Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

14 Avrupa Bankası Blockchain Test Aşmasını Tamamladı İkinci Aşama Kripto Para Kullanımı mı?

Ana Sayfa » GÜNCEL » 14 Avrupa Bankası Blockchain Test Aşmasını Tamamladı İkinci Aşama Kripto Para Kullanımı mı?
14 Avrupa Bankası Blockchain Test Aşmasını Tamamladı İkinci Aşama Kripto Para Kullanımı mı?

© Reuters.  © Reuters.

Avrupa kıtasında blockchain teknolojisi kullanımı her geçen gün artıyor. Avrupa bankalarının devlerinin de aralarında bulunduğu tam 14 banka blockchain teknolojisinin denemesini gerçekleştirdi. Bir sonraki aşama da acaba kripto para kullanımı mı geliyor?

14 Avrupa Bankası Blockchain Test Aşmasını Tamamladı İkinci Aşama Kripto Para Kullanımı mı?Kripto para kullanımı mı geliyor? 14 Avrupa bankası blockchain test aşmasını tamamladı. Bir sonraki aşama kripto para kullanımı olacak gibi duruyor. Associazione Bancaria Italiana (ABI) önderliğinde tam 14 Avrupa Bankası, Bankalar arasında sağlanan uzlaşmalar için kullanılacak blockchain denemesinde sona geldi. İlk testler de tamamlandı.

Küresel çapta gerçekleşecek hem bankalar arası hem de bankanın kendi içerisinde blockchain teknolojisinin kullanımına dair pilot uygulama İtalya’da gerçekleştirildi. test aşaması sonrası adımın atılmasına hazırlanılıyor. Proje, ilk olarak bir iki ay evvelinde başlatıldı. 14 Avrupa bankası, Corda tabanlı blockchain sistemine “gerçek veri” bilgileri iki ay boyunca yükledi.

Projenin Orjinali

Basın açıklamasında, projenin aslında ilk etapta DLT teknolojileri uygulamaları temel oluşturulduğu yer aldı. Pilot uygulamada, EDCC de aynı anda kullanıldığı ifade edildi. Yapılan tüm denemelerde olduğu gibi, doğal olarak uygulamaya iştirak eden her bir bankanın ağ üstünde ya bir düğüm ya da bağlı bir bilgisayar oluşturması mümkündür. Bu da, merkezsiz bir blok zincirin, tek bir bilgisayar kullanımından ziyade, tüm ağın üstünde var olmasını temin eder.

ABI Labs önderliğinde gerçekleştirilen bu denemede, blockchain teknolojisi ile bankalar arası bir milyondan fazla test işlemi gerçekleştirildi. Sonunda da bir sonraki aşamaya gelindi. ABI, yaptığı açıklamada, hem dağıtılmış defter teknolojisinin uygulanması hem de bankalar arası işlemlerin test edilmesi imkanı oluştu. Özellikle de karmaşıklık üstüne tutarsızlıklar neden olacak mevcut bazı işlemlerin bir takım yönlerinin de geliştirilmesi sağlandı. Mesela, iki bankanın kendi aralarında bir türlü eşleştiremedikleri bir işlemin hem eşleşmesi hem de süresinin iyileştirilmesi temin edildi. Avrupa kripto para kullanımı gerçekleştirmeye hazır.

Avrupa’nın Dev BankalarıAvrupa kıtasındaki dev bankalardan, BNP Paribas (PA:BNPP) ile Credit Agricole (PA:CAGR) başta olmak üzere tam 14 banka bu oluşuma dahil oldu. Sistem geliştiricileri, NTT Data ile İtalyan menşeli bir kurumsal ağ firması olan SIA ile iş birliği içerisinde çalışacak. İkinci firmaların sistemdeki vazifesi ise alt yapıyı sağlamak olarak anlatıldı.

Avrupa’da başlayan blok zincir tabanlı bankacılığa bir adım daha yaklaştıran bir adım da bir hafta kadar önce atılmıştı. Polonya menşeli PKO Bank Polski, blockchain teknolojisi kullanımına başlamıştı. Gelişmeler bir sonraki etabın kripto para kullanımı olacağını akla getiriyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

14 Avrupa Bankası Blockchain Test Aşmasını Tamamladı İkinci Aşama Kripto Para Kullanımı mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

BTC ve ETH, Ripple’ı Güçlendiriyor Forbes Uzmanına Göre 2019’da Bitcoin, Ripple (XRP), Ethereum Arasında XRP Öne Çıkacak Güney Afrika’nın En Zengin Kadını: Bitcoin Beni Pişman Etti Binance, En Fazla Trafiği Türkiye’den Alacak Facebook’un “Globalcoin” Adlı Kripto Parası İçin Tarih Açıklandı! Litecoin 11% oranında yükseldi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır