Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Yılın en başarılı kripto parası hangisi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Yılın en başarılı kripto parası hangisi?
Yılın en başarılı kripto parası hangisi?

© Reuters.  © Reuters.

Yılın en başarılı kripto parası hangisi? Bu sorunun cevabını salt fiyat performansına dayalı olarak vermek yerine başka bir yöntem izliyoruz. Dilerseniz bu sorunun cevabını değer indeksleme modeli ile birlikte arayalım.

Yılın En Başarılı Kripto Parası StellarÖncelikle bu çalışmanın en güvenilir kripto paralar olarak seçilen ilk 10 kripto para arasından yapıldığını söylemekte fayda var. İşte bu 10 kripto para arasından göreli indeksleme metodolojisine (RPI) göre Bitcoin fiyatı baz alınarak yapılan ölçümlerde en başarılı kripto para Stellar (XLM) çıkıyor.

Bu yöntemde baz değer olarak Bitcoin alınıyor. Bu yöntem Stellar’da (XLM) %7’lik düşüş yani 0.93 gösteriyor. Ölçüm Bitcoin’in 7 Ocak 2018 tarihli değerine baz alınarak yapıldığı için BTC’nin tarihi zirvelerine yakın bir değerin baz alındığını söyleyebiliriz. Stellar yaklaşık 1 yıl içerisinde Bitcoin’e nazaran yalnızca %7’lik bir değer kaybı yaşamış.

Aynı zaman zarfında XRP’de RPI verisi 0.46 değerini gösteriyor. Yani Bitcoin’e nazaran %54’lük ilave değer kaybı mevcut. ETH sonucu ise daha kötü: 0.43. Bitcoin Cash’in analiz sonucu ise tam 0.26. Bu da demek oluyor ki BCH yaklaşık 1 yıl içinde %74 değer kaybı yaşamış.

Bu açıdan bakıldığında RPI değer kaybı ölçümleri açısından Stellar’ın en yakın rakibine büyük fark attığı görülüyor. Araştırmaya esas tarih olarak 7 Ocak 2018’in seçilmesi ise toplam piyasa hacmi ile alakalı. 7 Ocak tarihinde toplam piyasa hacmi en yüksek değeri olan 822 milyar dolara ulaşmıştı. Bugünkü değeri olan 134 milyar dolar ile kıyaslandığında kaybın boyutları da gözler önüne serilmiş oluyor.

Stellar 15 Kasım tarihinde yaşanan ani düşüş dalgasında da XRP ile birlikte en uzun süre dayanan kripto para olmayı başarmıştı. Ayı dönemlerinde en az düşmeyi başaran kripto paralar boğa dönemlerinde en ciddi çıkışı yakalamaya aday olarak görülür. Bunu da bir köşeye not etmekte fayda var.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Stellar Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Kaynak

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yılın en başarılı kripto parası hangisi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Turkcell, Mobil Dünya Kongresinde Blockchain Teknlojisini Tanıttı Ripple (XRP) için bir dönüm noktası: XRP Skrill desteğine kavuştu Coinbase Kripto Para Borsası, Bitcoin SV İçin Beklenen Hamleyi Yaptı! 27 Ekim Bitcoin analizi: BTC ilk düzeltmesini yaptı… Yeni rota hangi yöne? Bithumb Kripto Para Borsasına 200 Milyon Dolarlık Yatırım! Cobinhood Borsası: EOS Dahil 14 Kripto Parayı Çıkarmaya Karar Verdik!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır