Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ticaret Savaşları Sürecinde Kripto Para Kullanmak

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ticaret Savaşları Sürecinde Kripto Para Kullanmak
Ticaret Savaşları Sürecinde Kripto Para Kullanmak

© Reuters.  Ticaret Savaşları Sürecinde Kripto Para Kullanmak© Reuters. Ticaret Savaşları Sürecinde Kripto Para Kullanmak

Son günlerde dünyanın en önemli gündemi Amerika’nın saldırgan dış ve para politikaları. Ticaret savaşları, Çin’e vergi duvarlarının çekilmesi ile İran ambargosu ve Türkiye’nin içinde olduğu süreç ile devam etti.

22 Ağustos‘da Rusya’ya açıklanacak olan yaptırımda taraflar yavaş yavaş belli olmaya başlıyor. FED’in 2008 krizinden sonra başlattığı genişleme politikasından vazgeçmesiyle de dünyandaki dolar arzının düşmesi özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kaybı yaşamasına yol açtı.

Sonuç olarak Trump yönetimindeki Amerika’nın sadece ticaret savaşları değil topyekûn bir savaş başlattığını söylemek mümkün. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Donald Trump’ın yaptığı görüşmeden sonra Trump Avrupa Birliği ile ticari ilişkilerde yeni bir dönem başladığını, gümrükleri kaldırmak ve otomotiv sektörü dışındaki tüm ürünlere uygulanan sübvansiyonları sıfırlamak için çalışacağını duyurmuştu. Junker ise ABD ile tarım ve enerji alanlarında ithalatı artıracaklarını belirtti.

Görüşmeden anlaşma kararı çıktığı söylense de bu süreçte Avrupa Birliği sessizliğini koruyor. Trump ise müttefiklerini yaptırımlara katılması için zorlamaya devam ediyor. Duvarın diğer tarafındakiler ise bu saldırgan politikalar sonrası kendi aralarında ki ticarette dolar kullanımından vazgeçmek istiyorlar. Özellikle İran’a yapılan yaptırımların, İran hükümetinin ABD doları ve değerli madenlerle ticaret yapmasını yasaklaması ile alternatif arayışları çok hızlı bir şekilde devam ediyor.

Peki bu Ticaret Savaşları Sürecinde Atılacak 2 Adım;

Yerel para birimleri ile ticaret

Sıkça dile getirilen söylemlerden biri bu fakat şuana kadar somut bir adım atılmamakla beraber somut adım atılması zor görünen bir tercih. Çünkü bu tercih ülkeler arasında ki ihracat oranlarının denkliği ile sağlanabilir. Türkiye’nin Rusya ile ihracatının 2.735.484 Milyar Dolar, ithalatının ise 19.513.833 Milyar Dolar olduğunu düşünürsek 16 milyar dolarlık bir ticaret açığımız var.

Çin ile ise ticaret açığımız toplam 20 Milyar Dolar. Bu durumda yerel paralar ile yapılacak ticaret gerçekçi bir hedef olmayacaktır. 1944 yılında yapılan ve Bretton Woods Antlaşması gibi bu ülkeler arasında bir ülkenin para birimini kabul etmesi de dünya finansal sistemini ortadan ikiye böleceği gibi bu ülkelerin ekonomik ve ticari olarak yalnızlaşmasına sebep olacaktır.

Kripto paralar ile ticaret

Dünya ekonomik sisteminin kripto paralara adaptasyonunu hızlandırmak ve uluslararası ticarette yeni bir çıkış yakalamak için kullanılabilecek mantıklı senaryolardan biri. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından BRICS görüşmeleri sonrasında olumlu açıklamalar sonrasında kripto paraların uluslararası ticarette kullanılmasının ihtimaller arasında olduğunu söylemek mümkün. ABD’nin saldırgan para politikalarından kurtulmak ve yerel para birimlerinin yaşadığı değer kaybından kaçınmak için duvarın diğer tarafındaki ülkeler için iyi bir çözüm.

Amerikan ambargosunda olan ve son dönemde ikili ilişkilerimizin geliştiği Venezuela’nın Petro’su bunun için doğru bir örnek olabilir. Türkiye’nin bu 3 ülkeyle (İran,Çin,Rusya) toplam ticari hacminin 50 milyar dolardan fazla olduğunu göz önüne alırsak doğru bir politika ile bu yaptırımların verdiği zarardan kaçınmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Ticaret Savaşları Sürecinde Kripto Para Kullanmak isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ticaret Savaşları Sürecinde Kripto Para Kullanmak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Almanya’nın Finansal Regülatörü BaFin, Ülkedeki İlk Menkul Kıymet Token Arzına Onay Verdi! TRON CEO’su Justin Sun, Twitter’da Takipçi Satın Almış! Dijital Güvenlik Devi Gemalto, R3’ün Corda Platformu Üzerinde Dijital Kimlik Platformu Oluşturacak! Edirne’nin Meriç İlçesindeki Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliğine Polis Baskını Analistler Düşüş Sürecinde Yapamadıkları Açıklamaları Şimdi Yapıyor! Bitcoin Cash’e “İyi Niyetli” Yüzde 51 Saldırısı Düzenlendi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır