Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Para Yatırımını Özgürleştirdi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Para Yatırımını Özgürleştirdi
Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Para Yatırımını Özgürleştirdi

© Reuters.  © Reuters.

Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti kripto para yasağı konusundaki inadını hala sürdürürken Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin hakkında beklenmedik bir karara imza attı. Mahkeme verdiği kararında Bitcoin’i resmen bir emtia olarak tanıdı.

Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Kararını AçıkladıÇin’de güvenilir bir kripto-para haber kaynağı olan CnLedger haberine göre, ülke tüccarları kriptoyu bir ödeme yöntemi kullanabilecekler. Shenzhen Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Bitcoin’i bir mal olarak resmen tanıdı. Dolasıyla vatandaşların ve işletmelerin, mevcut finansal düzenlemelerle çelişmemek koşuluyla Bitcoin sahibi olmalarının ve onu istedikleri şekilde kullanmalarının yolu açıldı.

Mahkeme, kripto paralarla ilgili olan davanın karar duruşmasında Bitcoin’in yasalarla korunduğunu tasdik etti. Kararın gerekçesinde mahkeme, ilgili yasa gereği mülkiyet niteliği ve ekonomik değeri olan Bitcoin’e sahip olmak ve ticaretini yapmak yasaklanamaz ifadesini kullandı.

Çin’de Bitcoin Alışverişi ve Kullanımı Yasalara Aykırı DeğilMessari’deki bir kripto para birimi araştırmacısı olan Katherine Wu, Bitcoin’i bir mülk olarak değerlendiren mahkeme kararının ardındaki gerekçeleri incelemek için yayınlanan mahkeme belgelerini analiz etti. Wu, Bitcoin’in merkezi olmayan yapısının yanında, mal sahibine finansal özgürlük ve ekonomik değer sağlaması nedeniyle bir emtia olarak kabul edilebileceğini belitti.

Yargıcın meseleye bakış açısını da yorumlayan Wu, Bitcoin’in doğal olarak resmi para birimi ile aynı haklara sahip olmadığını ifade etti. Wu’ya göre, bu durum bile Bitcoin’in ticaretini yapmayı veya ona sahip olmayı illegal hale getirmeyecektir.

Yasağa Rağmen Kripto Kullananlar Artıyor. Peki Çin’de Neden Kripto Yasak?Geçen ayın başında Çin’de saygın bir medya kuruluşu olan Beijing Sci-Tech Report (BSTR), blockchain ve kripto para kullanımını teşvik etmek için yıllık abone ücreti için Bitcoin’i kabul edeceklerini açılkladı. Bunun dışında ülkedeki yasağa rağmen birçok lüks otel ve iş yeri Bitcoin veya kripto para ile ödemeleri kabul ediyor.

Çin’in blockchain teknolojisine yönelik iyimser duruşu ve kripto para hakkında devlet kurumları ve yetkililerin yaptığı olumlu yorumlar dikkate alındığında, Çin’in kripto parayı yasaklamasının tek nedeni var. O da şu: Çin Hükumeti Yuan’ın devalüasyonunu önlemek ve piyasadaki spekülasyonları sınırlamak için kripto-para birimi ticaretine yasaklama getiriyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Çin Tahkim Mahkemesi Bitcoin ve Kripto Para Yatırımını Özgürleştirdi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tom LEE “Blockchain Economy 2020” İçin Tekrar İstanbul’da! Ralli öngörüsü: Bitcoin, Ethereum, XRP ve Litecoin fiyat tahmini Facebook’un Kripto Para Projesine Onlarca Dev Firmadan Destek Çin, Blockchain Kullanarak Şartlı Tahliyedeki Hükümlüleri Takip Edecek Bitcoin madencilerinin 2019 geliri belirlendi On milyonlarca dolarlık Bitcoin sattı…

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır