Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Tether’ın Çöküşü Bitcoin’e Ne Kazandıracak?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Tether’ın Çöküşü Bitcoin’e Ne Kazandıracak?
Tether’ın Çöküşü Bitcoin’e Ne Kazandıracak?

© Reuters.  © Reuters.

Stabil koin olarak bilinen, Tether (USDT), uzun bir süredir tartışma konusu olmuştur. Son bir kaç gün içinde, değeri 1 USD olan Tether yaklaşık % 10 düşüşe uğradı. Tether düşerken son günlerde düşüş trendindeki Bitcoin için durum tersine döndü. Ve bir anda 7.800’leri bile gördü. Bu ani iniş çıkışlar akıllarda soru işareti bıraktı. Tether’ın çöküşü Bitcoin’e mi yaradı? Ya da Tether Bitcoin için mi çöktü?

Tether’ın Çöküşü Bitcoin’e mi Yaradı? Bir stabil koin olarak Tether’ın, USD tarafından tam olarak desteklendiği söyleniyordu. Bu para istikrarlı bir fiat para birimi ile desteklendiğinden dolayı volatilite sorunlarından etkilenmeyeceği anlamına geliyordu. Ancak durum hiç de öyle olmadı.

Bitcoin’in düşüşünün ardından, Tether’da daha öncede gündeme gelmiş olan güvensizlik ve istikrarsızlık sorunları tekrar gündeme geldi. Dünyanın en büyük Bitcoin borsası Bitfinex Tether ile ilgili işlemleri bir süreliğine durdurduğunu açıkladı. Bunun üzerine Tether yatırımcıları panikle paralarını bozdurup Bitcoine ve daha güvenilir Altcoinlere yatırdı.Tabi bu durum şüphesiz en çok Bitcoin’in işine yaradı. En son düşüşlerde 6.200 leri bile test eden Bitcoin Bir anda 7.800‘leri gördü. Ancak tekrar düşerek normal değeri 6.600’lere geri döndü. Bu durum akıllarda soru işareti bıraktı. Tether’ın çöküşü Bitcoin’e yaradı. O zaman Tether Bitcoin için mi çöktü?

Tether’da Neler Oluyor?Tether’ın değeri 1 dolar olan bir stabil koin olduğunu söylemiştik. Genel olarak banka hesapları ve fonları çok gizli olan bir paradır. Tether (USDT) koinlerinin hepsinin karşılığının olduğunu iddia etse de, çoğu bunun gerçekten doğru olup olmadığını merak ediyor. Yazının hazırlandığı esnada (Ekim 16, 2018), Tether 2,256,421,736 USDT piyasada dolaşan paraya sahip. Bu, Tether’ın bu sirkülasyonu sağlayabilmesi için en az 2,256,421,736 $’a sahip olması gerektiği anlamına geliyor. Peki öyle mi?

Bu noktada, üç soru ortaya çıkıyor. Bu sorulara cevap bulmak bu stabil koinin geleceğini değiştirebilir.

Sorular:Tüm USDT koinler tamamen destekleniyor mu, karşılığı var mı?

Eğer evet ise, o zaman bu kadar para nereden geldi?

Eğer değilse, piyasa yalanı anladığında ne olacak?

Tether’ın Ağzını Bıçak Açmıyor!Bahsedildiği gibi, Tether her zaman kendi koinlerinin hepsini destekleyeceğini iddia etmiştir. Bununla birlikte, şeffaflığını artırmak yerine, bu koin, çoğunlukla yanlışlık uygulamalara yöneldi. Her ne zaman, birileri gerçekte neler olup bittiğini ortaya çıkarmaya çalışsa, mağdur rolünü oynadı.

Tether tartışmalarının ne kadar zamandır gündemde yer aldığını göz önünde bulundurduğumuzda, birçok analistin Tether’ın tam resmini oluşturmak için makaleler, raporlar ve diğer veri türlerini derleme girişiminde bulunması şaşırtıcı değildir. Bu raporların çoğu, USDT’nin kesinlikle sakladığı bir şeyler olduğunu düşünüyor. Ancak gerçekleri açık bir şekilde ortaya koymak o kadar da kolay değil.

Blokchain’de kayıtlı bilgileri inceledikten sonra bile, analistler aynı sonuca vardılar. Analistlerin çoğu, Tether’ın havadan para basacağını düşünüyor. Tether’ın BTC ve altkoinleri satın almak için karşılıksız paralar kullandığını iddia ediyorlar.

Bu raporlar oynanan oyunu biraz değiştirirse de, söz konusu Tether olunca oyunun gizeminin çözülmesi zor görünüyor. Aslında, WSJ ve NYT gibi en büyük piyasalar bile birkaç kez bu tarz olayların üstünü kapattı. Hepsi, Tether’ın pump and dump yaparak kâr elde ettiğine ve tüm paraların doğrudan bankalarına gittiği fikrine katılıyor.

Tether ile ilgili tüm haberler için tıklayınız.

Bir Kez Daha Pump-Dump mı Yaptı?Tether’ın Pump-Dump yaptığı herkesin malumu olan bir konu. Aslında, USDT’nin rakibi olan hemen hemen her kripto para, en az bir kere pump-dump yapmıştır. Ancak,Tether’ın sorunu denetimlerden kaçmasıdır.

Bu uyanıklığı Tether hep yapıyordu ve her defasında da denetimden kurtulacak bir bahane bulmayı başarıyordu. Şeffaf olduğunu iddia ederken bile. Bir keresinde denetçilerden birini kovmuştu. White paper’ın düzenli ve profesyonel denetimler taahhütüne rağmen, Tether son 3 yıldan beri her seferinde denetimlerden yırtmayı başardı.

Yasal Kurumların Böyle Davranması Kabul Edilemez Bir Durumdur.Yine de, bu durum Tether yatırımcıları tarafından göz ardı ediliyor gibi görünüyor. Tether dün 1 $’ın altına düştükten sonra bile bu durum pek kimsenin umrunda olmadı. Bunun, BTC’nin fiyatını 7,700 $’ın üzerine çıkaran bir başka pump oyunu olarak düşünülüyor. Pump yapılarak BTC’nin fiyatı şişirilse de gerçek fiyatı 6,600 $ ‘ın üzerinde kaldı.

Sonunda, herkes Tether’ın bir takım oyunların figüranı olarak kullanıldığı konusunda hem fikir. Bu koinin normal fiyatına yaklaşması da bu iddiaları doğrular nitelikte.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Tether’ın Çöküşü Bitcoin’e Ne Kazandıracak? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kripto Paralarla 14 Milyon Dolar Çalan İsimler Gözaltına Alındılar Bitcoin Kazancı Vaadi ile 1.5 Milyon Dolar Çaldılar Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası CEO’su Bitmain’i Uyardı! Kripto para Bitcoin’de kritik hafta: Gözler SEC’de Haftalık Piyasa Özeti: Bakkt Boğayı Getirecek, Bitcoin 2.000 Dolar Olacak, Google CEO’sunun Oğlu ETH Madenciliği Yapıyor! Bitcoin (BTC) durgunluğu çok uzun sürmeyecek… neden mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır