Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Ağ Tıkanıklığı %95’e Dayandı!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Fiyatını Etkileyen Ağ Tıkanıklığı %95’e Dayandı!
Bitcoin Fiyatını Etkileyen Ağ Tıkanıklığı %95’e Dayandı!

2/2


2/2

Bitcoin fiyatını etkileyen pek çok unsur var kripto para sektöründe. Sektörün lideri Bitcoin’in fiyatı uzun süredir çok büyük farklılıklar göstermeden aynı değerlere yakın bir çizgide seyrediyor. Tüm sektörün gözü kulağı ise Bitcoinde oluşacak olan bir harekette. Peki Bitcoin ağında neler oluyor?

Bitcoin Fiyatını Etkileyen En Önemli Unsur Ne?Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli unsurlarda birisi, pek çok uzman görememişken, popular uzman Willy Woo tarafından gündeme getirildi. Ilginçtir, Bitcoinin %70 değerinden kaybettiği bir süreçte, Bitcoin’in ağı sessiz sessiz hacim kazanmaya bşladı. Piyasada herkes fiyatlara odaklanmışken blockchain öncüleri çevrelerinde olup bitene kulaklarını kapatıp,işlerine yoğunlaştılar ve blockchainin işlem kapasitesini arttırdılar.

İşlem kapasitesinin artması Bitcoin ağında yoğunluğa yol açıyor. Geçtiğimiz hafta Bitcoin ağ yoğunluğu %95’e çıktı. Buna ragmen işlem ücretlerinde her hangi bir artış olmadı. İşlemler 194 milyon dolar civarında bir büyüklükte bile olsa ücret miktarı 0,1 dolar da kaldı. Woo attığı twitte geçen yıl ile bu yılın islem yoğunluğunu karşılaştırdı. Bu kadar işlem yoğunluğuna ragmen ücretlerin geçen yılında altında gerçekleşmesine dikkat çekti twitinde.

“Bu arada, bu ayı piyasası sırasında, bitcoin blokları kimse farketmeden %95 doluluk oranı gibi bir tavana ulaştı ama ücretler ve onay zamanı aynı kaldı. 2018’in Bitcoini ile 2017’nin Bitcoini aynı değil. Protokol sessiz sessiz gelişmeye devam ediyor.”


Bitcoin fiyatını etkileyen yoğunluk

Veriler 1mb lık bir üst limite dayalı olarak verilmiş ancak daha sonra Woo grafiği güncelliyor


Bitcoin fiyatını etkileyen blok yoğunluklarıBlockchainde Blok işlem HacmiBlockchain konseyine göre 1MB block yaklaşık 2,000 işlem demek. Normalde aslında ortalama işlem sayısı daha az. 4 milyon birim blok ağırlık tavanı olan SegWit’in benimsenmesi, blokların kapasitesini arttırdı.

Bitcoin blockchain, saniyede 7 işlem yapma kapasitesine sahip. Bu ise, Visa (NYSE:V) ağının ele aldığı saniyedeki işlem sayısından çok büyük bir fark demek. Ancak, Andreessen Horowitz General ortağı Katie Haun’un geçenlerde açıkladığı gibi ”Biz henüz çevirmeli ağ dönemindeyiz. Mimari yapı henüz programlanabilir parayı ölçeklendirme üzerine yapılmadı.”

Iki yıldan daha az bir süre içinde, Bitcoin blok ödülünün 12.5 dan 6.25 BTC’ye çıkması bekleniyor. Bu durum madenclilik sürecinin neden olduğu ücretler üzerinde çok büyük etkiye sahip olacak.

2019’un ilk çeyreği yatırıımcıların ağı test ettikleri bir dönem olacak. Çünkü Galaksi Digital’in Michael Novogratz’ı o dönemde kurumsal sermayenin yatay çizgilerde açığa çıkacağını söylüyor.

Bu arada Haun’un dikkat çektiği gibi,”Bitcoin aynı altın gibi çok iyi bir değer saklama yolu. Çünkü kolaylıkla bölünebiliyor, çok bakım istemiyor ve taklidini yapmak çok zor. Ölçülebilirliği devam ettiği sürece, Bitcoin Satoshi’nin vizyonuna yaklaşacak – kişiden kişiye elektronik nakit para sistemi”

Bitcoin haberleri için tıklayınız

Mike Novogratz’ın Bitcoin tahmini ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Ağ Tıkanıklığı %95’e Dayandı! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

10 Bin Dolarlık Bitcoin’le Kiralık Katil Kiralayan Kadın GPS İle Takip Ediliyor Bitcoin Ticari Hacminin Çoğu Sahte Mi? ETH sıfır noktasına mı yaklaşıyor? Ethereum’un kısa pozisyonları yükselişte Bitcoin’e hücum! 12 saatte 50 milyar dolar sermaye girişi yaşandı Bitcoin Volatilitesi 17 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi – Sırada Ne Var? JP Morgan Stratejisti: Wall Street’in Bitcoin’e Olan İlgisi Artabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır