Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Madenciliğinin Çin Ağırlıklı Olması Ağın Merkezsizliğini Riske Atıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Madenciliğinin Çin Ağırlıklı Olması Ağın Merkezsizliğini Riske Atıyor
Bitcoin Madenciliğinin Çin Ağırlıklı Olması Ağın Merkezsizliğini Riske AtıyorPrinceton University ve Florida International University tarafından ortaklaşa yapılan bir çalışma sonucunda Bitcoin madenciliğinin neredeyse dörtte üçünün Çin merkezli olduğu ortaya çıktı. İki üniversitenin ortaklaşa yaptığı bu çalışmaya göre Bitcoin madenciliğinin tek bir ülkeye bu kadar bağımlı olması, Bitcoin ağının merkezsizliğini tehdit edebilir.

Çin ve Madencilik

Princeton University ve Florida International University, Çin’in Bitcoin için tam olarak ne kadar önemli bir rol oynadığını araştırmak için ortaklaşa bir çalışma yaptılar. Yapılan çalışmada Bitcoin için son derece önemli bir ülke olan Çin’in Bitcoin’in güvenliğini nasıl etkilediği de araştırıldı.

Bu iki üniversite tarafından yapılan çalışmada Çin “Bitcoin’in en büyük sponsoru” olarak tanıtılıyor. Araştırmayı yapan kişilerin hesaplamalarına göre Bitcoin ağındaki hash gücünün yüzde 74’ü, Çin merkezli maden havuzlarının kontrolü altında. Araştırmacılara göre Çin hükümeti, elindeki bu kozu Bitcoin ağına saldırmak için kullanabilir. Araştırma sonuçlarından bir kesit şu şekilde:

“Çin’deki vatandaşlar tarafından yönetilen maden havuzları, 2015 yılından bu yana Bitcoin ağındaki hash gücünün yüzde 50’sinden fazlasını kontrol ediyorlar. Haziran 2018 itibariyle Bitcoin madenciliğinin yüzde 80’i yalnızca altı havuzun kontrolü altında. Bu altı havuzun beş tanesi ya Çin’deki vatandaşlar tarafından ya da Çin’deki organizasyonlar tarafından yönetiliyor.”

Yapılan araştırmaya göre Çin hükümeti ülkedeki maden havuzlarının kontrol ettiği hash oranını doğrudan yönetme şansına sahip değil ancak yine de bu maden havuzlarını çeşitli yollarla kontrol altına alabilir. Ayrıca yapılan araştırmada Çin’in “Bitcoin’e çeşitli yollardan saldırmak için gerekçesi olduğu” da belirtiliyor.

Bitcoin Madenciliğinin Çin Ağırlıklı Olması Ağın Merkezsizliğini Riske Atıyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Madenciliğinin Çin Ağırlıklı Olması Ağın Merkezsizliğini Riske Atıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

JPMorgan’dan Bitcoin fiyatı için kritik uyarı Kanada’nın Önde Gelen Borsası Çalışan Kadrosunu Küçültüyor SEC başkanı Kripto para uygunluk şartlarını açıkladı Tom Lee: Bitcoin Bu Yıl Sonuna Kadar Rekor Kıracak KodakOne Projesinin Başı, Parasını Ödeyemediği Geliştiricileri ile Dertte! Rapor: Bitcoin 90.000 dolara önümüzdeki 5 yıl içinde ulaşabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır