Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’in 3000 doların altına düşmesi madencilik için bir kaos anlamına geliyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’in 3000 doların altına düşmesi madencilik için bir kaos anlamına geliyor
Bitcoin’in 3000 doların altına düşmesi madencilik için bir kaos anlamına geliyor

2/2


2/2

Bitcoin’in 3000 doların altına düşmesi nasıl etki yapar? Bilindiği gibi Bitcoin bu hafta sonu da düşüşüne devam etti. Ve market kapitalizasyonu da birlikte hareket ederek 17$ milyara kadar geriledi. Fakat problemlerin henüz başlangıcı olabilir. Daha fazla düşüşü teşviklere domino etkisi yaparak madencilik ağını işlevsiz hale getirebilir.

Tehlikeye ilk önce Nano’nun lider geliştiricisi Colin LeMahieu attığı bir tweet ile dikkat çekti:

“PoW sistemleri için fiyat düşmesinin getirdiği talihsiz bir kısır döngü süreci var: Düşük fiyat

>düşük kazı ödülü>bazı madencilerin daha düşük maliyete geçmesi>daha düşük hash değeri>daha uzun süren işlem doğrulama>daha düşük fiyat.”

LeMahieu ayrıca bunun hayati bir kusur olmadığını ama kötü bir kullanıcı deneyimi olduğunu söyledi:

“Fiyatlarda büyük sallantılar olduğunda sorunlar gelir. Fiyatlar aniden düştüğünde işlemler yavaşlar.”

Daha ucuz enerji ile yüksek karlar sağlanan ülkelerde henüz düşüş sürecinin en şiddetli etkileri hissedilmedi. Ancak fiyatlar düşmeye devam ederse madenciler elektrik faturaları hakkında endişelenmeye başlayabilir.

Bitcoin fiyatı hakkında herkes şunu merak ediyor: En kötüsünü yaşadık mı?

Madencilik spiraliDüşen fiyatların Bitcoin networkunun temelini nasıl etkileyeceğinden bahsedelim.

Her ne kadar block madenciliği sıkça kriptografik puzzle olarak görülse de aslında bir dart oyunu olarak bakılmasında fayda var. Her madenci okları körlemesine fırlatıyor ve bu hedef tahtasını vurup ödülü alıncaya kadar devam ediyor. Her 2 haftada bir, Bitcoin networku birilerinin her 10 dakikada bir sayı yapması için hedefi küçültüyor ya da büyütüyor.

Bu konsensus değişiklikleri uzun dönemde adil bir şekilde düzgünce çalışıyor. Fakat oyuncu sayısında ya da ödül değerinde ani değişiklikler yaşandığında sorunlar çıkıyor. Blok ödüllerinde ani düşme bazı Norveç’lilerin ya da Çin’lilerin oyun dışı kalmalarına neden olabiliyor. Bu da yalnızca kalan bir avuç dolusu oyuncunun sonraki zorluk ayarlamasına kadar aynı zayıf hedef için çabalamalarına yol açabiliyor.

Oyuncu sayısının düşmesi bununla bitmiyor. 10 dakikalık blok kazı süresi 14-15 dakikaya çıkıyor. Zorluk ayarlamaları arasındaki süre block zamanları ile ölçüldüğünden bu 2 haftalık periyot 3 hafta ya da daha uzun hale gelebilir.

Böylece fiyatlar daha fazla düşebilir. Kullanıcılar ve tüccarlar tutarsız ve öngörülemeyen işlem zamanları olan böyle bir paradan vazgeçebilir. Bu da fiyatlarda daha fazla düşme, daha fazla madencinin işi bırakması ve böylece işlem zamanının daha fazla uzaması ile sonuçlanabilir.

Bu devirde kripto paranızı satmak 2001 yılında Amazon (NASDAQ:AMZN) hisselerini satmaktan farksız


Problemler sadece teorikte kalmıyor. Bitcoin Cash’in başlangıç çatalı , yeni network önceki sorunlarla boğuşmaya devam ederken birkaç yüz dakikalık blocklarla gölgelendi.

3,000$: Bitcoin ufuklarındaEn son satışlara rağmen madencilik yine de bazı toptan satış yapılan enerji marketlerinde karlı olmaya devam ediyor. fakat bu karlar da zayıflamaya başladı. Ve bazı raporlara göre bazı madenciler ASIC ekipmanlarını kilo ile satışa başladılar.


Madenciliğin %74’ünün gerçekleştiği Çin’de bir Bitcoin üretmenin maliyeti 3000$. Ve Bitcoin fiyatları düşmeye devam ederse muhtemelen satışlar da devam edecek.

Hash değerleri Ekim’den beri düşüşte. Ve block zamanları geçen ay boyunca –hatta 17 Kasım’da zorluk düzeyleri azaltılmasına rağmen, sürekli olarak 10 dakikayı aştı.

Sonrasında ne varAşağı yöndeki trendin Bitcoin fiyatlarını nerelere getireceği belli değil. Uzun dönemde, kalan madencilerin devamına yetecek kadar yüksek ödüllerle, hash gücü ve zorluk düzeyleri birlikte bir dengeye ulaşana kadar batabilir.

Fakat kısa dönemde muhtemelen devam eden kripto düşüşünü derinleştirir ve uzatır. Çünkü işlem networkundaki problemler işlem belirsizliğini vurguluyor. Sonuç olarak kripto ile ödeme ya da havale yapanlara Western Union daha cazip gelebilir.

Bunlar kriptonun ya da Bitcoin’in sonu olmayacak elbette. Fakat hodlerlerin bir parça pişman olmasına yol açabilir. Ve kriptoya ekonomik sistemdeki yeri hakkında şüphe ile yaklaşanlara gerekçe verir.

Bu durum ayrıca, bir ödeme sistemi olarak kendini kabul ettirmeye başlamış olan network temellerinde bir burkulmaya neden olabilir. Bu burkulmanın düzeyine bağlı olarak tamiri de zaman alır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’in 3000 doların altına düşmesi madencilik için bir kaos anlamına geliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin zorluğunda 2019’un en büyük düşüşü Ethereum fiyatı geri dönüş sinyalleri veriyor Ethereum’da Kayıplara Rağmen Boğalar Atağa Hazırlanıyor Google, yeni Blockchain açılımı kapsamında Chainlink (LINK) ile iş birliği yapacak Piyasada umut verici gelişmeler: Bakkt ilk alımı gerçekleştirdi, Bitcoin fiyatı, TRON, Ethereum, EOS ve XRP rallisi, Venezuela’daki Bitcoin dalgalanması İki Endüstri Uzmanı: Bitcoin ETF’si Yıl Sonuna Kadar Gelmeyecek

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır