Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Avustralya Borsası Blockchain Teknolojisiyle Yeni Adımlar Atıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Avustralya Borsası Blockchain Teknolojisiyle Yeni Adımlar Atıyor
Avustralya Borsası Blockchain Teknolojisiyle Yeni Adımlar AtıyorAvustralya’nın lider pazar operatörü ASX Limited, kullandığı CHESS* (Elektronik Takas Odası Sicil Sistemi) sistemiyle beraber kullanılacak bir blockchain teknolojisi tanıttı. Kimi tahakkükler ve ticaret için kullanılacak bu blockchain sisteminin 2021 senesinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Tanıtılacak Blockchain Sisteminin Getirisi Ne Olacak?

Blockchain sisteminin CHESS sistemine verimlilik katacağı düşünülüyor. CHESS sistemi, bir emanetin satıcı ve alıcı arasında resmi mülkiyetinin denetlenmesi ve mali faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılıyor. Elektronik ve bağımsız bir defter takip sistemi olarak tasarlanan yeni teknolojinin ise kur değeri gibi sürekli değişen değerleri CHESS sistemine bildirerek verimliliği arttırması hedefleniyor. ASX Limited Yöneticisi Hiom, konuyu şu şekilde ifade ediyor:

“Getirdiğimiz yenilik, merkezsiz bir hesap defteri aracılığıyla müşterilerin ASX verilerini görebilmesini sağlayacak. Böylelikle müşterinin elindeki veri ile ASX Limited’in verileri daima aynı olacak; müşterilerin takip etmesi gereken veriler azalacak, maliyet ve risk düşecek.”

ASX Limited bu yeniliği bir ilerleme olarak kabul etmesine karşın büyük bir başarı olarak değerlendirmiyor. Diğer birçok kuruluş ise bu atılımı hisse ihracı ve ticaret süreçlerini kolaylaştıracak büyük bir adım olarak nitelemekte. ASX Yöneticisi Hiom, bu yaklaşımları şu şekilde değerlendiriyor;

“Zekice tasarlanmış bir mimariye sahip olmasına karşın getirdiğimiz yenilik yalnızca yeni bir veritabanı sistemi. Böyle ifade edince kulağa hoş gelmiyor ama gerçek bundan ibaret.”

Bu hafta başında ise Kanada Menkul Kıymetler Borsası operatörü TMX Group Lt., Jasper Research Initiative (Jasper Araştırma İnisiyatifi) olarak bilinen büyük bir projenin bir parçası olarak ASX Limited’in getirdiği yeniliğe benzer bir yenilik tanıttı. Jasper Research Initiative, bundan sonra menkul değerler için blockchain teknolojisiyle oluşturulmuş dağıtılmış hesap defteri kullanacak.

*CHESS: Clearing House Electronic Subregister System

Avustralya Borsası Blockchain Teknolojisiyle Yeni Adımlar Atıyor isimli makale Mert KARAGÖZOĞLU tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Avustralya Borsası Blockchain Teknolojisiyle Yeni Adımlar Atıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Güney Kore’nin Piyasalara Katkısı Giderek Artıyor Usta analistten Bitcoin için “destansı boğa” tahmini İngiliz Hükümeti Kripto Para Piyasasındaki Fiyat Değişkenliklerinden Etkilenmedi İşte Ayı Piyasasında Boğaya Binen Kripto Para Birimleri Dev Yönetici: Bitcoin 356 Bin Dolar Olacak Bitcoin’in, Vergi Ödeme Metodu Olarak Kabul Edilmesini Onaylayan Yasa, ABD Eyaletinde Meclisten Geçti

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır