Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Altcoin Kurucusu: “Bitcoin Borsaları Kripto Para Piyasasını Manipüle Ediyor”

Ana Sayfa » GÜNCEL » Altcoin Kurucusu: “Bitcoin Borsaları Kripto Para Piyasasını Manipüle Ediyor”
Altcoin Kurucusu: “Bitcoin Borsaları Kripto Para Piyasasını Manipüle Ediyor”


Zurcoin kurucu ortağı Daniel Mark Harrison, dijital varlık piyasalarının büyük çoğunluğunun etkin bir şekilde kripto para borsalarını manipüle etmeye çalıştığını iddia etti. Bu durum da piyasanın uzun vadeli istikrarını tehdit ediyor ve öncelikli olarak kriptonun merkezsizleşme ilkesiyle çelişiyor.

Medium’da yayınladığı bir postta Harrison, borsaların müşterileri hisselerini bırakacak hale getirene kadar kripto fiyatlarını aşağı çekip müşterilerinden etkili bir şekilde araklayarak; işletme maliyetleri ve düşük marjlar nedeniyle aksi halde cazip olmasa da borsaların varlıklarını gizli kapaklı işler çevirerek arttırmalarını sağladığını belirtti.

Kriptoda Kasıtlı Buhran
Harrison’a göre, azaltılmış bir sermayeyle yüksek hacim gösteren bir piyasa durumu temelde imkansız ve yalnızca kripto fonlarını yatırımcıların psikolojisini etkileyerek almayı amaçlayan borsaların sonucu olarak var oluyor.

Örneğin Bitcoin’in hacmi 2017’nin aralık ayında 14 milyar dolardı, piyasa değeri ise 284 milyar dolar. 2018’e gelindiğinde ise hacimler 59.9 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden 4.3 milyar dolardı. Bu durum gösteriyor ki, 2017’de hacimler %4 seviyesindeyken ve gelecek 12 ay içinde %82’lik bir fiyat düşüşü olmasına rağmen Bitcoin’in piyasa değeri %9 yükseldi.

Harrison’a göre böyle bir senaryoyu borsaların kasıtlı olarak kripto fiyatlarını düşürmeleri dışında bir bağlamda açıklamak imkansız.

Borsaların neden böyle yaptığını ise şöyle açıklıyor:

“Bu davranışın nedeni açıkça hemen zengin olmak isteyen girişimcilere cazip gelen, düşük maliyetli, rekabetçi, düşük paylı bir iş olması. Bunun yerine bu tür girişimciler, müşterilerinin kripto parasını zamanla elde etme (çalma) umuduyla borsalarında sanal para işlemi olarak gösterilen değiş tokuş edilmemiş formuyla kripto para hacmi üretiyorlar.”

Harrison’a göre, borsaların fiyatları zirveden aşağıya yapay bir şekilde çekme konusunda teşviki var, çünkü bu şekilde müşteriler nihayetinde çok büyük ölçekte fiyatı düşürülmüş varlıklarını borsalardan geri çekme konusundaki ilgilerini kaybediyorlar. Bu durum borsacılara kriptoları devralma ve son darbeyi vurma fırsatı veriyor. Piyasa önemli derecede toparlandığında, borsalar likidite açısından iyi bir durumda olmanın yanı sıra devasa bir kazanç elde ediyor. Aynı zamanda bu dolandırıcılığı büyük ölçüde tekrarlamak ve daha büyük kar elde etmek için kullanılabilecekleri çalınan kripto para zulaları var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

The post Altcoin Kurucusu: “Bitcoin Borsaları Kripto Para Piyasasını Manipüle Ediyor” appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Altcoin Kurucusu: “Bitcoin Borsaları Kripto Para Piyasasını Manipüle Ediyor” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Flaş kripto para haberleri: Yeni boğa koşusu, Ethereum iddiası, XRP, TRON, Litecoin ve daha fazlası CFTC Yöneticisi, Sektörün Kendi Kendini Denetlemesi ve Düzenlemesi Gerektiğini Düşünüyor Bitcoin en kötü senaryoda kaça kadar düzeltme yapar? Robinhood, Eski Amazon Yöneticisini Finans Direktörü Olarak Ekip Üyeleri Arasına Kattı Wanchain, EOS’u entegre edecek R3 CEO’su SIX Group’a Övgüler Yağdırdı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır