Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin neden toparlanamıyor? İşte cevabı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin neden toparlanamıyor? İşte cevabı
Bitcoin neden toparlanamıyor? İşte cevabı

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin neden toparlanamıyor ve neden düşmeye devam ediyor? 1 trilyon doları bulan toplam piyasa değeri, yaklaşık bir yıl içinde 118 milyar dolara kadar düştü. Piyasadaki sert düşüşler ne anlama geliyor?

Bitcoin neden toparlanamıyor ve düşüşler ne anlama geliyor?

Kasım ayı kripto piyasası için çok zorlu bir ay oldu. Neredeyse tüm kripto paralar ciddi düşüşler gördü. Uzun süredir 210 milyar dolar civarında bir piyasa hacmine sahip olan kripto paralar 118 milyar dolar seviyesine kadar düştü. Birkaç gün önce az bir toparlanma sürecine giren piyasanın toplam değeri yazının yayınlandığı sırada 130 milyar dolar civarındadır.

Bitcoin’in fiyatı bu ay Ekim 2017’den beri hiç düşmediği kadar düştü. Bitcoin yaklaşık 3500 seviyelerine kadar geriledikten sonra 28 Kasım’da 40000 dolar bandını tekrar aştı. Dün 29 Kasım’da en yüksek 4413,02 doları gördükten sonra yazının yayınlandığı sırada % 7,15’lik bir düşüşle 3.998,44 dolardan işlem gördü. Peki Bitcoin neden toparlanamıyor?

Piyasa’daki bu çöküşün en önemli sorumlusu olarak Bitcoin Cash hard forku gösterildi. BCH hard forku kripto topluluğunda büyük bir bölünmeye neden oldu. Ve bazı Bitcoin “balinaları”, tercih ettikleri Bitcoin Cash ağını desteklemek için BTC’lerini sattılar.

(bknz: 2019 Kripto paraların coştuğu yıl olacak, işte sebebi!)

(bknz: Konsensus etkinliği sonrası Bitcoin artışa geçti, balinalar neyin kokusunu aldı?)

“Kripto paralar çok kasvetli bir geleceğe sahip”Kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonu yaklaşık bir trilyon doları aştıktan yaklaşık bir yıl sonra 118 milyar dolara kadar düştü. Kripto piyasasında ne oldu? Bitcoin neden toparlanamıyor ? Kripto paraların çok kasvetli bir geleceğe sahip olduğu söyleyen bir çok analist var. Bitcoin neden toparlanamıyor sorusunun cevabı için bir çok analist olumsuz bir tablo çiziyor.

Bunlardan biri, Creighton Üniversitesi, Heider College of Business’da profesör Robert R. Johnson’dır:

“Kripto paraların çok karanlık bir geleceği olduğunu ve bunların büyük çoğunluğunun başarısız olacağını düşünüyorum. Bitcoin yatırımcıları, değerinin yaklaşık % 80’ini kaybeden kripto paraların gerçek yüzünü gördü.”

Johnson ayrıca, kripto paraların bir para birimi olamadığını ve kripto piyasasında fiyatlar üzerinde etkili olanların yatırımcılar değil, spekülatörler olduğunu düşünüyor.

Good Data’nın sunucusu Drew Farnsworth ise, piyasa çöküşünün büyük ölçüde kripto paraların daha pratik ve erişilebilir olmamasından kaynaklandığını düşünüyor:

“Kriptolar volatil. Çünkü yatırımcılarının çoğu spekülatif. Ki kripto çoğu uygulama için hala geçerli bir ödeme yöntemi değil. Bu nedenle, piyasadaki hareketlerin çoğu aslında algoritmiktir.”

Kripto piyasaları ICO Token Dumper’ları tarafından şişirilmiş olabilirRocky Mountain Teknik Pazarlama Müdürü, Jeff Stollman, Bitcoin ve diğer kriptoların fiyatlarının spekülatörlerden ziyade “(1) organize suç örgütleri (2) teröristler ve (3) Çin gibi ihracat devi olan ülkelerin zenginleri tarafından şişirildiğine inanıyor.”

Stollman, artan KYC / AML (know your customer-anti money laundering ) uygulamalarını ve Çin’in ICO’lar üzerindeki baskısını, kripto piyasasındaki düşüşlerin nedeni olarak görüyor. Ayrıca ICO’ları yasaklayan ülkelerde piyasadaki düşüşler üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu düşünüyor. Stollman’a göre; KYC/AML( müşterini tanı- anti kara para aklama) uygulamaları piyasadaki büyük aktörlerin geri adım atmasına ve piyasadan paralarını çekmesine neden oldu.

(bknz:Antony Pompliano: 10 yıllık yatırım düşünenler Bitcoin alsın!)

Peki kripto paralardan hangileri uzun vadede hayatta kalacaktır? Kaybedenleri Seçmek Daha Kolay Johnson, ünlü yatırımcı Warren Buffett’in kripto para piyasalarını otomotiv endüstrisiyle karşılaştırmasını hatırlattı: 20. yüzyılın ilk yarısında yüzlerce otomotiv şirketi varken, çok azı piyasada kalmaya devam ettiğini söylüyor.

Jeff Stollman’a göre, kripto para birimi sektörü ve otomotiv endüstrisi ile dotcom balonu gibi diğer ünlü sektör çöküşleri arasındaki en büyük fark, “dotcom şirketleri fiziksel varlıklar inşa ettiğinden, dünya bu şirketlerin yatırımlarından faydalandı. Bu duruma en iyi örnek, dağıtım maliyetinin altında fiyatlar ile yüksek hızlı iletişim sunan çok sayıda fiberin ortaya çıkmasıdır.

Ancak “kripto sektörünün çökmesi durumunda kalıntıları bir işe yaramayacaktır. Kriptolar çökerse geride kullanılabilecek hiçbir şey kalmaz. ”

Bitcoin neden toparlanamıyor herkes bunun nedenini merak ediyor. Ancak tüm bu kötümser görüşlerin aksine piyasa da her şeyin yoluna gireceğine inanan analistler de var. Bunlardan biri de ünlü bir analist ve araştırmacı olan Willy Woo’dur. Woo, Bitcoin’in 2019’un ikinci çeyreğine kadar dip seviyeleri görmeyeceğini ve bu noktadan sonra, piyasanın gelişmeye başlayacağını iddia ediyor.

Kaynak

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin neden toparlanamıyor? İşte cevabı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Binance: Yeni Merkezsiz Platformda Donanım Cüzdanlarına Tam Destek! Kripto Para Piyasası Ciddi Bir Düşüşten Sonra Yeniden Yeşillendi – EOS ve XRP Yükselişe Liderlik Ediyor Binance’in Vadeli İşlem Platformuna Rekor Talep! Bitcoin ve XRP:  XRP büyüme deseni, Bitcoin trendinin gölgesi gibi Kriptolar Yükseliyor, Bitcoin 7.500$ Seviyesini Geçti Önemli Gelişme: XRP ve Ethereum, Anormal Piyasa Hareketliliği ile Dakikalar İçerisinde Yüzde 10 Artış Yaşadı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır