Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Toplam Bitcoin adedi neden sınırlı?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Toplam Bitcoin adedi neden sınırlı?
Toplam Bitcoin adedi neden sınırlı?

© Reuters.  © Reuters.

Eğer siz de kriptoya merak sardıysanız o zaman muhtemelen toplam Bitcoin adedinin neden sınırlı olduğunu merak ediyorsunuzdur. Bunun dışında Bitcoin’in blockchain ile aynı olmadığını da bilmiyor olabilirsiniz. Bitcoin pek çok açıdan altın ile karşılaştırılabilir. Tıpkı altının yerden çıkarılması gibi Bitcoin de dijital kazı ile çıkarılıyor. Bitcoin kişisel hevese göre oluşturulmuyor.

Eğer ne kadar daha Bitcoin kaldığını merak ediyorsanız o zaman ilgili yazılarımız bu konuda oldukça aydınlatıcı olacaktır. Madenciler sınırlı tedariği kazıp çıkardıklarında (21 milyon Bitcoin ile sınırlı) artık bu iş sonlanacak. Eğer Bitcoin protokolü modifiye edilip yeni tedariğe izin verilirse durum değişebilir. Bitcoin destekçileri, bankalar gibi merkez otoritelerin kriptoyu keyiflerine göre piyasaya sürmelerinin önündeki engelin sabit tedarik olduğunu düşünüyorlar.

Sınırlı tedariğin madenciler üzerindeki etkisiBitcoin’in sınırlı tedariğinin en doğrudan etkisi Bitcoin madencilerince görülecek. Bitcoin sınırlı tedariği konusunda eleştirmenler, tedarik bittiğinde madencilerin artık Bitcoin madenciliği için aldıkları Block ödüllerini alamayacakları görüşünde. Operasyonları sürdürmek için madenciler artık Bitcoin alım satımından kazandıkları işlem ücretleri ile yetinecekler. Bu inanışa göre madenciler Block ödülleri sonlandığında işlemlerden kazandıkları ücretlerle yola devam etmenin gittikçe zorlaştığını görecekler. Bu da sonrasında madenci sayısında azalmaya neden olacak. Sonuç olarak Bitcoin networku daha sentralize olacak ve çok amaçlılığı azalacak.

Diğer taraftan madenciliğin küçük getirilerinin daha küçük, ucuz ve etkili hale gelmesiyle gelecekte maliyetlerin düşeceğine inanan ‘sınırlı tedarik’ yanlıları mevcut. Bu durum, madenciliğin başlangıç maliyetlerinde düşmeyle sonuçlanacak. Bu grup ayrıca sonunda işlem ücretlerinin artacağını ve bunun da madencilik işinin devamını sağlamada yeterli olacağını düşünüyor.

Bitcoin fiyatıBitcoin’in sınırlı tedariğinin, talepte artışa yol açarak kripto fiyatında artışa yol açabileceği tahmin ediliyor. An itibariyle Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından tutulduğuna inanılan inaktif bir Bitcoin yığını mevcut. Belki de yaklaşık 1 milyon civarındaki bu yığın, kripto tedariğinin artmış bir taleple karşılaşacağı günler için saklanıyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Toplam Bitcoin adedi neden sınırlı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Weiss Ratings, XRP, Stellar, Cardano Ve EOS’u “satın al” Olarak Öneriyor! Blockchain yöneticisi: “Çin, Bitcoin’in güvenli liman olmasına yardımcı oluyor” Popüler analist: “Destansı 2017 Bitcoin boğa koşusu yakında tekrarlanabilir!” Telegram’ın Kripto Parası Gram İlk Kez Halka Açık Satışa Çıkıyor! Bitcoin (BTC) Tarihinde Böyle bir ”Hafta” Yok, Neden mi? Bitcoin Satışları Devam Ediyor; FCA 24 Kriptopara Firmasını İnceliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır