Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Sıcak haber : IMF Başkanı Christine Lagarde ” Merkez bankaları kripto para çıkarabilir “

Ana Sayfa » GÜNCEL » Sıcak haber : IMF Başkanı Christine Lagarde ” Merkez bankaları kripto para çıkarabilir “
Sıcak haber : IMF Başkanı Christine Lagarde ” Merkez bankaları kripto para çıkarabilir “

© Reuters.  © Reuters.

Merkez bankaları kripto para çıkarmayı uzun süredir düşünüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde, dünyadaki merkez bankalarının kendi kripto paralarını çıkarma olasılığını gündeme getirdi.

Merkez bankaları kripto para çıkarabilirChristine Lagarde, bu sabah Singapur’da düzenlenen bir etkinlikte konuştu. BBC, Lagarde’ın, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin büyümesi ile düzenleyicilerin endişelerinin arttığını dile getirdiğini bildirdi. Ayrıca BBC, Lagarde’ın, kriminal kullanımlara kapı açan yasal olarak düzenlenmemiş bu alanda kimliği belirsiz kişiler tarafından dijital cüzdanlar arasında para transferi yapıldığından bahsettiğini de bildirdi.

Konferans konuşmasında Lagarde, dünyanın dört bir yanındaki toplumların dijital ekonominin bir sonucu olarak nakit olmayan ödemelerdeki artış ile karşı karşıya geleceğini belirtti:

“Kripto para birimi çıkarma olasılığını düşünmemiz gerektiğine inanıyorum. Devlet için dijital ekonomiye para sağlama şeklinde bir rol olabilir.”

Lagarde şunları ekledi:

“Avantaj açık. Ödemeniz anında, güvenli, ucuz ve potansiyel olarak yarı anonim olacak. Merkez bankaları ödemelerde emin bir temel olarak duracaklar.”

Bu yılın mart ayında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, kripto para birimlerinin şu anda geçerli bir dijital para sistemi sağlamak için çok değişken olduğunu söyledi. Carney, daha sonra bankanın, kripto para birimi çıkarma konusunu araştırmakta açık olduğunu söyledi.

Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), özel bir firma değil devlet tarafından çıkarılabileceği ve garanti altına alınabileceği gerçeği, tüketiciler için daha fazla güvenlik sağlayabilir.

Lagarde sözlerine şöyle devam etti:

“Ne kadar çok kişiye hizmet sunarsanız, hizmet, daha ucuz ve daha kullanışlı olur.”

Haziran ayında, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu, CBDC’lerin daha istikrarlı bir mali sistem oluşturabileceğini, ancak ölçeklenebilirlik sınırlamaları nedeniyle geleneksel yöntemlerin yerine geçemeyeceğini belirten bir makale yayınladı.

Lagarde şunları söyledi:

“IMF de dahil olmak üzere, merkezi bankacılık yetkilileri ve mali kurumlar tarafından daha önce dile getirilen yaygın uyarıya rağmen, Kanada, Çin, İsveç ve Uruguay merkez bankalarının, kripto para tekliflerinin ciddi olarak dikkate alınması noktasındalar.”

İsveç bankası olan Riksbank, bir CBDC’yi (e-krona) araştırmak için en gelişmiş programlardan birine sahiptir. Ülkede nakit ödemelerin azalması nedeniyle elektronik para lehine fiziki para biriminin aşamalı olarak kaldırılması için planlar hazırlamıştır.

e-krona, kamuoyunun devlet tarafından garanti edilen bir ödeme yöntemine erişebilmesini sağlayabilir. Fakat, İsveç’in e-krona çıkarması zaman alabilir.

Diğer haberler için tıklayınız.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sıcak haber : IMF Başkanı Christine Lagarde ” Merkez bankaları kripto para çıkarabilir “ - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Japonya Kripto Para Taslağı Hazırladı Bitcoin Yorumların Hacmi Değiştirmesiyle Düşüşünü Sürdürdü F2Pool Kurucusu: Geçtiğimiz İki Haftada 600.000 Bitcoin Madencisi ”Kepenk Kapattı” Bitcoin Krizinin Sorumluları, 2019 Yılı İçin Pusuda Bekliyor! Bir Bitcoin Lightning Network Düğümünü Çalıştırmak Yıllık En Fazla %1 Getiri Sağlıyor Ethereum Kurucusu: Blockchain Ekonominin Pek Çok Alanında Rol Oynayacak

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır