Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Steve Hanke: Dünyanın Daha Az Merkez Bankasına İhtiyacı Var

Ana Sayfa » GÜNCEL » Steve Hanke: Dünyanın Daha Az Merkez Bankasına İhtiyacı Var
Steve Hanke: Dünyanın Daha Az Merkez Bankasına İhtiyacı Var

2/2


2/2


Saygıdeğer ekonomistlerden olan Profesör Steve Hanke, merkez bankaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hanke kripto para birimlerini bir alternatif olarak vurgulamasa da, dünyanın daha az merkez bankasına ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Hanke’nin sözlerinin arkasındaki gerekçe ise, hükümet kontrolündeki bu kurumların ekonomileri bozup, parasal politikaları alt üst etmesinden kaynaklanmakta. Hanke’ye göre merkez bankaları enflasyonu ve varlık kaybını körüklüyor.

Hanke: Merkez Bankaları Ekonomiyi Çökertti
Merkez Bankaları özellikle 2008 krizinde bir çok batık bankayı vergi veren vatandaşların parası ile kurtardığı için çok fazla eleştiri almış ve kendilerine olan güveni yitirmişlerdi. Arjantin, Estonya, Bulgaristan ve Ekvator gibi ülkelerde yeni para birimleri oluşturulmasında parmağı olan Hanke, dünyanın ekonomik krizlerinin azaltılması için daha az merkez bankasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.


Hanke, keyfi olarak para ve kredi üretebilme gücü ile donatılmış merkez bankalarının, çoğu gelişmekte olan piyasanın yaşadığı krizin ana sorumlusu olduğunu ifade etti.

”Onlar aynı zamanda enflasyonu üreten motorlar konumunda. Varlığı yok eden, büyümeyi yavaşlatan ve toplumları istikrarsızlaştıran şey ise enflasyondur.”

Johns Hopkins Üniversitesi profesörü, Arjantin, İran, Venezuela, Türkmenistan, Türkiye, Sudan, Yemen, Zimbabve, Güney Sudan ve Liberya gibi ülkelerin %35’in üzerinde yıllık enflasyon oranına sahip olduğunu ve bunun söz konusu ülkelerin ekonomisini çökertebileceğini ifade etti. Hanke’ye göre, %35 yıllık enflasyonun üzerine çıkan herhangi bir ülke, bu enflasyon testinden başarısız olmuş sayılmakta ve çöküşe doğru ilerlemekte.

Kripto para birimleri kesinlikle keyfi para basma olaylarına ve dolayısıyla enflasyona çözüm olarak kullanılabilir. Ancak her yeni teknolojide olduğu gibi, büyük ihtimalle bunda da her şey geriden takip edilecek.

Steve Hanke: Dünyanın Daha Az Merkez Bankasına İhtiyacı Var isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Steve Hanke: Dünyanın Daha Az Merkez Bankasına İhtiyacı Var - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Güney Kore Kripto Para Borsalarını Denetledi: 38 Borsadan 7 Tanesi Başarılı Sonuç Aldı Taraflar Anlaştı: Malezya’da Blockchain Merkezi Kuruluyor Ripple’dan popüler kripto para cüzdanına yüz binlerce dolarlık yatırım Tim Draper: 2022’de Starbucks’ta BTC Ödeyip Kahve Alabileceksiniz Vietnam’da Kripto Para Çalışmaları Düzenleniyor Bitcoin yatırımcıları… Bu siteler size yol gösterecek

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır