Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan

Ana Sayfa » GÜNCEL » Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan
Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan

© Reuters.  Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan© Reuters. Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan

Türkiye’nin ilk finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul Bilişim Teknolojileri ekibi tarafından hayata geçirildi. Türkiye’nin Borsa İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (BIST), blockchain destekli bir müşteri veritabanı geliştirdi.

2013 yılında kurulan BIST, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İstanbul Altın Borsası ve Vadeli İşlem – Opsiyon Borsası’nın (TurkDex) birleşmesinin bir sonucudur. Borsada 2017 yılına ait yıllık raporuna göre bünyesinde 399 şirket bulunduruyor, piyasa değeri 133 milyar dolar ve 1 trilyon dolarlık toplam işlem hacmi var.

Son gelişme, Borsa İstanbul, İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) ve Türkiye Merkez Menkul Kıymetler Borsası (MKK) müşteri veri tabanlarını senkronize edecek.

Know Your Customer (KYC) konsepti ile hazırlanan projede, belirtilen veri tabanına yeni müşteri bilgisi eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilecek. Böylece veri tabanına bilgi girişindeki olası hataların önüne geçilerek hızlı, güvenilir ve şeffaf bir platformun oluşması sağlandı.

Ağustos ayının başlarında Türkiye, ülkenin ilk üniversite düzeyinde blok zinciri merkezini kurmuş ve blok zincir uzmanlığı açığını kapatmayı ve teknolojinin yaygın kullanımını sağlamayı amaçlamıştı. Merkezin direktörü Bora Erdamar, Türkiye’nin blokchain teknolojisinde lider bir ülke olma şansının olduğunu söyledi.

Son aylarda Türkiye, ulusal bir dijital paranın gelişimi göz önünde bulundurulduğunda bile, yasa tasarısının benimsenmesine yönelik proaktif bir yaklaşım sergilemiş olsa da, Diyanet İşleri Başkanlığı milletvekilleri daha önce Bitcoin (BTC) ‘nin İslam ile “uyumlu olmadığını” söylemişlerdi.

Hükümetin konumuna rağmen, Türkiye’deki kripto para birimi takaslarının çoğu bankanın desteğinden yararlanabiliyor ve yeni traderlar için kripto para alım satımı yapmak görece daha kolay.

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook’un Librası Varsa Binance’nin Venüsü Var ! Bitcoin’in Laneti Mt.Gox Hikayesi CoinLab İle Geri Döndü Ethereum, Stellar Lumens, Litecoin ve XRP’ye İlişkin Günün Önemli Gelişmeleri Bitcoin, ETH ve XRP’de Düzeltme, Bu Altcoinse Hızla Yükseliyor Justin Sun uslanmıyor: Ethereum için alaycı ifadeler Dolar’da Son Durum, Madden’dan Türk Hisseleri Fiyat Öngörüsü, Goldman Sachs Analistlerinden Türkiye Raporu, Öne Çıkan Ekonomi Haberleri

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır