Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Vijar Ayyar: Tether’in Yokluğunda Oluşacak Bitcoin Volatilite Riskine Hazır mısınız?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Vijar Ayyar: Tether’in Yokluğunda Oluşacak Bitcoin Volatilite Riskine Hazır mısınız?
Vijar Ayyar: Tether’in Yokluğunda Oluşacak Bitcoin Volatilite Riskine Hazır mısınız?

© Reuters.  © Reuters.

Son günlerde Tether ile haberler gündemde çok fazla yer almaya başladı. Tether düşerken Bitcoin yükselişe geçti. Tether’dan kaçan yatırımcıların Bitcoin’e yöneldiği iddia ediliyor. Bir anda 7.700’lere kadar yükseliş kaydeden Bitcoin’de neler oluyor? Tether yokluğunda oluşacak Bitcoin volatilite riski devam ediyor mu?

Tether’da Neler Oluyor? Tether Yokluğunda Oluşacak Bitcoin Volatilite Riski Devam Ediyor mu?1 dolara sabitlenen Tether(USDT) ile ilgili bir çok haber yapıldı. Düşüşün ardındaki sebep ne? Tek bir sebebe bağlamak yanlış olabilir. Ancak bu düşüş de etkili olan en önemli sebeplerden birisi Bitfinex Borsa’sının Tether’a para yatırımını durdurması oldu. Tether yüzünden Bitfinex’in bankalarla arası bozulmaya başladığı için böyle bir önlem aldığı yönünde haberler yapıldı. Tüm bu haberler, akıllara Tether çöküyor mu sorusunu getirdi.

Bu tarz haberler neticesinde Tether’a olan güven azaldı. Azalan güven sonucu yatırımcılar arasında panik oluştu ve bir anda satışlar başladı. Daha önce 1 $ olan Tether’da %10’lık düşüş görüldü. Tether’dan kaçanların çoğu ise Bitcoin’e koştu. Bu da Bitcoin de ani artış sağladı. İlgili haber için tıklayınız.

Yeniden manipülasyona maruz kalma sorunuyla karşı karşıya kalan Tether, dün itibariyle tekrardan ciddi sorunlarla karşılaştı.

Tether’dan Kaçanlar Güvenilir Limanlara Yöneliyor!Kaynaklar yatırımcıların paralarını Tether’den Bitcoin’e taşıdığını iddia ediyor. Asıl nedeni, şu an itibariyle Tether’a olan güven sarsıldığından dolayı yatırımcılar daha az volatiliteye sahip, daha güvenilir bir limana yöneliyor.

USDT’nin desteklendiği borsalarda, USDT, ABD Doları’na sabitlenen değerinde düşüş görüldü. Aynı borsalar, USDT’den BTC’ye fonların hareket ettiğini söyleyerek dikkatleri Bitcoin fiyatlarındaki artışa çekiyor. USDT’yi desteklemeyen borsalarda, Bitcoin fiyatlarında nispeten daha küçük bir artış görüldü.

Daha önce de Bitfinex ve Tether’dan kaynaklanan Bitcoin yükselişine şahit olmuştuk. 2017’nin sonunda, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonun, Bitfinex ve Tether’a mahkeme celbi gönderdiğinin açıklanması yatırımcılarda panik yaratmıştı. Olası bir durumdan zararlı çıkmamak adına bazı yatırımcılar ellerindeki Tether’ı satmıştı. Buda kısa bir süreliğine Tether fiyatlarını aşağı çekerken Bitcoin fiyatlarında artışa neden olmuştu.

Bitcoin kullanıcılarının en çok tercih ettiği servislerden biri olan Luno‘da İş Geliştirme Müdürü olan Vijay Ayyar bu konuyla ilgili bir açıklamasında şunları dile getirdi:

“Tüccarlar Tether’den kaçmaya başlarsa, bu, potansiyel olarak tehlikeli bir duruma işarettir. Bu durum kripto piyasasında Tether’in yokluğunda oluşacak ciddi volatilitenin habercisidir ”

USDT, bir stabil coin olarak kabul ediliyor. Stabil coin her tokenin 1 ABD Doları’na eşit olduğu anlamına gelir. Volatil bir piyasada USDT’ye yönelik manipülasyonlar piyasayı ciddi şekilde etkiliyor. Bu manipülasyondan sadece Bitcoin faydalanmadı. Bitcoin kadar, USDT’nin stabil coin olan rakipleri de bu durumdan kazanç elde etti. Örneğin, TrueUSD (TUSD) 1,03 dolara yükseldi ve USDC ise 1.02 doları gördü.

Tether’ın bir stabil coin olarak güvenilirliğini yeniden kazanması için, gelecek haftaya kadar Bitfinex’in durumu değerlendirip güncellemesi gerekiyor. Bu güncellemeler sonunda, sahtekarlık haberleri ve güven sorunları ile boğuşan Tether ya batacak ya çıkacaktır. Tether yokluğunda oluşacak Bitcoin volatilite riski de giderek artamaya devam edecektir.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Vijar Ayyar: Tether’in Yokluğunda Oluşacak Bitcoin Volatilite Riskine Hazır mısınız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ripple (XRP) için sırada ne var? Analistler olası senaryoları açıklıyor 30 Kasım Bitcoin fiyat analizi Van Eck: Bitcoin Yatırımcıları Altına Geçiş Yapmaya Başladılar Eski Goldman Sachs Mühendislerinin Kurduğu Kripto Para Platformu, 3 Milyon Dolarlık Fon Topladı! Coinbase Müjdeyi Verdi! 31 Adet  Kripto Para Birimini Araştırıyoruz Whatsapp ile Bitcoin Göndermek Artık Mümkün Hale Geldi!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır