Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Son 5 yılda kripto sektöründeki ilk 10 kripto para çok değişti! İşte liste:

Ana Sayfa » GÜNCEL » Son 5 yılda kripto sektöründeki ilk 10 kripto para çok değişti! İşte liste:
Son 5 yılda kripto sektöründeki ilk 10 kripto para çok değişti! İşte liste:

5/5


2/5

Eğer coinmarketcap’i sıkı takip ediyorsanız, piyasanın ne kadar hızlı değiştiğine şahit olacaksınız. Özellikle son 5 yılda kripto sektöründeki ilk 10 kripto para hemen hemen tamamen değişti. Bugün Coinmarketcap’te 2000’den fazla kripto var ki bu 5 yıl öncesine göre inanılmaz rakamlar!

Son 5 yılda kripto sektöründeki ilk 10 kripto paraCoinmarketcap 5 yılönce yayın hayatına başladı, öncelikle bunu belirtmekte yarar var. 2013 yılına geri dönersek coinmarketcap, kısıtlı bilgiyle sadece yalnızca 7 kripto parayı listeliyordu.

Bu hızlı değişen ekosistem gelecek için bir işaret niteliğinde.

Bu yüzden son 5 yılın kripto paralarını iyi analiz edersek önümüzdeki 5 yılın ne gibi değişikliklere gebe olduğunu anlayabiliriz.


28 Nisan 2013 tarihli coinmarketcap görüntüsü!

Yayın hayatına başladığı anda CMC’nin ilk 10 kripto parası yoktu çünkü listelediği sadece 7 kripto para vardı.

Fakat bir şeye çok dikkat etmenizi istiyorum. O da, sonraki yıllarda bu liste o kadar değişecek, işte buna dikkat etmenizi istiyorum.

Bugün BTC’nin yanında büyüklük sıralamasında ilk 10 kripto paralardan sadece Litecoin’e aşinayız. Ya diğerleri? Çoktan ömürlerini tamamladılar ya da listede çok gerilere düştüler.


CoinMarketCap-2014

2013’den 2014’e geçerken Bitcoin boğa koşusuna tanık olduk ve değerini neredeyse 8 kat arttırdı. 2014 yılına geldiğimizde coinmarketcap’te listelenen coin sayısı 80’e ulaşmıştı.

2014’e geçtiğimizde, 2013’den sadece 3 kripto para ilk 10 listemizde. BTC, LTC ve PPC (peercoin). Eğer günümüzle mukayese ederseniz sadece BTC, LTC ve XRP‘nin listede kaldığını farkedeceksiniz.

CoinMarketCap-20152014 yılının Şubat ayında yaşanan Mt.Gox hacklenmesi sonucu, BTC fiyatlarında büyük düşüş meydana geldi. Mart 2015’te, Bitcoin fiyatları 250 dolar seviyelerinde sabitlendi ve tüm piyasa resmen çöktü. İşte 2015’te coinmarketcap görüntüsü:


Bu yıl listemize 4 yeni kripto para projesi dahil oluyor. Bunlar DASH, Stellar, MaidSafeCoin ve PayCoin. Eğer şuanki CMC listesine bakarsanız, listede Stellar’ın hala ilk 10’daki yerini koruduğunu göreceksiniz.

2015 yılı kripto piyasaları için ayıların hakim oluğu bir yıl olarak kayıtlara geçiyor.

CoinMarketCap- 2016Mevsimlerin kıştan bahara dönüşmesi gibi, 2016 yılına girdiğimizde Bitcoin fiyatlarında inanılmaz bir yükseliş görüyoruz. Bu yıl Ethereum‘un doğduğu yıl ve sektörü tamamen değiştirecek.

2016 Şubat ayı CMC listesi şöyleydi:


2016’da Peercoin fiyatı toparlandı ve ilk 10’da yerini son kez olmak üzere tekrar aldı. Ethereum ilk 5’e yükseldi ve listeden o günden beri hiç düşmedi. Bitcoin fiyat aralığı 800-900 dolar arasında seyretti.

5.CoinMarketCap-20172017 Şubat ayında Bitcoin, 1,000 direnç seviyesini kırarak tüm piyasanın yönünü yukarıya doğru çevirdi. 2017’de görüntü şu şekildeydi:


Eğer dikkatlice bakarsanız, henüz TRON, IOTA, ADA ve EOS‘un listede olmadığını göreceksiniz.

Burada vurgulamak istediğimiz şey, 2013 yılından beri sektörde yaşanan fiyat dalgalanmalarına rağmen Bitcoin’in koltuğu kimseye bırakmadığı ve piyasada egemen kripto olarak varlığını devam ettiğidir.

Bu yazıyı hazırlamamızdaki sebep, ilk 10 kripto paraların nasıl değiştiğini göstermek değil size yatırım konusunda bazı noktaları sergilemektir.

Aynı sonuçlar ile bugün de karşılaşabiliriz. Bazı kripto paralar ilgi kaybedecek ve yarısın dışına itilecektir. Sektör olgunlaştıkça ve daha eğitimli yatırımcılar sektöre girdikçe, kripto paraların fiyatı değil gerçek kullanım durumları ve ardındaki projeleri daha ön plana çıkmaktadır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Son 5 yılda kripto sektöründeki ilk 10 kripto para çok değişti! İşte liste: - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kakao İştiraki Dunamu, Blockchain Hizmeti Verecek Ethereum’da 80,000 dolarlık işlem ücretinin gizemi çözüldü Bu ülkedeki mağazalar artık Bitcoin (BTC) satıyor Bitcoin 10.000 Doların Altına Mı Düşecek? Trump’ın Bitcoin Tweetleri Sonrasında Ünlü CEO’dan Mesaj: “BTC Paradır” Kripto Para Piyasası Aşağı Yönlü Hareket Ediyor, Altcoinler Ciddi Düşüşte!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır