Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’in Yılın En Düşük Seviyesine İnme Sebebi Ne? Faktörler ve Teoriler

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’in Yılın En Düşük Seviyesine İnme Sebebi Ne? Faktörler ve Teoriler
Bitcoin’in Yılın En Düşük Seviyesine İnme Sebebi Ne? Faktörler ve Teoriler

3/3


2/3


Bitcoin Aralık ayının başlarında yeniden hafif bir toparlanma yaşamış olsa da, geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan son düşüş bir çok kişiyi tekrardan panik dünyasına götürdü. İyimserler durumun daha kötü olamayacağını düşünse de, Kasım ayından sonra daha kötü durumlar ve daha düşük seviyeler olduğu da görüldü. Bitcoin 4.200 dolar ile 3.800 dolar arasında gidi gelirken, bir anda ayı piyasasının gazabına uğradı ve önce 3.700 doların, sonra 3.600 doların, ondan sonra 3.500 doların ve bir ara 3.350 doların altına kadar geriledi.

Satış baskısının tekrar ortaya çıkması sonucu, bireysel yatırımcılar paniğe kaıldı ve Coinbase üzerinde Bitcoin’in 3.300 seviyesini bile görmesini sağladı. Herkesin aklındaki milyon dolarlık soru ise, söz konusu yeni düşüşün sorumlusunun tam olarak kim, kimler, ne veya neler olduğu.

Bitcoin’in Düşüşünün Sebepleri Neler?
Geçtiğimiz hafta pek hareketli geçmemiş olsa da, şüphesiz bütün kripto para piyasası için çok önemli bir gelişmeye tanıklık etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun Bitcoin ETF‘si hakkında verdiği erteleme kararı, önce VanEck, SolidX ve CBOE ekiplerine ulaşırken, daha sonra bütün kripto para piyasasını etkisi altına aldı. Yaşanan bu ertelemede, SEC, Gabor Gurbacs tarafından yürütülen VanEck’in Bitcoin ETF teklifini 2019 yılının sonrasına erteledi.


İlgili haber:
SEC Tahmin Edildiği Gibi Bitcoin ETF’sini Erteledi – Yeni Tarih 27 Şubat

VanEck geçtiğimiz tarihlerde SEC yetkilileri ile zaman zaman bir araya gelmiş ve bir toplantıda 62 sayfalık bir slayt gösterisi bile hazırlamıştı ve bir çok kişi artık bu kararın olumlu olacağı kanısına varmıştı. SEC’in en çok üzerinde durduğu konu olarak da bilinen piyasa manipülasyonu ve tüketici koruması unsurlarında özellikle çok fazla çalışma sarf ettiklerini belirten Gurbacs, Bitcoin’in bu konularda sadece ‘sorunsuz’ bir piyasa olmadığını, aynı zamanda ‘iyi işleyen bir sermaye piyasası’ da olduğunu belirtmişti.

Bunun yanı sıra CBOE üzerinde piyasaya sürülmesi planlanan ETF için, CBOE’nin alt yapısını da anlatan VanEck, bunun hem hızı, hem güvenliği hem de yerel finansal mevzuat ile olan uyumluluğu konusunda en iyi adaylardan birisi olduğunu belirtti. Ancak görünüşe göre kapalı kapılar ardında yapılan toplantılar sonucu karara çoktan varmış olan SEC, 27 Şubat 2019 tarihinde son kararı vermek üzere ETF’yi bir kere daha erteledi.

Ertelenme kararı piyasaya ani bir düşüş getirmemiş olsa da, böyle bir karar büyük ihtimalle piyasaya yeni girmiş olan yatırımcıları etkisi altına almış olabilir. Bloomberg kaynağına röportaj veren CoinFi CEO’su Timothy Tam, ETF’nin sektöre negatif etkileri hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu:

”Kripto para piyasasındaki düşünce yapısı şu an oldukça kötü, herhangi bir kötü haberin hızlı ve büyük etkiler getirebilme şansı mevcut.”

Ancak bazı isimlere göre ise, SEC’in erteleme kararı zaten beklenmekteydi ve bu durum piyasayı hiç etkilemedi.

Uzmanlar Bitcoin ETF’sinin Winklevoss ikizlerinin reddedilen başvurusunda yaptığı düşüş etkisinin, bu erteleme kararında yaşanmadığını ve eğer olursa 27 Şubat tarihindeki kararda bunun yaşanacağını düşünmekte.

Bitcoin Hala Dibi Bulmadı
Düşüşün bir başka olası sebebi ise, bir süredir medyada yer alan madenciler ve madencilerin artık maliyetleri karşılayamaması durumu olarak gösterilmekte. Bitcoin’in ve madenciliği yapılan diğer kripto para birimlerinin artık elektrik, cihaz ve buna benzer madencilik maliyetlerini karşılayamayacak duruma gelmesi, ağdaki madenci sayısını da bir o kadar düşürmekte. Kripto para sektörünün önde gelen kripto para birimlerinin bel kemiğini oluşturan madencilik yapısı, bazılarına göre bir lanet olarak görülürken, bazılarına göre ise bir lütuf.


İlgili haber:
Bitcoin’in Düşüşü, Aslında Alım Fırsatı Mı? İşte Uzmanların Görüşleri

XRP ve XLM gibi madenciliği olmayan kripto para birimleri hala SEC tarafından menkul kıymet edilebilme riskine sahipken, çoğu kişi bunların yeni tip kripto para birimi olduğunu ve madenciliğin sektörü geriye götürdüğünü ve ağı merkezi yaptığı görüşünde.

Bitcoin ETF’si ve bunun piyasaya olan etkileri konusu tam bir karmaşa iken, neredeyse bir çok kripto para analisti Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde dip seviyenin hala bulunmadığı kanısında.  Piyasanın tüm zamanların en yüksek seviyesinden %85 civarı geride olduğu düşünülürse, bu ifade aslında oldukça korkutucu.

BlockTower Capital ortaklarından Michael Bucella, yakın zamanda yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin yıl boyu yaşadığı düşüşün, yakın zamanda ‘zirve yapacağını’ belirtti. Eski bir Goldman Sachs (NYSE:GS) yöneticisi olan ünlü analist, BTC’nin yaşadığı bu dalgalanmaların oldukça normal, ancak kısa ömürlü olduğunu düşünmekte. Diğer uzmanlara kıyasla herhangi bir dip seviye tahmini yapmayan Bucella, yine de ayıların henüz kana doymadıkları görüşünde.

Civic CEO’su Vinny Lingham ise, lider kripto para birimi Bitcoin’in en azından 6 ay boyunca 5.000 dolar altında, 3.000 dolar ile 5.000 dolar aralığında kalacağını ifade etti. Bitcoin’in ‘kripto para kışına’ girdiğini ifade eden Lingham, dip seviyenin henüz ulaşılmadığını düşünüyor.

Bunun yanı sıra kripto para dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Tone Vays ise, 2.000 doların olası düşüş senaryolarından birisi olduğunu vurgulamakta.

Bitcoin İçin Beklenen Yıl 2019 Mu?
2018 yılı Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için tam bir kaos olarak geçmiş ve hala geçmeye devam ediyor olsa da, bir çok kişi gözünü şimdiden 2019 yılına dikmiş durumda. Bitcoin ETF’si kadar hatta belki de daha önemli görülen kurumsal yatırımcıların en önde gelenleri, 2019 yılında piyasaya çıkacak. Dünyanın en büyük menkul kıymet borsalarından birinin sahibi tarafından açılacak olan Bakkt, 2019 yılının Ocak ayında kendi Bitcoin vadelilerini satışa sunacak.

Bunun yanı sıra dünyanın en büyük varlık yönetim firmalarından birisi olan Fidelity Investments ise, yine 2019 yılında piyasaya çıkacağı tahmin edilen kurumlardan birisi.

Bunlar olası bir Bitcoin ETF onayı ile birleşirse, kripto para piyasası gerçekten de tarihinin en parlak yıllarından birisine tanıklık edebilir.

Bitcoin’in Yılın En Düşük Seviyesine İnme Sebebi Ne? Faktörler ve Teoriler isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’in Yılın En Düşük Seviyesine İnme Sebebi Ne? Faktörler ve Teoriler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ripple (XRP) Fiyatını Uçuracak Hangi Haber Bekleniyor BtcTurk CEO’su Güneri: Facebook’un kripto parası Bitcoin için avantaj Nasdaq Destekli Borsada Ripple (XRP) Da Listelenecek Kripto Para Bankasında Türk Rüzgarı İlaç Devi Merck’den Yeni Bir Blockchain Patenti Ethereum 2.0 (Serenity) Nedir? Ethereum Yeni Zirvelere Ne Zaman Koşacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır