Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Tether Balonu Sonrasında Bitcoin Yönünü Arıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Tether Balonu Sonrasında Bitcoin Yönünü Arıyor
Tether Balonu Sonrasında Bitcoin Yönünü Arıyor

3/3


2/3

Bugün kripto borsası çok ilginç gelişmelere sahne oldu. Şu saatlerde ise, Tether manipülasyonu sonucu şiddetli yükselen Bitcoin yönünü arıyor.

Haraketli Bir Günün ArdındanBugün erken uyananlar Bitcoin’in Bitfinex borsasında birkaç saat içinde 6.300 dolardan 7.500 dolara (hatta Binance borsasında 7.680 dolara çıktığına şahit oldular. Herkes merakla ve umutla beklenen boğaların sonunda geldiğini düşünmeye başlamıştı ki gerçek ortaya çıktı. Bitcoin’i asıl yükselten Tether’in çöküşüydü. Bitcoin’in bu değeri aslında USD karşısında değil Tether karşısında kazandığı değerdi.


USDT koduyla bilinen Tether neredeyse tüm büyük borsalarda baz parite haline gelmiş durumda. OKex, Huobi ve Binance gibi büyük borsalarda Tether Bitcoin dışında birçok kripto parayla da doğrudan alınıp satılabiliyor.

Bitcoin Neden Ani Çıkış Yaptı? İşte Sebebi

Piyasadaki tek stabil coin olmasa da en büyüğü Tether. Ve Tether’in en büyük dezavantajı regüle edilmemiş olması. Bugün kripto paralarla ilgilenen herkes sanırım regüle edilemmiş bir kripto paranın nelere yol açabileceğini görmüş oldu. Larry Cermak’ın aşağıdaki tweetinde de görüldüğü üzere Tether aynı anda 3 farklı borsada 3 farklı değer aldı.

  • Kraken borsasında 1 Tether 0.930 dolar
  • Bittrex’te 0.914 dolar
  • Binance borsasında 0.900 dolar

Bitfinex Bitcoin Fiyatını Manipule Mi Ediyor?

Tether değerindeki bu ani düşüş doğal olarak yatırımcıda panik havası estirdi ve en yakın çıkış kapısı olarak herkes Bitcoin’e koştu. BTC fiyatı Tether karşısında muazzam bir ralliye kalkışsa da aslında Amerikan Doları karşısında o kadar şiddetli yükselmedi.


Bitcoin Gerçek Fiyatı Kaç?

Kripto borsalarında Bitcoin 7.500 dolar bölgesini görse de aslında gerçek fiyat 6.700 dolar civarlarındaydı. USDT’den kaçan yatırımcıların çoğu Bitcoin’e yönelirken bir kısmı da diğer stabil kripto paralara yöneldi. TrueUSD (TUSD) de onlardan biri. TUSD regüle edilmiş, denetimden geçirilmiş Ethereum bazlı sabit bit kripto para. Yatırımcılar stabil paralar arasından en çok TUSD’u ve Gemini borsasının çıkardığı GUSD’u tercih ettiler.


Yükselişin Gerçek Nedeni Asya Borsaları Olabilir Mi?Bitcoin’in ani yükselişini Tether’e bağlamayan analistler de var elbette. Bu analistlere göre asıl gerçekleşen hadise Asya ülkelerinden kripto piyasalarına yüksek miktarda likiditenin enjekte edilmesi. Tether olayının bu zamana denk gelmesi ise sadece tesadüften ibaret.

Tam da bu noktada şunu ifade etmekte yarar var. Bitcoin fiyat hareketi ister Tether’in çöküşüyle isterse de Asya piyasalarından gelen ilave parayla gerçekleşsin, işlem hacimleri artmış durumda. Son 12 saatte Bitcoin yılın en düşük seviyeleri olan 3 milyar dolarlık işlem hacminden 4.8 milyar dolara çıktı.

Bitcoin Yönünü ArıyorBitcoin’in Amerikan Doları karşısındaki değeri yazı yayına hazırlandığı dönemde 6.656 dolardı. Bitcoin kritik 6.800 dolar hattının tam altında diyebiliriz. 6.800 doların önemi ise kırılması halinde boğa koşusu pistinin anahtarını elinde tutuyor olması. Bu seviye yukarı yönlü kırılırsa uzun soluklu Bitcoin boğa koşusu da başlayabilir.

Bu hattın kırılmaması durumunda ise Bitcoin bugün yaşadığı hareketli günün yorgunluğunu 6.000-6.100 dolar bandında çıkarabilir. Şu an için görülen büyük olasılık da bu yönde.

Bitcoin’in yön arayışı 10 aydır içinde bulunduğu alçalan üçgen formasyonunu yukarı ya da aşağı kırmasıyla son bulacak. Bu da fiyatların sert bir şekilde ya 6.000 dolar altına kırılmasıyla olacak ya da 7.000 doların üstüne fırlamasıyla. Evet Bitcoin yönünü arıyor ve umarız aranan yön yukarı olur.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Tether Balonu Sonrasında Bitcoin Yönünü Arıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Borsası Bitfinex Kullanıcılarını Tether Konusunda Uyarıyor Dash, App Store’da Kabul Edildi Bitcoin’de Kazım Gücü Artıyor, Harcanan Enerji Düşüyor Dev Kripto Para Borsası Geçen Yıl 520 Milyon Dolar Gelir Elde Etti! Ünlü Analist Crypto Rand: Kripto Piyasası Net Bir Çıkış Yakaladı Fransa’daki Tobacco Shoplardan Bitcoin Almak Artık Mümkün

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır