Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Araştırma: Blockchain Oy Kullanma Sistemlerini İyi Yapmak Bir Yana, Daha da Kötüleştirebilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Araştırma: Blockchain Oy Kullanma Sistemlerini İyi Yapmak Bir Yana, Daha da Kötüleştirebilir
Araştırma: Blockchain Oy Kullanma Sistemlerini İyi Yapmak Bir Yana, Daha da KötüleştirebilirIC3 isimli kripto para araştırmaları firmalarının üç çalışanının yaptığı bir çalışma, Blockchain teknolojisinin oylama süreçlerinde kullanımına ilişkin enteresan verileri ortaya koydu. Buna göre, internet üzerinden yapılan oylamalarda Blockchain kullanımının, yaygın kanının aksine çok da efektif bir şey olmayacağı sonucuna varıldı.

Blockchain teknolojisinin diğer birçok sektörde ciddi etki yapabileceğini ve bu sektörlerin dijital dönüşümünde büyük rol oynayabileceğini belirten araştırmacılar, buna karşın internet üzerinden yapılan oylama ya da anketlerde, Blockchain teknolojisinin fayda sağlamak bir yana, tam tersi ciddi manada zarar verebileceğini ifade etti.

Blockchain teknolojisinin uzunca bir süredir birçok sektörde legal amaçlarla kullanıldığı belirtilen araştırmada, aynı zamanda bu sistemin oylamalar ve seçimleri de daha adil yapacağı yönünde anlaşılabilir bir düşüncenin olduğuna vurgu yapıldı. Ancak tüm bunlara karşın birçok teknoloji uzmanının, internet ve mobil cihazlar üzerinden seçimlere katılınması durumunda ciddi siber güvenlik sıkıntılarının yaşanabileceğini söylediğini hatırlatan araştırmacılar; bu yüzden bu durumun ciddi bir tehlike yarattığı sonucuna vardı.

İnternet üzerinden yapılan seçim çalışmalarında elbette ki çok daha rahat ve çok daha kolay oy kullanılacağını hatırlatan araştırmacılar, aynı zamanda bu sayede daha fazla kişinin de seçimlere katılacağına değindi. Ancak, tüm bu online seçim süreçlerinin ciddi siber saldırı riskleri barındırdığı belirtilirken, Blockchain teknolojisinin de bu noktada sorun yaşayabileceği ifade edildi. Araştırmacılar, MIT’nin ünlü bir profesörünün sözüyle araştırmayı noktaladı:

”Seçim, online yapılmayacak kadar ciddi bir iştir.”

Araştırma: Blockchain Oy Kullanma Sistemlerini İyi Yapmak Bir Yana, Daha da Kötüleştirebilir isimli makale Nihat Emre KOCAASLAN tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Araştırma: Blockchain Oy Kullanma Sistemlerini İyi Yapmak Bir Yana, Daha da Kötüleştirebilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Roger Ver: Bitcoin’in Tanımlayıcı Karakteristikleri Bitcoin Cash İçerisinde Daha Belirgin IBM Blockchain Odaklı İki Yeni Fikir Geliştirdi ve Patentlerini Aldı Merkez Bankalarının Çalışmaları Ripple’ın Beklentilerini Boşa Çıkarabilir Yazılım Devi Oracle’nin İlk Blockchain Uygulamaları Piyasaya Sürüldü! ABD’de Regülasyonlara Yardımcı Olması Amacıyla Danışmanlık Grubu Kuruldu QuadrigaCX’in Merhum CEO’su Şirkete Kendi Cebinden Para Ödüyordu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır