Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Wall Street Journal: Botlar Bitcoin Fiyatını Manipüle Ediyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Wall Street Journal: Botlar Bitcoin Fiyatını Manipüle Ediyor
Wall Street Journal: Botlar Bitcoin Fiyatını Manipüle EdiyorAmerikan basınının referans kaynaklarından Wall Street Journal, yaptıkları araştırmada kripto para trading botlarının, Bitcoin fiyatını manipüle ettiklerini belirtti.

WSJ, kripto para piyasalarındaki regülasyon eksiklerinin, bu tarz botlara ciddi bir hareket alanı tanıdığını belirtirken, konuyla ilgili bir açıklama yapan CoinList’in kurucu ortağı Andy Bromberg, bu durumun artık iyice çığrından çıktığını ve bunun da kripto para piyasalarının itibarını zedelediğini belirtti.

WSJ’ye göre, Ethereum trading’inde bu yılın başlarında ciddi bir bot istilası yaşandı. Gazete, olayı şöyle açıklıyor:

”Bot’un stratejisi aslında o dönem gayet basitti. Sahte emirler girip, daha sonra onu iptal ediyorlardı. Bu da, yatırımcıları yanlış yönlendirmek için kurgulanmış bir taktikti. Bu olay, 2010 yılında ABD borsalarında da yaşanmış ve o tarihten bu yana, bu tarz bir işlem yapmak yasaklanmıştı.”

Bir başka örneği de Bitcoin’den veren WSJ, Kjetil Ellertsen adındaki bir trader’ın Quatloo Trader adı verilmiş bir projeyi hayata geçirdiğini belirtti ve bu programın, Bitcoin fiyatı üzerinde çok ciddi bir manipülasyon yaptığını belirtti.

Ellertsen ise, bu sistemin engellenemeyeceğini belirtmiş ve insanların bir şeyden alı koymaya kimsenin hakkı olmadığını ifade etmişti.

WSJ, raporunda bu tarz olayların atık geleneksel borsalarda hiçbir şekilde yeri olmadığını ve ABD’li yetkililerin, borsaları yakından takip ederek bu tarz hareketler yapan insanları borsadan uzun süreler men ettiğini aktardı.

WSJ, geçtiğimiz hafta da Shapeshift üzerinden 90 milyon dolarlık para aklandığını belirtmişti.

Wall Street Journal: Botlar Bitcoin Fiyatını Manipüle Ediyor isimli makale Nihat Emre KOCAASLAN tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Wall Street Journal: Botlar Bitcoin Fiyatını Manipüle Ediyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yeni Atanan SEC Üyesi, Bitcoin ETF’si Lehine Oy Verebilir Mi? Sular Durulmuyor! Coinbase’in Üst Düzey Yetkilisi İstifa Etti Binance DEX Hacimlerini Harmony Domine Ediyor Düşüşler onun umrunda değil: Tim Draper çılgın Bitcoin tahminini yineledi Kripto para sektörünün hacmi, 300 milyar doları aylar sonra tekrar aştı Almanya Merkez Bankasına Göre Bitcoin ve Kripto Paralar Finansal İstikrar İçin Tehdit Değil

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır