Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Hakkında Her Dönem Gündeme Gelene 3 Popüler İddia

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Hakkında Her Dönem Gündeme Gelene 3 Popüler İddia
Bitcoin Hakkında Her Dönem Gündeme Gelene 3 Popüler İddia

4/4


2/4


Bitcoin‘in Çin‘de tamamen yasakladığını duydunuz mu? Veya madenciliğin dünyayı yok etmekte olduğunu? Bunlar neredeyse her dönem ara sıra gündeme gelen iddialardan sadece bir kaçı. Bazı Bitcoin ”yalanları”, o kadar ısrarlı ve inatçı ki, sektör devam ettikçe bunlar da yoluna istikrarlı bir şekilde devam ediyor. İşte bugüne kadar asla ortadan kaybolmayan ve zaman zaman kendini hatırlata üç popüler ”iddia”.

Bitcoin ”Ölüm Sarmalına” Girdi

Ölüm sarmalı ifadesi bile başlı başına aynı Star Wars filmlerinden çıkmış gibi durmakta. Aslında bu terim geçtiğimiz hafta içerisinde bile çeşitli medya kaynaklarında çok fazla gündeme geldi. Bitcoin’in Kasım ayı boyunca yaşadığı düşüş, Nouriel Roubini gibi kişilerin, Bitcoin’in madencilik ağında yaşadığı çöküşle birlikte artık sonunun geldiğini ifade etmesine neden oldu. Bitcoin hash rate’i gerçekten de düştü ancak bu Ağustos ayındaki seviye ile aynı yere geriledi, yani pek bir tehlike olduğu söylenemez.


Ancak ‘uzmanlara’ göre, 1 BTC’nin birim fiyatı, madencilik faaliyetinin altına bir kere düştüğünde, binlerce madenci cihazlarını kapatıp, ağı %51 saldırısına açık hale getirecek. Bitcoin’in yukarıdaki seviyeye düşmesi için ise, hala gidecek çok yolu var. Bitcoin ağının hash rate’i son zamanlarda ciddi anlamda düşse de, ağdan çıkan kadar ağa yeni giren madenciler de mevcut. Ölüm sarmalı çok havalı bir ifade olsa da, yakın zamanda bu pek mümkün gözükmüyor.

”Bitcoin’in öleceğini söyleyen insanlar, neredeyse kesin olarak ilk kendilerinin öleceğini fark etmiyorlar. Bu sadece bir yazılım, tamamiyle bir kod ve bir teknoloji. Bitcoin’i öldürmek için interneti ve Satoshi’nin whitepaper’ının her bir fiziksel kopyasını yok etmeniz lazım. Bu hepimizden fazla yaşayacak.”

”Bitcoin Sıfıra Doğru İlerliyor”
İnsanların bıkmadan usanmadan gündeme sürdüğü bir diğer iddia ise, 20.000 dolarları görmüş Bitcoin’in, sıfıra doğru ilerlediğidir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise, Bitcoin’in sıfır dolara ineceği iddiasının insanları korkutup, daha fazla ilgi çekiyor olması. Bunun yanı sıra Bitcoin’in ulaşabileceği en düşük noktayı fiyat tahmini olarak öne sürmek de, bu kişilerin gündeme gelmesine neden olmakta. 2018 yılı gibi kötü piyasa şartlarında bile, Bitcoin için hala umut var ve kurumsal firmalar düşük fiyatları sektöre giriş yapmak için kullanmakta.

Bunun yanı sıra Bitcoin ortadan kaybolsa bile, kripto para birimlerinin getirdiği teknoloji aynı internetin ilk ve şimdiki günleri gibi gelişerek yaşamaya devam edecektir. Kripto para birimlerinin insanlara ekonomik özgürlüklerini geri vermesi, aslında pek hafife alınacak bir şey değil. Yine de, Bitconnect dolandırıcılığının tanınan isimlerinden Trevon James gibi kişiler, hala Bitcoin hakkında uçuk fiyat tahminlerinde bulunmaya devam etmekteler.


İlgili haber:
Trevon James: Eğer Bitcoin 1 Ocak 2020 Tarihinde 10 Dolar Olmazsa, Köpeğimin Dışkısını Yiyeceğim

‘Bitcoin Blockchain’i Artık Eskidi’
”Evet Bitcoin zamanında çok iyiydi ancak artık eski bir teknoloji haline geldi. Artık her şey Blockchain 3.0’dan ibaret. Kimse hiçbir yönetime sahip olmayıp ölçeklenemeyen bir ağı kullanmayacaktır. Artık her şey DAG/DPoS ve BFT’den ibaret.”

Son zamanlarda duyulan popüler teorilerden birisi de bu. İnsanlar iş ispatı yöntemi kullanan Bitcoin ağının, artık aynı internetin ilk günlerinde garip sesler çıkartan modemlere benzetmekte. Madencilik seçeneği olmayan XRP ve XLM gibi kripto para birimleri, son dönemlerde yükselişe geçmiş olsa da, Bitcoin’in getirdiği teknolojinin, uzun yıllar boyunca lider kalacağını söyleyebiliriz. Bitcoin’in değerinin saniyelik işlem sayısı veya ağ bloğu boyutu ile ölçüldüğünü düşünenler, aslında sadece yeni çıkan bir furyaya eşlik etmekte ve aynı bir çok trend gibi, bu da geçip gittiğinde Bitcoin hala zirvedeki yerini koruyor olacak. Tabii ki bunun için Bitcoin ağının da geliştirilmesi ve ilk günkü haline kıyasla ilerleme kaydetmesi gerekmekte.


Bitcoin Hakkında Her Dönem Gündeme Gelene 3 Popüler İddia isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Hakkında Her Dönem Gündeme Gelene 3 Popüler İddia - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

ShapeShift CEO’su: Bitcoin ayıları hiç olmadıkları kadar keyifli! İsviçre Siber Güvenlik Kurumu, Kripto Para Borsalarına Karşı Yapılan Trojan Saldırılarına Karşı Uyardı Dikkat edin! Riccardo Spagni: “Bitcoin’deki halving olayı, hisse senedi piyasasında yok.” Bu USD Bazlı Altcoin Bir Türlü 1 Dolara Ulaşamıyor! G20 Ülkeleri, Uluslararası Kripto Para Birimi Vergilendirmesi Konusunda Beyanname İmzaladı Türkiye’nin Komşusundan Turizmde Bitcoin Adımı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır