Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Yeni Zelanda Başbakanı’nın Yüzünü ve İsmini Kullanan Kripto Dolandırıcısı Çete, Ülkede Büyük Yankı Uyandırdı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Yeni Zelanda Başbakanı’nın Yüzünü ve İsmini Kullanan Kripto Dolandırıcısı Çete, Ülkede Büyük Yankı Uyandırdı
Yeni Zelanda Başbakanı’nın Yüzünü ve İsmini Kullanan Kripto Dolandırıcısı Çete, Ülkede Büyük Yankı Uyandırdı

2/2


2/2


Dün yaşanan ve Elon Musk’ın ismini kullanarak yapılan mavi tıklı Twitter dolandırıcılığı girişiminin ardından, benzer bir haber bu sefer Yeni Zelanda’dan geldi. Yerel basında çıkan haberlere göre, sahte bir haber sitesi Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardren’in yüzünü kullanarak, bir kripto para girişimine fayda sağlamaya çalıştı.


İlgili haber:
Twitter, Mavi Tikli Elon Musk Hesabı ile ”Giveaway” Sahtekarlığı Yapanların Tanıtımını Yaptı

”Yeni Zelanda Başbakanı’ndan Yeni Yatırım Planı Tavsiyeleri” başlığı ile Facebook (NASDAQ:FB) üzerinden yayınlanan metinler, çeşitli yaş gruplarını hedef aldı. CNN Tech web sitesini taklit eden sahte haber sitesi, metnin içeriğinde ise, Yeni Zelanda Hazine Müsteşarlığı’nın Bitcoin Revoloution adı verilen bir şirketi satın almak için 250 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını iddia etti. Yazıda, ayrıca ‘Gelecek, artık burada’ ifadesi de yer aldı.

Yeni Zelanda Başbakanı, bu olaydan haberdar olmasının ardından, Facebook’a bir ikaz metni göndererek, ilgili metnin platformdan hemen kaldırılmasını sağladı. Yeni Zelanda Başbakanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, başbakanın isminin kullanıldığı ilk sahte reklam kampanyasının bu olmadığı ifade edilirken, şu ifadelere yer verildi:

”Manuel ya da dijital olarak, başbakanımızın yüzünü ve ismini kullanarak yapılan bu tarz sahte haber girişimlerini maalesef engelleme şansımız bulunmuyor.”

Bu haberler ve dün yaşanan dolandırıcılık girişimi göz önüne alındığında, birçok kripto para otoritesi, tehlikenin giderek büyüdüğüne dikkat çekiyor. Otoriteler, özellikle de sosyal medyada aktif olan kripto para kullanıcılarını, bu tarz haberlere itibar etmemeleri konusunda uyarıyor.

Yeni Zelanda Başbakanı’nın Yüzünü ve İsmini Kullanan Kripto Dolandırıcısı Çete, Ülkede Büyük Yankı Uyandırdı isimli makale Nihat Emre KOCAASLAN tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yeni Zelanda Başbakanı’nın Yüzünü ve İsmini Kullanan Kripto Dolandırıcısı Çete, Ülkede Büyük Yankı Uyandırdı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin, Satışların Ardından Yükseliyor; Diğer Kriptolar Genel Olarak Yüksek ABD Dışişleri Bakanı’ndan Bitcoin açıklaması: SWIFT gibi düzenlenmeli 2 Adımda Binance’ten Kredi Kartıyla Kripto Para Satın Almak Güvenlik Firması, Ethereum Classic ”Saldırganının” Yerini Bulmak İçin Yardım istiyor SEC Bitcoin ETF’leri Kabul Ederse Her Hisse 25 BTC Değerinde Olacak! Kripto Para Borsaları, Acımasız Kripto Para Kışını Atlatabilecek Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır