Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto’lar ile Tanışın! Bazı İsimlere Siz Bile Şaşıracaksınız

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto’lar ile Tanışın! Bazı İsimlere Siz Bile Şaşıracaksınız
Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto’lar ile Tanışın! Bazı İsimlere Siz Bile Şaşıracaksınız

© Reuters.  © Reuters.

On yıl önce 3 Ocak 2009 tarihinde, Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin (BTC) ağı oluşturuldu. Ancak Bitcoin’i orijinal white paper’ı Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandığından beri, Bitcoin’in kurucusunun kimliği kripto toplumunda büyük gizemlerden birini olarak kaldı.

Satoshi Nakamoto’nun gizemli kimliği açığa mı çıkıyor?
En üst dijital para birimini oluşturmaktan sorumlu kişiyi veya bireyleri açığa çıkarmak için çeşitli gazetecilik araştırmaları yapıldı, ancak Satoshi’nin gerçek kimliği bugüne kadar bilinmiyor. 2010 yılının sonlarında etkin olmayan P2P Vakfı profilinde Satoshi Nakamoto, Japonya’da yaşayan 43 yaşında bir erkek olarak tanımlandı. İngilizlerin “renkli” ve “optimize” gibi kelimelerinin yazılışı gibi diğer ipuçları, Satoshi Nakamoto ‘nun İngiliz Milletler Topluluğu kökenli olduğunu gösteriyor.

Şimdiye kadar medya ve topluluk, hiçbiri doğrulanmayan, gerçek Satoshi’nin kimin olabileceği konusunda çok sayıda sonuç buldu. 14 Haziran 2018’de, Birleşik Devletler Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA), bir Motherboard gazetecisinin, Bilgi Özgürlüğü Yasası (FOIA) aracılığıyla kimliği hakkında bilgi talep etmesi sonrasında Nakamoto’nun varlığını “onaylayamayacağını ya da reddedemeyeceğini” söyledi.

İşte Satoshi Nakamoto olabilecek potansiyel adayların (eksik) listesi
Vili Lehdonvirta
Şüpheli bilgiler: Helsinki Bilgi Teknolojileri Enstitüsü’nde 38 yaşında bir Fince profesörü

Kaynak: Joshua Davis, New Yorker

Satoshi’nin kimliğini ortaya çıkarmak için yapılan ilk girişimlerden biri, gazeteci Joshua Davis’in New Yorker için bir makale yazdığı Ekim 2011’e kadar uzanıyor. Bitcoin’in kurucusunu belirleme arayışı sırasında Davis, Dublin’deki Trinity College’in kriptografisi konusunda genç ve mezun bir öğrenci olan Michael Clear’i buldu. Clear, kripto para ticereti yazılımını geliştirmek için Allied Irish Banks’da çalıştı ve kripto paralar üzerine akademik bir makale yazdı.

Clear, Satoshi olduğunu reddetti, ancak gazeteciye Vili Lehdonvirta adlı bir video oyunu programcısı olan ve Helsinki Bilgi Teknolojileri Enstitüsü’ndeki otuz sekiz yaşındaki Fince araştırmacısının “Nakamoto ile sağlam bir uyumu” olduğunu belirtti. Ancak, Davis ile temasa geçildikten sonra, Lehdonvirta da Satoshi olmadığını iddia etti. Vili Lehdonvirta konuya yönelik şunları söyledi:

Bitcoin kadar sofistike bir şey inşa etmek için bir kripto uzmanı olmanız gerekiyor. Bu insanların çoğunda yok ve ben kesinlikle onlardan biri değilim.

Shinichi Mochizuki
Şüpheli bilgiler: Kyoto Üniversitesi’nde 49 yaşında bir Japon matematikçi

Kaynak: Ted Nelson

17 Mayıs 2013 tarihinde, Amerikan bilişim öncüsü sosyolog ve filozof Ted Nelson, Nakamoto’nun çoğunlukla sayılar teorisi ve geometri üzerine çalışan Kyoto Üniversitesi’ndeki Japon matematikçi Shinichi Mochizuki olabileceğini iddia etti.

Nelson’un kanıtı büyük ölçüde yetersizdi, ancak iddiasını Mochizuki’nin fikirlerini matematikte çözülemeyen en büyük problemlerden biri olan ABC Konjuge’ye nasıl sunduğuna dayanıyordu. Birkaç gün sonra Nelson, Quartz’a Mochizuki’nin Satoshi Nakamoto olduğunu reddettiği takdirde hayır kurumuna bağış yapacağını söyledi:

Eğer o kişi Satoshi olmayı reddediyorsa, seçtiği hayır kurumlarına alçak gönüllülükle (şu anda yaklaşık 123 dolar değerinde) bir Bitcoin vereceğim. Eğer Satoshi ise ve bunu inkar ederse, en azından kendisini suçlu hissedecek.

Temmuz 2013’te The Age, Mochizuki’nin Nelson’ın iddialarını reddettiğini ancak kaynağını belirtmediğini bildirdi.

Dorian Nakamoto
Şüpheli bilgiler: Büyük şirketler ve ABD ordusu için gizli işler yapan 68 yaşında bir Japon Amerikalı

Kaynak: Leah McGrath Goodman, Newsweek

6 Mart 2014’te Newsweek, California’da yaşayan bir Japon Amerikalı erkek olan Dorian Prentice’i orijinal Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto olarak tanımlayan gazeteci Leah McGrath Goodman tarafından yazılmış uzun bir makaleyi yayınladı.

Goodman, Nakamoto’nun gizli savunma projelerinde sistem mühendisi, teknoloji ve finansal bilgi hizmetleri şirketleri için bilgisayar mühendisi olarak çalıştığını öğrendi. Nakamoto’nun, 1990’ların başlarında işten iki kez işten çıkarılmasından sonra özgürlükçü biri olduğu bildirildi.

Doğum adının yanı sıra başka ipuçları da vardı. Goodman, Nakamoto’nun, yüz yüze görüşme sırasında kripto para birimini sorduktan sonra Bitcoin kurucusu olarak kimliğini doğruladığını savunuyor. Bununla birlikte, Associated Press ile Dorian Nakamoto arasında yapılan tam kapsamlı bir röportajda, Dorian Bitcoin ile olan tüm bağlantıları reddetti. Bunu daha önce hiç duymadığını ve Goodman’ın daha önce sınıflandırılmış olan askeri müteahhitler için yaptığı önceki çalışmaları sorduğunu düşündüğünü söyledi.

Nick Szabo
Şüpheli bilgiler: (sözde) 55 yaşındaki Amerikalı, Macar kökenli ve Bitcoin’in forku olan BitGold’un kurucusu

Kaynaklar: Skye Gray, Araştırmacı; Dominic Frisby, finans yazarı

Aralık 2013’te araştırmacı Skye Gray, Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki kişinin Nick Szabo adlı bir bilgisayar bilimcisi ve kriptograf olduğunu belirten stilometrik analizinin sonuçlarını yayınladı. Esasen Skye Gray, “özellikle bir kriptografi araştırmacısına katkıda bulunmasını beklediğiniz yerlerde” sıra dışı cümle ve kelime kalıpları aradı ve ardından yazılarının benzerlik metriklerini ölçerek yazılan her bir eşleşmenin uygunluğunu değerlendirdi.

Finansal yazarı Dominic Frisby tarafından 2014 yılında “Bitcoin: The Money of Money?” adlı kitabında tanımladığı ek araştırmalar da Nick Szabo’nun gerçek Satoshi olduğunu öne sürüyor. Yine de, Szabo Satoshi olmayı reddetti. Frisby Temmuz 2014 attığı bi re-postada, şunları söyledi:

Bana bildirdiğiniz için teşekkürler. Korkarım beni Satoshi ile karıştırarak yanlış anladınız, ama ben bun alıştım.

Hal Finney
Şüpheli bilgiler: 2014’te 58 yaşında ölen Amerikalı bir kriptografik öncü

Kaynak: Andy Greenberg, Forbes (sonunda kendi varsayımını reddetti)

25.03.2014 tarihinde Forbes gazeteci Andy Greenberg, Dorian Nakamoto’nun iddia edilen komşusu hakkında bir makale yayınladı. Hal Finney adında bir Bitcoin şifreleme öncüsü olduğunu açıkladı.

İlginç bir şekilde, Greenberg yazım analizi danışmanlığı Juola & Associates’e ulaştı ve onlardan Finney’nin yazdığı bir örnek yazı ile Satoshi Nakamoto’nun yazısının karşılaştırmasını istedi. Bildirildiğine göre Newsweek, Fast Company ve New Yorker gazetecilerinin Ted Nelson ve Skye Gray ile birlikte önerdiği diğer adaylar da dahil olmak üzere, Finney’nin yazısının şimdiye kadar karşılaştığı Satoshi Nakamoto’nun yazısına en çok benzeyeni olduğunu buldular. Bununla birlikte şirket, Nakamoto’nun Finney’e gönderdiği e-postaları, Finney’nin e-postaları ile karşılaştırıldığında orijinal white paper’da yazdığı stile daha yakın olduğunu tespit etti.

Greenberg, Finney’nin Nakamoto için hayalet yazar olabileceğini ya da komşusu Dorian’ın kimliğini kapak olarak kullandığını söyledi. Finney onun Satoshi olduğunu reddetti. Greenberg, Finney ile şahsen tanıştıktan sonra, onunla Nakamoto ve Bitcoin cüzdanının arasındaki e-posta paylaşımını gördükten sonra, Finney’in doğruyu söylediği sonucuna vardı. 28 Ağustos 2014’te Hal Finney, beş yıllık amyotrofik lateral sklerozla savaşın ardından 58 yaşında Phoenix’teki evinde öldü.

Craig Wright
Şüpheli kimlik bilgileri: 48 yaşındaki Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi ve iş adamı

Kaynaklar: Andy Greenberg, Gwern Branwen, Wired; Craig Wright (kendisi)

8 Aralık 2015’te Wired, Andy Greenberg ve Gwern Branwen tarafından yazılmış, Craig Steven Wright adlı bir Avustralyalı akademisyenin tartışıldığı bir makaleyi yayınladı. Aynı gün Gizmodo, Wright’ın e-posta hesaplarına giren bir bilgisayar korsanı tarafından iddia edilen belgeleri içeren bir hikaye yayınladı. Satoshi Nakamoto, Craig Steven Wright ve 2013 yılında ölen bilgisayar adli tıp analisti ve siber güvenlik uzmanı David Kleiman isimli arkadaşı için ortak bir takma addı.

Wright hemen çevrimiçi hesaplarını aldı ve 2 Mayıs 2016 tarihine kadar birkaç aylığına ortadan kayboldu. Wright halka açık bir şekilde Bitcoin’in kurucusu olduğunu ilan etti. Aynı ayın ilerleyen zamanlarında Wright, en eski Bitcoin anahtarlarından birine erişim kanıtını yayınlamayı reddetmesinin yanı sıra bir özür de yayınladı. Cointelegraph, Wright’ın neden Satoshi olmadığına dair çeşitli makaleler yayınladı. Yine de Wright, bu gün onun Satoshi olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Şubat 2018’de, Dave Kleiman’ın mirasçıları, Wright’ın sanal para ve fikri mülkiyet hakları konusunda Kleiman’ı dolandırdığını iddia ederek, 5 milyar dolar değerinde BTC’nin hakları konusunda Wright aleyhine dava açtı.

Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry
Şüpheli bilgiler: ABD ve Alman sakinleri, nitelik ve yaş bilinmiyor

Kaynak: Adam Penenberg, Hızlı Şirket

Ekim 2013’te gazeteci Adam Penenberg, Fast Company için bir makaleye yer verdi; burada Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry’in Nakamoto olabileceğini öne süren kanıtlara atıfta bulundu. King ve Bry’in Almanya’da yaşadığı bildirilirken Oksman’ın ABD’de olduğu iddia edildi.

Penenberg’in teorisi, King, Oksman ve Bry’in, o yıl Ekim ayında Nakamoto tarafından yayınlanan white paper’da da kullanılan Ağustos 2008’de “tersine çevirmek için pratik olmayan” ifadesini içeren bir patent başvurusunda bulundukları iddiası etrafında dönüyor. Ayrıca, alan adı bitcoin.org, patentin verilmesinden üç gün sonra tescil edildi. Üç erkek de Penenberg ile temasa geçtiğinde Nakamoto olduğunu reddetti.

Elon Musk
Şüpheli bilgiler: 47 yaşında bir Amerikan teknoloji girişimcisi

Kaynak: Sahil Gupta, SpaceX stajyeri

Bugüne kadarki en saçma Nakamoto teorilerinden biri olarak görünen, SpaceX’te eski bir stajyer olduğunu iddia eden Sahil Gupta’nın, Elon Musk’un muhtemelen Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ederek yazdığı makale oldu.

Gupta, Muson’un Bitcoin’i icat edebileceğini iddia etmek için Elon Musk’un ekonomi bilimi, üretim düzeyinde yazılım deneyimi ve inovasyon tarihi üzerine vurgu yaptı. Yazı Kasım 2017’de yayınlandı ve kısa bir süre sonra Gupta’nın önerisinin “doğru olmadığını” tweetleyen Musk’un kendisi tarafından onaylanmadı.

Devlet kurumu
Nakamoto’nun bir devlet kurumu olduğuna dair gerçek bir kanıt bulunmamakla birlikte, ABD’nin (veya başka bir devletin) neden Bitcoin oluşturmak istediğine dair çok sayıda neden içeren büyük bir komplo teorisi ortaya konuluyor. Örneğin, bir 2013 Motherboard makalesinde teorik olarak şöyle yazıldı:

Bitcoin, ABD dolarına karşı bir silah olarak kullanılabilir. Kara operasyonları finanse etmek için kullanılabilir.

Daha sonra makalede, “Bitcoin’in aslında hükümetlerin tüm finansal işlemleri izlemelerine izin verecek bir Orwellian aracı olduğu” teorisi öneriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır.

The post Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto’lar ile Tanışın! Bazı İsimlere Siz Bile Şaşıracaksınız appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto’lar ile Tanışın! Bazı İsimlere Siz Bile Şaşıracaksınız - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin 2019’un En İyi Performans Sergileyen Varlığı Oldu! Vitalik Buterin: Planladığımız Proof-of-Stake Protokolü, Diğerlerinden Çok Daha Güçlü Olacak! KFC Venezeula, Dash İle Yapılan Ödemeleri Kabul Etmeye Başladı! Golden cross’u ilk gören Litecoin heyecanını kaybediyor Rus Menşeli Kripto Para Borsası YoBit Ne Kadar Güvenli? Kapsamlı Analiz 2025’e kadar 1 milyon dolara giden yol: Bitcoin halvening’den nasıl kazanılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır