX ve margin trading hakkında temel bilgiler verdikten sonra, bu platformda margin trading’in nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bitmex’de işlem yaparken ekrandan önce, işlem yapacağınız coin fiyatının ne yönlü hareket edeceğini tahlil etmeniz gerekir. Halihazırdaki değerin artacağına yönelik düşünceniz varsa Long pozisyon, aksi halde short pozisyon almanız doğru bir hareket tarzı olacaktır. Kâra geçebilmeniz için, coinin belirlediğiniz yönde hareket etmesi gerekecektir.

Yine coinin düşeceğinden hareketle bir örnek verelim. Hali hazırdaki Coin değeri 100$ olsun. Siz 95 $’a kadar düşeceğini düşünüyorsanız ekrandaki Limit Price kısmına 95 $ değerini girmeniz gerekir. Sonrasında teminat veya kontrat olarak göstermek istediğiniz rakamı Quantity bölümüne yazmalısınız. Bunu da 200 $ girdiğinizi varsayalım. Bu değeri girmenizi takiben Leverage’ı yani kaldıraç miktarınızın, kontratın kaç katı olacağını da kendiniz belirlersiniz. Örneğin, kaldıraç miktarınızı 10x olarak belirlediyseniz maliyetiniz 200 / 10: 20 $ (Quantity / Leverage) olacak ve 10 katı işlem yapabileceksiniz. Bu işlemi Limit bölümünden yapmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü, Market bölümünden yapacağınız işlemlerde komisyon ücreti kesilmektedir.

Fiyat 95 $’a geldiğinde sizin short pozisyon emriniz gerçekleşmiş sayılacaktır. Düşüş gerçekleştikçe teminat gösterdiğiniz miktar kadar bitcoin varmış gibi kâr etmeye başlayacaksınız. Short pozisyonunuzu dilediğiniz zaman kapatabilir ve o ana kadar gerçekleşmiş kârın hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz. Karlarınızı Realised PNL, zararlarınızı ise Unrealized PNL vasıtasıyla anlık olarak izlemeniz mümkündür.

Kaldıraç belirlerken riski minimum tutmak isteyenlerin yapması gereken, kaldıraç değerini de düşük tutmaktır. BitMEX, bazı ürünlerinde 100x’e kadar kaldıraç fırsatı sunmaktadır. Bu, 100 Bitcoin kadar kontratını, sadece 1 Bitcoin ile satın alabileceğiniz anlamına gelir. Ancak bu konuda çok dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü yüksek kaldıraç ile yüksek karlar geleceği kadar yüksek kayıp potansiyeli de mümkündür.

BitMEX platformunda Margin trading işlemleri diğer işlemlere nazaran daha risklidir. Bunun ilk sebebi, bu işlemlerin piyasaya göre daha farklı hareketler sergileyebilmesidir. Bu nedenle yatırımcıların yanılabilmesi muhtemeldir. Diğer bir neden ise insan psikolojisidir. Zira küçük kaldıraçlarla işlem yaparak başlayan kişiler, bir müddet sonra kendine güvenmeye ve daha yüksek kaldıraçlarla işlem yapmaya başlar. Bu durumda da riski daha da artacağından ciddi kayıplar yaşayabilir. Bunlara ek olarak, BitMEX, Auto Deleveraging sistemini kullandığından nadiren de olsa piyasada tasfiye edilen bir emrin yerine getirilememesi durumunda, belli süreler dahilinde, kârdaki kaldıraçlı pozisyonların düşebileceği anlamına gelecektir.

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır? isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yahoo: İngiliz Milyarderler Brexit Endişesiyle Bitcoin’e Yöneliyor Mike Novogratz: Alt Koinler Ümit Vermiyor Bakkt Temmuz Ayında Geliyor! Binance’in kurucusundan Bitcoin düşmanlarına: Meçhul olacaklar! Kara para aklama kuralları, Bitcoin ödeme platformunun sonunu getirdi İnsanlar Kripto Paraları Anlamadıkları İçin Kullanmıyorlar

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır