Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Aralık Ayında S&P 500 Endeksi’ni Gölgede Bıraktı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Aralık Ayında S&P 500 Endeksi’ni Gölgede Bıraktı
Bitcoin Aralık Ayında S&P 500 Endeksi’ni Gölgede Bıraktı

5/5


2/5

Aralık ayında, trader’ların kripto para birimi piyasasına yatırımı, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı ve S&P 500 Endeksi’nin göreceli performansı ile gösterildiği gibi Wall Street’tekinden nispeten daha iyi oldu.

S&P 500 Endeksi, günlük grafikte Bitcoin fiyatının altında
Lider kripto para birimi BTC, 20 bin dolara yakın tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 85 düştükten sonra etkileyici bir yükseliş düzeltmesi gerçekleştirdi. Aralık ayı başında fiyat 4,237 dolar civarında olan aylık en yüksek seviyeye atlanmadan önce 3,127 dolar seviyesinde bir ara alt seviye belirledi. Bu durum, düzeltmeyi neredeyse yüzde 35,5’e çıkardı.


Aralık ayında BTC ve S&P 500 Endeksi trendini karşılaştıran grafik | Kaynak: TradingView.com

Öte yandan, S&P 500 Endeksi, 2.940,91 seviyesinden 52 haftanın en yüksek seviyesini belirledikten sonra zaten aşağı yönlü bir düzeltme yaptı. Aralık ayında piyasaya sürüldüğü üzere endeks, orta vadede on adet arka arkaya on günlük seansı kaydetti. Bu durum Nisan 2017’den bu yana en düşük seviyeye yakın yüzde 20’lik bir düşüşe neden oldu.

Dow Jones ve Nasdaq da aynı zaman diliminde önemli ölçüde düştü
S&P’nin kız kardeşi olan endeksleri Dow Jones ve Nasdaq da aynı zaman diliminde önemli ölçüde düştü. Üçlü birlikte, mali kriz döneminde Ekim 2008’den bu yana yaşanan en kötü aylık çöküşü kaydetmeye yaklaştı.

Genel olarak S&P 500 Endeksi, Salı gününe 20 Eylül’deki kapanış rekorundan yüzde 19,8 oranında düşüşle başladı. Nasdaq ve Dow Jones endeksleri sırasıyla 29 Ağustos ve 3 Ekim tarihleri ​​arasındaki rekor kapanışlardan yüzde 23,3 ve yüzde 18,8 oranında değer kaybına uğradı.


Bitcoin ve S&P’nin temelleri birbirinden oldukça farklı
Hem lider kripto para birimi BTC hem de S&P’nin temelleri birbirinden oldukça farklı. BTC, esas olarak perakende ve OTC pazarları aracılığıyla alınıp satılan bağımsız bir varlık olmasına rağmen, S&P, ABD’deki en büyük halka açık şirketlerin piyasa değeri ile piyasa hacmi endeksidir. Her pazar, diğeriyle kesin bir korelasyon kurmadan kendi spesifik katalizörlerine cevap veriyordu.

Bitcoin fiyatının büyük düşüşü ve küçük yükselişi
Örneğin BTC, bu yıl gerçek talebi teyit etmeden üst hedeflerine ulaşmayı takiben düzeldi. Ethereum ile birlikte, sonunda yapmak istedikleri ürünü yapmadan başarısız olan birçok genç Blockchain girişimine fon sağlamak için bir yöntem olarak kullanıldı. Hatta bazıları buharlı yazılım veya düpedüz dolandırıcılık olarak ortaya çıktı. Bu ve diğer faktörler nihayet BTC pazarındaki satış baskısını arttırdı ve büyük bir düşüşe neden oldu.


Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son zamanlarda spekülatörleri aktifi daha düşük fiyatlarla biriktirmek için etkileyen geçici bir dip buldu. Kripto para birimi pazarı, 2019’u BTC’nin kurumsal kabul edilme yılı olarak görüyor. Bu durum da kripto para birimi yatırımcılarını “hedefleri satın alma” ve dijital hedeflerini belirlemediği sürece dijital para birimini tutma konusunda etkiliyor.

S&P 500 Endeksi, ayı göstergelerine devam ediyor
Bitcoin’den farklı olarak S&P 500 Endeksi, Federal Rezerv Sistemi (FED’nin faiz oranlarındaki artışlardan ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden kaynaklanan küresel siyasi senaryolara kadar değişen makro ekonomik faktörlere tepki gösteriyor. Salı günü ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in kısa süre önce attığı bir tweet, ABD’nin en büyük altı bankasının CEO’ları ile görüştüğünü ortaya koyuyor. Bu kurumlar arasındaki likidite konusunda karamsar bir pazar hissi uyandırdı.


Halen ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı, Washington ve Pekin’den alınan güvenceye rağmen boşa çıkıyor. South China Morning Post (Güney Çin Sabah Postası) tarafından Pazar günü bildirildiği gibi, iki güçlü ekonomi arasındaki Cumhurbaşkanlığı düzeyinde bir başkan yardımcısı toplantısı olumlu sonuçlara işaret etti. Ancak iyimserliği ABD borsalarına yeniden sokmak yeterli değildi.

Bitcoin, S&P 500 Endeksi’ne kıyasla öne çıkıyor
S&P’nin yeni yıl başlayana kadar konsolidasyona girmesi bekleniyor. Yatırımcıların ve borsacıların çoğunun tatil sezonunda masalarından uzak olduğu ve bu pazarlardaki hacmi azaltacağı tahmin ediliyor.


Tamamen iki farklı varlık sınıfı olmasına rağmen, lider kripto para birimi BTC, S&P 500 Endeksi’ne kıyasla bu ay yatırımın geri dönüşü açısından daha iyi olduğunu kanıtladı. Yazım sırasında Bitcoin, yüzde 1,2 oranında düşüşle 3,8 bin dolar civarında işlem görüyor. Lider kripto para birimi BTC, şu anda 66,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır.

The post Bitcoin Aralık Ayında S&P 500 Endeksi’ni Gölgede Bıraktı appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Aralık Ayında S&P 500 Endeksi’ni Gölgede Bıraktı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiye’nin Blockchain ve Kripto Para Öncüleri 24 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde Buluşuyor Bu Trader’ların Tahminlerine Göre Bitcoin Rallisi Kapıda! Yatırım Devi Fidelity, ”Yıl Sonuna Kadar” Kripto Ürünlerini Piyasaya Sürecek Buterin’den Sharding Floodu: Yeni Sistem Bin Kat Daha Efektif Olacak Sektörün büyük isimleri, Libra için ne dedi? “Kemerlerinizi bağlayın” Facebook’un Kripto Para Startup’larını Satın Alması Henüz Bitmedi – Sosyal Medya Devinin Hedefinde Kimler Var?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır