Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Avrupa Birliği Merkez Bankası Kripto Para Çıkartacak mı?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Avrupa Birliği Merkez Bankası Kripto Para Çıkartacak mı?
Avrupa Birliği Merkez Bankası Kripto Para Çıkartacak mı?

© Reuters.  © Reuters.

Avrupa Birliği Merkez Bankası Kripto Para çıkarmayı düşünüyor mu sorusu şimdilik Başkan’ınvermiş olduğu cevap ile net olarak yanıtını bulmuş gibi gözüküyor.

Avrupa Birliği Merkez Bankası Kripto Para Hakkında Ne Düşünüyor?
Avrupa Birliği Merkez Bankası Kripto para piyasasına girecek mi? Bu soruya en net cevap, Bankanın Başkanı olan Mario Draghi’den geldi:

Şu an için böyle bir düşüncemiz yok. İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda böyle bir şeye ihtiyaç duymuyoruz.

Avrupa Birliğ Parlamentosu önünde bir konuşma yapan Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, kripto paralar mevzu hakkında bilgi vererek Avrupa Birliği’nin kendi Merkez Bankası tarafından çıkartılan bir kripto paraya ihtiyacı olup olmadığı konusunda görüşlerini anlattı.

Öncelikle, Draghi’ye göre, dağıtık kayıt defterleri (distributed ledger), henüz tam anlamıyla test edilmiş bir teknoloji değil ve merkez bankaları arasında kullanılması için daha fazla gelişmeleri gerekiyor. Ayrıca, bir Kripto para çıkarmanın, özel bankalar ile Merkez bankalarını direkt bir rekabetin içerisine sokacağını söylüyor. Kripto paraların ekonomilerin dijitalleşmesine ve güvenliğinin artmasına önemli katkılar yapabileceğini kabul ediyor. Ayrıca mali politikaların çok daha fazla ekonomik aktöre ulaşmasını sağlayabileceğini söylüyor . fakat Draghi, şu hususa dikkat çekiyor:

“ Her ne kadar merkez bankası olarak bizim böyle bir niyetimiz olmasa da, halihazırda pek çok ülke bu konuda bizden farklı bir yaklaşım içerisinde”

27 Haziranda İran’ın, yeni gelebilecek Amerikan yaptırımlarına karşı kendi devlet destekli ve devletin sahip olduğu kripto parasını çıkarmayı düşündüğünü haberlerde okumuştuk.

Aynı süreçte Venezuela’nın da hiperenflasyon problemini Kripto para ile çözmeye çalıştığını duymuştuk. Fakat bu problemin şu ana kadar çözüldüğünü göremedik.

Öyle veya böyle bir şekilde artık sadece insanlar değil devletler dahi ekonomik alanda karşılaştıkları sıkıntıları Kripto paralar yardımıyla çözmenin yollarını araştırıyorlar. Bu tür sıkışmışlık durumlarında mutlaka yeni yollar bulunur ve bunlar da yeni buluşlara ve uygulamalara yol açar.

Bu çabaların Kripto paraları ilerde nereye götüreceğini hep beraber izleyip göreceğiz.

Kaynak için tıklayınız

Ayrıca bakınız: İspanya Merkez Bankası Kripto Paraya Olumlu Bakıyor!

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Avrupa Birliği Merkez Bankası Kripto Para Çıkartacak mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

G20 Sonrası Bitcoin İçin Nasıl Geçecek? Kripto Para Şirketi Yeni Bir Ticaret Hacim Endeksi Geliştirdi Hard Fork Yaklaşırken, Ethereum Artmaya Devam Ediyor: 18 Günde Yüzde 85 Yükseldi! Bitcoin, ödeme devi Mastercard’ı geride bırakmaya çok yakın Litecoin 2019’un sonunda doğru XRP’yi geçebilir Bitcoin’den 2019 Yılı Rekoru!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır