Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ukraynalıların Kripto Gelirlerinin Yüzde 19.5’ini Vergi Olarak Ödemesi ”Tavsiye Ediliyor”

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ukraynalıların Kripto Gelirlerinin Yüzde 19.5’ini Vergi Olarak Ödemesi ”Tavsiye Ediliyor”
Ukraynalıların Kripto Gelirlerinin Yüzde 19.5’ini Vergi Olarak Ödemesi ”Tavsiye Ediliyor”

© Reuters.  © Reuters.

Ukrayna bir çok kripto para projesinin ve blockchain startup’ının çıkış noktası olsa da, ülkede şu sıralar herhangi bir resmi düzenleme veya yasal çerçeve bulunmuyor.

Bu sebepten ötürü Ukrayna’nın Maliye Bakanlığından üst düzey bir yetkilinin yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre, Ukrayna vatandaşlarının kripto para birimlerinden elde ettiği gelirin (madencilik, trading vb.) %19.5’ini normal vergi ödemesi şeklinde yapması ‘tavsiye’ edilmekte. Tavsiye olarak belirtilmesinin sebebi ülkede bunu zorunlu kılacak herhangi bir yasal dayanağın olmaması.

Konu Kripto Paralar ise Vergi Eksik Olmaz!
Kripto para yatırımcılarının bulundukları ülkeye ne kadar vergi ödemesi gerektiği kripto para topluluğunun en çok tartışı konulardan bir tanesi. Çoğu ülkedeki yetkililer konu kripto para olduğunda yatırımcıları adeta bir inek gibi sağmayı hedeflemekte. Ancak Özbekistan gibi kripto para ile ilgili girişimlerden herhangi bir vergi almayı reddeden ülkelerin olduğunu da unutmamalıyız. Bazı ülkelerde kripto para birimleri yasal bir tanıma sahip olmasa ve hükümet yetkilileri kasıtlı olarak bunu devam ettirse bile, vergi almaktan asla geri durulmuyor.

Ukrayna’nın Maliye Bakanı yardımcısı Sergey Verlanov‘un yaptığı açıklamalara göre, olay aslında çok daha basit. Verlanov, Ekonomicheskaya Pravda kaynağı ile yaptığı röportajda şunları ifade etti:

”Kripto para birimleri ile ilgili iki olay mümkün – madencilik ve trading. Bu yüzden 1.000 Grivna karşılığında bitcoin satın aldık diyelim ve daha sonra şansımız yaver gitti ve bu 2.000 Grivna oldu; daha sonra Bitcoin’den çıkış yaptık ve fonlarımızı bankaya aktardık. Değişim 1.000 Grivna. Bu miktara gelir vergisi ekliyoruz. Oran çok da olsa az da olsa, oran %19.5.”

The post Ukraynalıların Kripto Gelirlerinin Yüzde 19.5’ini Vergi Olarak Ödemesi ”Tavsiye Ediliyor” appeared first on Koin Bülteni.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ukraynalıların Kripto Gelirlerinin Yüzde 19.5’ini Vergi Olarak Ödemesi ”Tavsiye Ediliyor” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kripto Para Piyasası Hacmi 121 Milyar Dolara Ulaştı Ethereum 1% düşüşle 268,95 seviyesinin altına geriledi Block.One CEO’su: Bitcoin’in Ölçeklendirilmesine Gerek Yok Zengin Y Kuşağının 4’te 1’i Kripto Para Yatırımı Yaparken, Yüzde 31’lik Kısmı İse ”İlgi Duyuyor” Al-Satçılardan 1 BTC’lik Bitcoin Fiyat Bahsi! NEM Vakfı, Yeniden Yapılanma Planlarını Açıkladı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır