Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi?
Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi?


Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi ? Bu yazımızda, Bitcoin vs Dolar karşılaştırmasını akademik düzeyde yapılan istatistiksel analizleri kullanarak sizlere açıklamaya çalışacağız.

Bitcoin Dolar’dan Daha İyi Olabilir mi?Bitcoin ve Kripto Paralar deyince ilk etapta aslında insanın aklında güven verici düşünceler gelmiyor. İnsan doğası gereği bu terimlere şüphe içinde bakıyor. Ancak, Krakov’daki Polonya Bilimler Akademisi‘nin Nükleer Fizik Enstitüsü’nde yürütülen Bitcoin piyasası için istatistikler ve analizler hakkındaki çalışma bizlerin bu tabularını yıkmaya geliyor. Bu çalışma bizlere Bitcoin’in ilk bakışta göründüğünden çok daha değerli bir para birimi olduğunu gösteriyor.

İlk ve en popüler Kripto Para Birimi olan Bitcoin, birçok yatırımcı tarafından hala bir güvensizlik olarak nitelendirilmesine rağmen Polanya Bilimler Akademisi’nin yaptığı çalışma bu fikirle tamamen çelişiyor. Akademiden yayınlanan analiz raporunda Bitcoin ve diğer kripto paralar şaşırtıcı derecede pozitif bir ışıkta gösteriliyor.

Yapılan Analizin DetaylarıAnaliz için, Bitcoin’in 2012’den Nisan 2018’e kadar geçen süre içerisindeki fiyat değişiklikleri bir dakikalık diziler halinde istatistiksel analize tabi tutuldu. Akademinin önde gelen temsilcilerinden Prof. Drozdz. analiz hakkında şunları söyledi:

“Başlangıçta, elde ettiğimiz grafikler biraz dengesizdi, bu da bizler için umut verici bir şey değildi. Ama verilere daha yakından baktığımızda, aniden bu dengesizliğin, analiz edilen dönemin ilk iki yılından kaynaklandığını tespit ettik. Piyasanın kendini şekillendirmeye başladığı andan itibaren, tersine dönme oranların ters kübik yasaya göre dalgalandığını tespit ettik.”

Araştırmacıların analizlerini daha sonra geri dönüş oranlarının oynaklığına odakladı. Ve bu fiyat dalgalanmalarının normal fiziki paralarla paralel olgulara dayandığını tespit ettiler. Sadece, Kripto para piyasaları tamamen canlı olduğu için dalgalanmalarının daha hızlı olduğunu ifade ettiler. Örneğin Borsa İstanbul’a baktığımızda günde sadece 8 saat çalıştığını ve resmi tatillerde çalışmadığını görürüz. Ancak bu kripto para borsaları için geçerli değil, yılın 365 günü bir fill çalışıyorlar. Yani Aslında bir kripto borsası yılı, normal borsaların neredeyse 4 yılına tekabül ediyor. Bu da olay akışlarını çok hızlandırıyor.

Yapılan araştırma ayrıca Bitcoin’i gerçek döviz piyasalarından ayırmaktadır. Çünkü fiziki para birimleri bir merkez bankası ve hükümetlerin yardımı ile olgunlaşır. Diğer taraftan Bitcoin, kendi pazarını kendi özellikleriyle bütünleşik olarak dışarıdan hiçbir yardım almadan olgunlaştırmayı başarmıştır.

Yani fiziki paralarla Bitcoin’i karşılaştırdığımızda fiziki paraların ailenin en gözde çocuğu, ancak Bitcoin’in üvey evlat muamelesi gördüğünü söyleyebiliriz. Peki sizce hayatını, ailesinin kanatları altında geçiren bir birey mi daha başarılı olur ? Yoksa çocukluktan beri her işini kendi gören, kendi parasını kazanan ve hayat mücadelesinin tam ortasındaki bir birey mi daha başarılı olur ? Şimdi bu kıyaslamayı Dolar ve Bitcoin üzerine uygulamanızı rica ediyoruz.


Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

UCLA Profesörüne Göre Bitcoin ve Kripto Paralar 2019’da Daha da Kötüye Gidecek 10 Nisan 2019: Kripto Para Piyasası Genel Görünüm Cardano 2% düşüşle 0,049183 seviyesinin altına geriledi Çin, Aylık Olarak Yaptığı Kripto Para Derecelendirmelerini Yayınladı – BTC Yükselenler Arasında HSBC Yöneticisi: Düzenleyiciler Blockchain’e Daha Ilımlı Yaklaşmalılar BitPay Yöneticisi, Bitcoin’in Neden Arttığını Açıkladı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır