Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin ve Silah: Bir Ülkeyi Kurtarmanın Tek Yolu!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin ve Silah: Bir Ülkeyi Kurtarmanın Tek Yolu!
Bitcoin ve Silah: Bir Ülkeyi Kurtarmanın Tek Yolu!

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin ve silah, birbiriyle alakası nedir? Anlatalım: Bir zamanlar Lenin’in heykelinin olduğu Kiev’deki kaide şimdi bir parça köhnemiş. Kaide yerinde duruyor ama üzeri duvar yazıları ile kaplanmış, merdivenleri Ukrayna bayrağının renkleri olan mavi ve altın rengine boyanmış.

Bitcoin ve Silah: Ukraynayı Kurtarmanın Tek Yolu!2013 Aralık ayında protestocuların zafer bağırışları arasında devrildikten sonra boş kaide şimdi yalnızca Ukrayna’nın Sovyet yönetimini reddetmesini hatırlatan bir anı olarak duruyor. Geçen Eylül’den beri statünün bir tür yeni bir yerleşimcisi var. Eğer telefonunuzu kaideye doğru odaklarsanız ülkenin geleceğini sembolize ettiği söylenen bir kişinin ‘arttırılmış-gerçeklik’ uygulamasını göreceksiniz:

Bitcoin’in esrarengiz yatırımcısı Satoshi Nakamoto. Alexander Soroka O’nun Ukrayna’lı olabileceğini söylüyor. Dünya genelinde Nakamoto’nun Antik Roma heykellerini sanal olarak diken ‘Satoshi Nakamoto Cumhuriyeti’ adlı network kurucularından olan Soroka eğer belediye başkanının desteğini kazanırsa planının oraya kalıcı bir heykel yerleştirmek olduğunu söylüyor.

Soroka Nakamoto hakkında haklı. Kimse onun nereli ya da neye benzediğini bilmiyor. Heykel dizaynları üç farklı gövdeden oluşmuş. Herbiri farlı cilt rengine sahip. Fakat Soroka aynı zamanda ülkedeki tarihsel güvensizlik ve Bitcoin’in nasıl vatandaşların ihtiyacına cevap vereceğini tanımlıyor.

Meydan ayaklanmasından önce acımasız güvenlik servisinin dikizleyen bakışları nedeniyle kripto para çoğunlukla yer altı faaliyet gösteriyordu. 2014’te hükumetin devrim niteliğindeki yıkılmasından sonrada ülke Rus destekli ayrılıkçılarla yeni bir savaşa girdi. Ülkenin para birimi dolara karşı 2015’te rekor değer kaybetti ve o zamandan beridir de kendini toparlayamıyor.

Öte yandan Silikon Vadisi şirketleri ucuz kiralar ve iş gücünden faydalanmak için Kiev’de ofis açtılar. Bağımsız çalışan binlercesi de el altından aynı şeyi yaptılar. Blockchain bazlı dijital paralar için bundan daha ideal bir çevre dizayn edemezdiniz.

Bitcoin ve Silah ve de Ukrayna!Ukrayna’da ortalama aylık gelir 300$. Günlük 1.9$ milyon ticaret yapan 25 kripto para var. Yüzlerce tuğla ve sıva işletmesi değişik Bitcoin taklitlerini kabul ediyor. Kırsal bölge belediyelerinden biri yakın zaman önce hizmet birimleri için Cardano’nun Ada kabul etmeye başladı. Şimdilerde lüx arabaları ile Kiev sokaklarında dolaşan kripto zenginleri mevcut.

Bu parlak yeni zenginliği bazıları şüpheyle karşılasa da pekçokları memnuniyetle bakıyor. Anarşistlerin sorunsuz ve devletsiz Bitcoine doğal bir ilgisi mevcut ve Ukrayna’nın uzun bir anarşi geçmişi var. Yönetimdeki partinin genç üyelerinden Oleksii Mushak şunları söylüyor:

“Bunun devlete inanmamakla alakası yok. Hükumete baskıları geri püskürtmek Ukraynalılar’ın geçen 100 yılda sürekli yaptıkları şey”.

Devrimin erken dönemlerinde Mushak kripto madenciliği yaparak hayatını devam ettiriyor ayrıca meydan hükumetinin yiyecek ve silah ihtiyacı ile Yanukovich’in özel kuvvetlerine karşı korunmada da kısmen kriptoyu kullanıyordu.

2014’te Meydan Hükumeti sonrası seçimlerde kriptoyu destekleyen ilk milletvekili oldu. Şimdi de kripto paranın regülasyonu için uğraşan Mushak kriptonun Ukrayna’da kalabilmesi için regülasyonun hayati olduğuna inanıyor. Onun önerisi kriptodan yapılan kazanca %5’lik sabit vergi konması. Mushak’ın söylediğine göre hükumet dijital paranın resmi paraya dönüşümü üzerindeki gözetimini sınırlandıracak ve yalnızca kripto ile ilgili borsalara müdahale etmeyecek.

Ukrayna’nın Değişime İhtiyacı VarUkrayna daha önce de 1991’de Sovyetler’in çökmesinden sonra büyük bir ekonomik buhran yaşamıştı. Hızlı ve düzensiz özelleştirmeler sonunda oluşan oligarşik sınıf tüm Ukrayna’nın zenginliğini ve kaynaklarını ele geçirerek ülkeyi kendi aralarında bölmüştü.

Beyliklerini kuran iş adamlarının çoğu kendilerini kanunun üstünde tutmak için finansal tekelleri ile fiziksel baskı oluşturuyordu. Hemen tümü kendilerini korumak için Avrupa’da mülkler satın alıyor ve paralarını off-shore hesaplarında tutuyordu. Bunların kazançlarının ortalama Ukraynalı’ya zerre kadar faydası olmuyordu.

Blockchain yanlılarına göre insanları daha zengin, finansal sistemi daha işe yarar ve güvenli yaparak ülkenin yerleşik alışkanlıklarını değiştirecek . İş imkanları doğacak. Devrim Ukrayna’da pek çok şeyi değiştirse de hala temel yapıyı yeterince sallayamadı. Ve blockchainin iyimserlik kadar çokça kaosa sebep olacağı düşünülüyor.

Kiev kripto topluluğunun babası Michael Chobanian Ukrayna’daki iş ikliminin 1990’ların başlarına göre’ hafifçe daha az tehlikeli’ olduğunu söylüyor.

” Ama olasılıklar aynı. Biz rüşvette ilk beşin içindeyiz. Devam eden bir savaştayız. Ekonomi paramparça. Yani kısaca şunu söylemek istiyorum. Bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz yok.”

1974 ‘te kurulan Odessa çeşitli borsaların legal ve illegal işleri için bir merkez oldu. Geçmiş yıllarda kripto topluluğu pek çok saldırı ile karşılaştı ve yüz binlerce dolar tutarındaki değer zorbalıkla alındı. Aralık ayında Ukrayna Güvenlik Servisi ForkLog’un 28 yaşındaki kurucusu Anatoly Kaplan’ın Odessa’daki evine baskın düzenleyerek bilgisayarlarını, kişisel eşyalarını ve 250,000$ kripto parasını ele geçirdi.

SBU, ofisine ve şirket binalarına saldırıp mallarına el koymaya devam ederken Kaplan gözaltına alındı ve sorgulandı. Daha sonra Tel Aviv’e yerleşen ve geri dönmeye niyeti olmayan Kaplan 2012’de Odessa’ya gelmişti. Bu endüstrinin berbat ününün farkındaydı.

“Kripto para, Bitcoin para aklayanlar için mıknatıstır” diyerek kendisinin buna bulaşmadığı konusunda ısrarlı. SBU’nun mülkünün sadece bir bölümünü geri vermeye kara verdiğini ve bunun da Ukrayna’da çok alışıldık bir durum olduğunu söyledi.”Eğer kabul etmezseniz tutuklanır ya da öldürülürsünüz.”

Blockchain geliştiricisi Andrey Khavryuchenko “Bitcoin ve silahlar. Bu ülkeyi kurtarmanın tek yolu” diyor. Lasha Antadze adlı blockchain mezat şirketi kurucusu ise şunları söylüyor:

“100 yıllık baskıdan daha korkutucu değil. “ SBU saldırılarını sorunca da:”” bu kumpaslara hazırlanmak zorundayım olup olmayacağı ya da ne zaman olacağı belli değil. Kime saldırılıyorsa o hazırlıklı değil demektir. Ben hazırlıklıyım. Silahımı temizledim. Barutum kuru. Texas’ta söylendiği gibi: Eğer istiyorsan gel ve al.”

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin ve Silah: Bir Ülkeyi Kurtarmanın Tek Yolu! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Analistlerin Ethereum için kısa vadeli fiyat tahminleri İddia: Bitcoin Madencilik Firması Canaan, New York İçerisinde İlk Halka Arza Hazırlanıyor Bitcoin Yıldırım Ağı Tüm Zamanların En Yüksek Kapasitesine Ulaştı Bahisler açıldı: Bitcoin 100.000 dolar olabilir mi? 274 Milyar Doları Gören Piyasanın Hali Ne Olacak? Ekonomist Bitcoin’in son durumunu açıklıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır